درمان خودارضایی

تعریف:خود ارضایی یک رفتار خود تحریکی است که به منظور کسب لذت صورت می‌پذیرد. کودکان ممکن است خود را با دست یا شئی دیگری مالش دهند. آنها هنگام انجام این عمل معمولاً مشغول، برافروخته و مبهوت به نظر می‌رسند. ممکن است یک کودک این عمل را چندین بار در روز یا فقط یک بار در هفته انجام دهد. خود ارضایی به طور شایع زمانی رخ می‌دهد که کودک خواب آلود، خسته و تحت فشار است یا مشغول دیدن تلویزیون می‌باشد.

 

عوارض خودارضایی:

1-عوارض روحی و روانی:

این عارضه هم در مردان و هم در زنان مشترک می­باشد. زمانی که شما شخصی را در ذهن خود تجسم کنید و عمل سکس را بازسازی می­کنید به مغز یک دستور مجازی می­دهید در این صورت مغز هم به اندام­ها دستور مجازی خواهد داد بلافاصله حرکت خون به قسمتهای قابل تحریک شما زیاد می­شود و در خاتمه که ارضاء می­شوید یک انرژی زیادی از شما به واسطه یک حرکت مجازی به هدر می­رود. به مراتب مغز به این پدیده عادت خواهد کرد و زمانی می­رسد که شما فقط با ساختار مجازی ذهن خود تحریک می­شوید و از حقیقت دور می­شوید پس زندگی زناشویی شما به خطر خواهد افتاد، مغز شما قدرت تصمیم­گیری خود را تا حدودی از دست خواهد داد. دیر فکر می­کنید، زود خسته می­شوید، بی­حوصله و عصبی، گوشه­گیر و خواب­آلودگی رنجتان می­دهد، ضریب هوشی شما کاهش می­یابد و در نتیجه توانایی مغز شما پایین می­آید.

2-عوارض جسمانی:

در آقایان:

پوکی استخوان، دیسک کمر، عارضه کم­بینی، لاغری، به هم خوردن ریتم ضربان قلب، ابتلا به عوارضی همچون نارسایی قلبی و تیروئید، احساس گرسنگی، کم شدن آب بدن، عدم باروری بیضه­ها، عدم تولید اسپرم یا کاهش آن و در نتیجه کافی نبودن اسپرم برای تولید جنین و ...

در خانمها:

سردرد، کم شدن قدرت شیردهی، لرزش انگشتان دست، کم­بینی، درد استخوان، عدم باروری تخمکها، تغییر مدت زمان دوره ماهانه، انحراف استخوانها و البته تأثیر مستقیم بر روی جنین و ...

پیامدهای خودارضایی که به صورت اعتیاد و بیش از حد باشد:

1-مرحله مشکل­ساز (Problematic)

در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی بیمارگونه و به شکل اعتیاد شده­اند زودرس­ترین عوارض ناشی از خودارضایی بسیار زیاد عبارت است از:

الف-خستگی و کوفتگی

ب-عدم تمرکز حواس

ج-ضعف حافظه

د-استرس و اضطراب

۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و فرد حتی در روز سه تا چهار بار استمناء می­کند  و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:

الف. خستگی و کوفتگی

ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی

ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی

د. کمردرد

ه. نازک شدن موها

و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی

ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه

۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله دوم است و فرد حتی در روز ۵ بار استمناء می­کند  و در نتیجه عوارض بسیار شدیدتری ظاهر شده است:

الف. خستگی و کوفتگی

ب. ریزش مو

ج. تارشدن دید چشم‏ها

د. وزوز گوشها

ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره­قطره

و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی

ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

هیچ آیتمی مطابقت داده نشده است