تهران ، میدان رسالت ، ابتدای خیابان سمنگان ، پلاک 570 _ تلفن: 77455812 -77806668

درمان زودانزالی

 • استفاده روزانه از داروی پایه زودانزالی (داروی تاخیری) به صورت بلند مدت

  استفاده روزانه از داروی پایه زودانزالی (داروی تاخیری) به صورت بلند مدت( زیرا تقویت اعصاب و اندام های دستگاه تناسلی بالاخص دریچه انزال زمانبر می باشد.)

   همان طور که برای درمان هر بیماری در طب اخلاطی داروی پایه ای وجود دارد برای درمان زودانزالی نیز  داروی پایه ای وجود دارد که برای دستیابی بدان باید هفت خان رستم را گذراند که در زیر شما را با اصول نسخه نویسی داروی پایه زودانزالی آشنا خواهیم کرد.

   برای هر دارو باید موارد زیر را مشخص نمائید:

   طبیعت دارو چه باشد؟

   چه افعال و خواصی از دارو انتظار دارید؟

   مقصد دارو کجاست؟

   و...

   برای پاسخ دادن به سوالات فوق ابتدا باید اعضای درگیر را بررسی نموده و مزاج طبیعی آن ها را بدانیم.

   مزاج غالب آن ها سردی و تری است پس دارویمان باید مزاج غالبش حار و یابس باشد تا بتواند سوء مزاج آن ها را درمان کند و نیز درجه آن 2 باشد.و باید در آن تدابیری پیشه کرد تا بتواند صفرای متکاثف را مهار نماید.

   مقصد داروی ما اعصاب محیطی سمپاتیک خارج شده از مهره های T12  تا L5  و اندام های تناسلی فرد مذکر می باشد و نیز باید تا حدودی مغز را تقویت کند که برای رسیدن دارو به مقصد مورد نظرمان باید از داروهای بالخاصیه مقوی باه به عنوان بدرقه استفاده نمائیم تا داروهای دیگر را به هدف برسانند.

   و حال به افعال خواص دارو می پردازیم که مهم ترین بخش نسخه پیچی است که باید در این مرحله بدانیم که چه افعالی را می خواهیم انجام دهیم و طبق آن ها، مفردات دارای آن افعال و خواص را طبق اصول خاصی در کنار هم بچینیم برای مثال فردی دارای ضعف یا کمبود اسپرم می باشد که برای رفع این بیماری، دارو باید دارای افعال و خواصی نظیر مولد منی، مغلظ منی، مقوی باه و... باشد یا خانمی داریم که مبتلا به عفونت رحم و نیز چند بار سقط جنین کرده که باید برای وی از دارویی با خاصیت قابض، مجفف، آنتی بیوتیک و با مزاج سرد و خشک بدهیم و...

   و حال افعال و خواص داروی پایه ی زود انزالی به شرح زیر می باشد:

   مقوی مغز و اعصاب، مُمسِک، مجفف ضعیف، مقوی باه، مسخن، محلل، مصفی خون و مفتح

     که طبیب می باید از مفردات فوق و سایر مفرداتی که بالخاصیه و بالفعل مناسبند، طبق دوزهای مشخص و تدابیر ویژه اقدام به نسخه نویسی و شروع به درمان نماید.

   نکته: متاسفانه تا کنون نسخه داروی پایه قوی و مجرب توسط اساتید داروسازی طب سنتی کشورمان جهت درمان ریشه ای زودانزالی معرفی نگردیده است و در کتب منبع طب سنتی ایران هم نسخه مجرب یافت نمی شود و معمولا نسخ موجود در کتب حکمای هند و پاکستان نیز کامل ذکر نگردیده است و این نسخ فاقد نکات ریز (فوت ها) می باشد.(بالاخص در بخش کشته جات و تدابیر) و علاوه بر آن بیشتر نسخ  بر اساس مغلظات و مخدرات چیده شده است.(که خیلی جالب نیست)

   که به لطف پروردگار با تلاش و کوشش محققین طب سنتی کشور، ما در سال 1391 موفق به ساخت نسخه ای کامل در زمینه درمان این بیماری  شدیم که پس از تست های بالینی و آزمایشگاهی فراوان نتایج مثبت آن به اثبات رسیده است.

   که این نسخه با نام ادویه مُمسِک در بازار ایران یافت می شود که در آن از مفردات موجود در ایران، هند، پاکستان، عراق استفاده شده است.

   جهت درمان ریشه ای و دائمی، بیمار باید به مدت 90 روز، هر شب حداقل نیم ساعت قبل از شام 3 گرم از ادویه فوق (داروی تاخیری یا داروی پایه ی درمان زود انزالی) را با یک فنجان آب ولرم میل کند.

   و اگر هدف درمان نیست و بیمار به صورت موردی صرفا برای روزهای همبستری می خواهد مصرف کند ، وی باید حداقل 20 روز پیاپی ، هر شب 3 گرم از پودر را مصرف نماید و بعد از 20 شب می تواند فقط شب های همبستری 3 ساعت قبل از جماع 3 گرم از پودر را همراه یک فنجان آب ولرم مصرف نماید . اثرات ادویه ممسک پس از 3 ساعت در بدن ظهور می کند و تا یک ساعت باقی است. و جهت کسب اطلاعات بیشتر جدول انتهای جزوه را مطالعه نمائید.

   

   

  پیوستها:

  ناتوانی آقایان|عدم نعوظ|سایز آلت تناسلی|بیماری های تناسلی|ناتوانی آقایان|ناتوانی جنسی|برگشت وازکتومی|

 • انزال زود رس به چه معناست ؟

  مقدمه:

  انزال زودرس یکی از مسایلی است که هم برای مرد وهم برای زن میتواند مشکل ساز بوده وآنها راازرسیدن به اوج احساس لذت جنسی محروم سازد .چه بسیارند مردانی که به دلیل انزال زودرس همواره دربرابر شریک جنسی خوداحساس شرم میکنند وبه همین دلیل ارتباط جنسی آنها به جای لذت بخش بودن ، ناراحت کننده است.

  انزال زود رس به چه معناست ؟

  از نظر علم روانشناسي : انزالي كه بر خلاف ميل شخص و بدون كنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند كه بر طبق آن فرد از زمان انزال و كيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يك طرفه يا دو طرفه باشد ، به طوريكه حتي اگر شريك جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد ، انزال را زود رس گويند . ( مثلا اگر مرد در ۸ دقيقه ارضاء ميشود و زن در ۱۰ دقيقه ، انزال را زود رس گويند اما اگر مرد در ۲۰ دقيقه ارضاء شود و زن در ۱۰ دقيقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نميدانند)

  از نظر علم پزشكي: انزال كمتر از دو دقيقه كه بدون كنترل شخص انجام گيرد را انزال زود رس گويند .

  دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

  ۱ – عوامل رواني بازدارنده : عواملي مانند اضطراب در حين رابطه جنسی ، احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند.

  ۲ -  فاصله زمانی :  وقتي كه احساسات بين زوجين متراكم ميشود ،  معمولا كنترل يك باره آنها خیلی سخت ميشود و منجر به انزال زود رس ميشود. یعنی هرچقدر فاصله زمانی بین نزدیکیها اندک شود ، انزال زودرس کمتراتفاق می افتد.

  ۳ – تجربه جنسي كم : بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشكل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشكل برطرف می شود.

  ۴ -  عوامل پزشكي بازدارنده : عواملي نظير آسيب جسمي ، تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشكلات هورموني از جمله عوامل پزشكي هستند كه منجر به انزال زود رس ميشود .

  علائم انزال زودرس:

  نشانه ی اصلی انزال زودرس ، انزالی غیر قابل کنترل است که قبل از نزدیکی وانجام رابطه ی جنسی ویا مدت زمان بسیار کمی پس از آن اتفاق بیافتد . این انزال با میزان تحریک کم وخلاف میل فرد انجام گیرد .

  روش هاي درمان انزال زود رس :

  ۱درمان هاي موضعي : استفاده از كرم هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري هاي بيحس كننده ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . ( ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + كشيدن كاندوم بر روي آلت تناسلي باعث افزايش زمان انزال ميشود و استفاده از اسپري هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود)

  ۲-درمان هاي دارويي : دارو هاي مهار كننده بازجذب سرتونين و ضد افسرده گي در درمان انزال زود رس موثر اند ، بر فرض مثال ميتوان به داروهاي خانواده اس اس آر آي ، اشاره كرد كه شامل داپوكستين ، فلوكستين ، پاروكستين و سرتالين ميباشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه ميكنند . (درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي كننده و گه گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد)

  ۳درمان هاي رفتاري : اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي  آموزشي رفتاري ، سعي ميكند كه رفتار و احساسات جنسي خود را كنترل كند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) ، اين روشها به هفت بخش تقسيم ميشوند كه شامل :

  تكنيك ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت جنسي برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، بر طبق آن  فرد در ابتدا توسط خود يا شريك جنسي اش ، تحريك ميشود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت جنسي ميرسند ، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد ، دوباره اقدام مينمايند ، بعد از چند روز تمرين اوليه ، رابطه جنسی به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار ميگيرد عمل تكرار ميشود به اين صورت كه  مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه جنسي با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمليات جنسي را در دست گرفته ، او را باخبر ميسازد تا رابطه را كنترل كند ، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است ، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست ، به مرحله اي ميرسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي ميشود و ميتواند با كنترل احساسات رابطه جنسیي خود ، هم زمان رابطه جنسي اش را زياد كند و هم شريك جنسي اش را ارضاء كند . ( كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسي  ميباشد ، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسي محسوب ميشود)

  تكنيك فشار : بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ، از انزال جلوگيري ميشود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است كه با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم ميشود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم ميشود و انزال دير انجام مي پزيرد .
  خودارضایی قبل از انجام سکس: ( این روش به دلیل منحرف کردن سکس توسط استمناء های غیرطبیعی خیلی توصیه نمی شود)

  پوزسيون خوب هنگام مقاربت : روش هاي معمول ( مرد در بالا ) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زود رس نميكند ، براي درمان ميبايست از روشهاي جنسي كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمليات جنسي را با فعاليت زياد كنترل ميكند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند .

  تعدد مقاربت : زياد كردن تعداد رابطه جنسی در طول هفته و روز ميتواند به در مان زود انزالي كند به طوريكه اگر هفته اي دو بار رابطه جنسی داريد و آن را تبديل به هفته اي ۴ الي ۶ بار برسانيد ، بعد از چند هفته مشكل زود انزاليتان تا حدودي رفع ميشود .
  اورال سکس: سکس زبانی یابه اصطلاح عامه ساک زدن قبل از مقاربت میتواند کمک زیادی به آرام شدن آلت مردانه درهنگام سکس شود وبه درمان زودانزالی کمک کند.

  استفاده از كاندوم: استفاده از كاندوم و بخصوص از نوع بيحس كننده آن كه در بازار به فرواني موجود است ، ميتوان به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسي مردانه ، باعث رفع زود انزالي شود .

  درمان هاي رواني – عاطفي : يكي از بهترين ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زود رس و افزايش لذت در روابط زناشويي ، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسي است ، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي بايكديگر اند ، ديگر زود انزالي معني خود را از دست ميدهد ! كارهايي مثل نوازش ، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه كه در پست هاي قبلي وبلاگ نوشتم ، ميتوانند به اين مهم كمك كنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام رابطه جنسی مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد ميشود ، زود انزالي به طور كلي برطرف ميشود)

   درمان هاي سنتي و گياهي : دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر ميشود ، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده شده  ( صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي اند ! تا علمي (!


  رابطه خود ارضايي (استمناء) با انزال زودرس
  نکاتی در مورد خودارضائی masturbation و ارتباط آن با انزال زودرس خودارضائی با نام علمی (masturbation ) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (orgasm ) بدون عمل نزدیکی (intercourse ).البته این تعریف کامل نمیباشد چون ممکن است این عمل توسط همسر و زوج جنسی بدون عمل نزذیکی صورت گیرد. لذا اصطلاح (masturbation ) طیف گستردهای را شامل میگردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرایط روحی و جسمی فرد متفاوت است وممکن است در فردی بعنوان اقدام درمانی یا بعنوان قسمتی از نزدیکی قلمداد گردد.

  خودارضائی مردان یا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام میگیرد و در تمامی آمارهای ارائه شده درصد بالائی از پسران حداقل یکبار تجربه استمناء را در طول زندگی خود دارند ( متاسفانه هیچ آمار رسمی در ایران وجود ندارد) و در اروپا شیوع آن را در قشر در حال تحصیل و دانشجویان بیشتربوده است. تا سالهای حدود 1965 توسط اکثر پزشکان عمل خودارضاعی شدیدا نکوهیده میشد ولی پس از آن بتدریج توسط گروه متعددی از پزشکان نظر مثبت تری به آن داده شده است و گاهی نیز بعنوان درمان توصیه شده است.دلایل پزشکانی که نظر مثبت بر عمل (masturbation) دارند, خودارضائی را بعنوان راه جلوگیری از شیوع بیماریهای مقاربتی و افزایش تعداد حاملگی غیرقانونی ناشی از ارتباط جنسی جوانان میدانند و یا بعنوان قسمتی از رفتار جنسی طبیعی قلمداد کرده اند و شاید صرفا مضرات آن را در حد دفع مقداری از مایع منی (semen) یعنی دفع مقادیر ناچیزی پروتئین و ویتامین و مواد قندی میدانند .
  برای درک مضرات استمناء ابتدا مسیر عصبی یک تحریک جنسی تا انزال را طی عمل نزدیکی بطور ساده مرور کرد:

  ابتدا نعوظ با تحریکات دو مسیر, یکی مسیر رفلکسی (reflexogenic) که ناشی ازتحریک حس پنجگانه بخصوص لامسه و بینائی , و دیگری مسیر ذهنی (psychogenic) که ناشی از تحریکات ذهنی است. از طریق این دو مسیر مراکز نخاعی و فوق نخاعی (supraspinal) و سیستم عصبی مرکزی و هیپوتالاموس , ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحریکات مراکز جنسی مغز, شدت تحریکات به حدی بالا میرود که به حد آستانه ارضای جنسی فرد برسد و عمل انزال صورت گیرد . این مسیر طبیعی تا انزال, با عمل نزدیکی میتواند رخ دهد و یا طی مرحله REM خواب (rapid eye movment) انجام شود. (خواب شامل چندین مرحله سطحی تا عمقی میباشد. در یکی از این مراحل , حرکت سریع کره چشم وجود دارد که به این مرحله REM گقته میشود). در این مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلی ایجاد شده و خواب دیدن و رویا نیز رخ میدهد. طی نعوظ ممکن است همراه با تحریکات جنسی ناشی از رویای شبانه, میزان تحریکات به حد آستانه انزال رسیده و منجر به ارضای جنسی و انزال طبیعی گردد (محتلم شدن یا جنابت ). آنچه توضیح داده شد مسیر طبیعی ارضای جنسی و انزال بود ولی طی عمل استمناء مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس های پنج گانه, بجای حس لمس تمامی بدن, محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی از آلت تناسلی میباشد. همچنین تحریک سایر احساس مانند بینائی, شنوائی و حتی بویائی که طی عمل نزدیکی اهمیت دارد در حد صفر خواهد بود.

  لذا جهت رسیدن به آستانه ارضای جنسی, لازم است مسیر ذهنی (psychogenic) جبران کمبود تحریکات مسیر رفلکسی و حسی را بنماید, لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف, مغز مسیر را به سمت رسیدن به حد آستانه انزال طی میکند. که این فشار مضاعف میتواند با تکرار, عوارض عصبی ببار آورد. و همچنین بتدریج مرکز عصبی تحریکات جنسی با کاهش آستانه ارضای جنسی وانزال, سعی در جبران این کمبود تحریکات حسی را خواهد کرد تا مغز فشار کمتری را متحمل گردد. و در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد مبتلا به زود انزالی (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شایع ناشی از استمناء میباشد.

  بدین معنی که زمانی که فرد تحت تاثیر تحریکات اندک جنسی قرار میگیرد حتی زمانی که تصمیم به عمل نزدیکی میگیرد, مسیرهای عصبی مرکزی جنسی فعال شده و با سرعت بیشتر, مدت زمان کمتر و با تحریکات جنسی کمتر, و با توجه به کاهش آستانه انزال, در مدت زمانی کمتری فرد را به مرحله انزال و ارضای جنسی میرساند. گاهی حتی قبل از نعوظ کامل آلت تناسلی واقدام به عمل نزدیکی و دخول آلت تناسلی, فرد ارضای جنسی میگردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنیت آن اقدام به استمناء میکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و یا لذت بردن از آن نخواهد بود.. همانگونه که گفته شد یکی از عوارض مهم استمناء زودانزالی است در باره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.

  حتی درصدی از بیماران که بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه میکنند پس از گرفتن شرح حال دقیق مشخص میگردد علت اصلی عدم باروری در واقع عدم توانائی در نزدیکی ناشی از زودانزالی شدید است. بدین معنی که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلی فرد به حالت ارضای جنسی و انزال میرسد لذا مایع منی و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمیگردد تا بتواند منجر به حاملگی گردد.
  معاشقه به عنوان راهی برای رفع انزال زودرس :

   مردانی در سکس موفق هستند که همه مقدمات مثل نوازش و …. را راعایت کند تا زمان زمان انزال به ارگاسم زن نزدیک باشد. سکس بعضی افراد ۱ ساالی ۲ ساعت طول میکشه ولی ازاین یکی دو ساعت فقط ۳۰ ثانیه به دخول مرد میرسد. اینجاست که دیگه چیزی به اسم زود انزالی وجود ندارد و زن هم راضیست. بعضی ازافراد تا سکس را شروع میکنند میرند سراغ اصل کار و رو هم رفته ۱۰ دقیقه هم طول نمیکشد . خوب معلوم  است که با ۱۰ دقیقه زن ارضاء نمیشود. مرد میتواند با نوازش -سکس دهانی و.....زن را به ارگاسم برساند. این کارها نه تنها حرارت آلت تناسلی را پایین می آورد (حرارت هیجان ) بلکه اگر باز هم زود انزال بشود زن ناراضی نیست. چون ارضا ء شده است.
  مردها بهتر است که یاد بگیرند که قرار نیست هر زمان که آلتشان احساس آمادگی کرد رابطه جنسی برای آنان فراهم و مهیا باشد! قرار نیست که از سر کار خسته و کوفته به خانه بیاید و شب هنگام هوس کنید که رابطه هم داشته باشید! صبح هم که باید بروید سر کار !! این شیوه ارتباطات برای مردان خود راه دیگری برای تعلیم زود انزالی است . خانمها باید بدانند که این رابطه زمانی که قرار است شکل بگیرد باید تمام افکارشان را از هر بدبختی یا نگرانی یا هر چیز دیگری برای مدتی خالی کنند. باید بدانند که این زمان برای آنهاست و به اصطلاح تایم اوت از زندگی نیست! از همه مهمتر این شیوه به حدی هم زن و هم مرد را خسته خواهد کرد که توان برای فعالیت مازاد را برای آنان نخواهد گذاشت . در نتیجه باید از این به بعد شبی را برای شب مورد نظر از قبل مشخص کنند. این مسئله این خوبی را دارد که اولاٌ از قبل طرفین آمادگی این شب را دارند و می توانند خود را مهیا کنند). لباس مهمانی بپوشند و خود را تمیز کنند و شام عاشقانه ای را در کنار همسر و حتی بچه ها داشته باشند و تغییراتی که می توان به آن فکر کرد و هر سری با انجام آن تجربه شیرین تری داشت ) از طرف دیگر این روش نمی گذارد که تنور روابط عاشقانه و جنسی به سمت مکانیکی شدن پیش برود . در روزهای دیگر معاشقه زمان طبیعی خود را طی خواهد کرد و صرفاٌ معاشقه های عاشقانه خواهد بود و نه رابطه

   

  عشقبازی درکلام حضرت محمد (ص) وامام علی(ع)

  حضرت محمد ( ص ) میفرمایند : « چون کسی خواهد که با زن خود جماع کند به روش مرغان به نزد او نرود ، بلکه اول با او دستبازی و خوش طبعی کند و بعد از آن جماع کند »

  تفسیرحدیث : حضرت (ص) فرموده اند که همان اول کار فوری نروید سراغ دخول ، بلکه با نوازش کردن و تحریک لمسی همسرتان را برای دخول آماده کنید و بعد به انجام مقاربت بپردازید . ( اگر فقط همین حدیث را اجرا کنید و سر لوحه زندگیتان کنید دیگر مشکلی به نام عدم رضایت جنسی ، تکراری شدن برای همدیگر و زود انزالی دچار نمی شوید ! حال بروید و بگویید که اسلام دینی است خرافی و با مقتضیات زمان هماهنگ نیست ! )

   حضرت علی ( ع ) میفرمایند : « هرکسی که میخواهد با زن خود نزدیکی کند ، تعجیل نکند که زنان را کارها میباشد »

  تفسیرحدیث : حضرت به مانند پیامبر بزرگوار اسلام تاکید دارند که عجله در عمل زناشویی نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازی همسر را برای انجام این کار آماده کرد ، این را علم روز دنیا هم ثابت کرده که اگر عمل زناشویی این چنین شروع و خاتمه یابد به دلیل ارضاء شدن زن و ایچاد مهرو عطوفت بین زوجین ، موجبات پایداری زندگی زناشویی فراهم میشود .

  جمع بندی و نتیجه گیری :

  زود انزالی در اصل مشکل یا بیماری محسوب نمیشود و میتوان گفت که این وسواس فکری افراد و اضطراب آنها از داشتن یک رابطه با کیفیت است که منجر بروز این امر میشود ، لذا کاهش اضطراب و حفظ آرامش در کنار کنترل بدن و احساسات با تمرین بیشتر بهترین راه کار برای پیشگیری و درمان این مشکل اند .

  وازهمه بهتر ومهمتر اضافه کردن عشقبازی به رابطه جنسی است که اگر با حرکاتی چون نوازش ، همراه شوند دیگر معنایی به عنوان زود انزالی وعدم رضایت جنسی بین زوجین معنی پیدانمی کند.

   

   

   

   

   

   

 • انزال زودرس

  انزال زودرس(Premature Ejaculation)

  حدود يک سوم مردان در آمريکا اين ﻤﺴﺄله را تجربه کرده اند. انزال زودرس اغلب به خاطر آگاهی نداشتن از مکانيسم های حسی ونقاط حساس بدن است دو شريک جنسی بايد يکديگر را بشناسند. اغلب اين افراد مسائل روانشناسی عمده ای ندارند بعضی از اين دلايل عبارتند از: اضطراب – هيجان – تجربه های منفی مانند استمناء – روابط جنسی نامشروع و غيره.

  اين مهم در سراسر دنيا مخصوصاً شهرهای پر جمعيت بسيار شايع است و يکی از عوامل مهم آمار بالای طلاق و اعتياد در تهران می باشد.

  درمان : مجموعه ای از داروهای گياهی، دستگاه وکيوم و ويبراتور همراه، رژيم غذايی، ورزشهای فکری و توصيه هايی در خصوص ملائبه، تکنيک آميزش، طب سوزنی، کاندوم ويبراتور ، دستگاه کششی (گلدن ارکت یا اکستندر )و... که در يک يا دو جلسه مشاوره توضيح داده می شود.

  درمان در اشخاص مختلف متفاوت است و به عواملی مانند سن، شغل، فرهنگ، محل زندگی، سابقه بيماری و... بستگی دارد.

 • انزال زودرس

  — انزال زودرس
  —یک شریک جنسی جدید و در موقعیت های خاص
  —مدت زمانی طولانی باشد که فرد ارگاسم نشده باشد.
  —اضطراب، احساس گناه، یا افسردگی
  —قطع مصرف نوشیدنی هاي الكلي
  —مشکلات هورمونی
  —آسیب های جسمی
  —عوارض جانبی بعضی داروها
  انـزال زود رس بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می شود که قـبـل از نـزدیـکـی و انـجـام رابطه ی جنسی و یا مدت زمان بسـیـار کـمـی پـس از آن بـا میزان تحریک  کم و خلاف میل فـرد انـجـام گیـرد.
  —
  —مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به ارگاسم برسد بین3تا10دقیقه  (بسته به سن وشرایط جسمی فرد)متغیروبطور متوسط 5 دقیقه برای مردان جوان است.

   

   بطور کلی انزال زودرس در جوانان و بویژه در افراد تحصیل کرده شایعتر است.

  عوامل انزال زود رس

  —یک شریک جنسی جدید و در موقعیت های خاص
  —مدت زمانی طولانی باشد که فرد ارگاسم نشده باشد.
  —اضطراب، احساس گناه، یا افسردگی
  —قطع مصرف نوشیدنی هاي الكلي
  —مشکلات هورمونی
  —آسیب های جسمی
  —عوارض جانبی بعضی داروها
   
   
  پیوستها:
  وازکتومی |برگشت وازکتومی| خودارضایی|استمناء|ویاگرا |لارگو|زولوفت|تستوسترون|جینسینگ|تریبولس |سقنقو|دستگاه شوک ویو|اولترا سوند تراپی
 • انزال زودرس

  وازکتومی برای چه افرادی مناسب است؟

  دکتر صدق آذر استفاده از این روش را توصیه می­کند برای افرادی که:

  ۱ -مایلند روشی را انتخاب کنند که با فعالیت جنسی آنها تداخلی نداشته باشد؛

  ۲ -تصمیم به بچه‌دار شدن مجدد ندارند؛

  ۳ -به دلایل پزشکی نمی‌خواهند بچه‌دار شوند؛

  ۴ -احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزند آنها وجود دارد؛

  ۵ -وازکتومی را، به دلیل سهولت و نداشتن عوارض، بر لولـه بستن همسرشان ترجیح می‌دهند.

 • انزال زودرس به چه معناست

  فهرست

  مقدمه.................................................................................................................................................2

  انزال زودرس به چه معناست؟..........................................................................................................3

  دلايل ايجاد انزال زودرس درمردان.....................................................................................................3

  عوامل رواني بازدارنده.......................................................................................................................3

  فاصله ي زياد بين روابط جنسي........................................................................................................4

  تجربه ي جنسي كم..........................................................................................................................4

  عوامل پزشكي بازدارنده...................................................................................................................4

  نكاتي درمورد خودارضايي وارتباط آن باانزال زودرس.....................................................................5

  روش هاي درمان انزال زودرس........................................................................................................6

  درمان موضعي.................................................................................................................................6

  درمان دارويي.................................................................................................................................6

  درمان هاي رفتاري...........................................................................................................................7

  درمانهاي رواني –عاطفي................................................................................................................8

  درمان هاي سنتي وگياهي...............................................................................................................9

  جمع بندي ونتيجه گيري................................................................................................................10

   

  مقدمه

  انزال زودرس شايع ترين مشكل  جنسي مردان است كه تاثيرات عميقي برزندگي زناشويي افراد دارد.

   اگر بيماري اختلال نعوظ شايع ترين بيماري جنسي مردان بالاي 40سال باشد،قطعا انزال زودرس شايع ترين بيماري جنسي مردان زير 40سال است. حتي برخي ازدانشمندان با درنظر گرفتن كل مبتلا يان اين بيماري مسبت به كل جمعيت مردان ، انزال زودرس را شايع ترين بيماري جنسي دركل مردان مي دانند.

  دربسياري از كشورهاي توسعه يافته كه امكان آمارگيري دراين زمينه وجود دارد، برآورد مي شود 30تا70 درصد مردان به نوعي درطول عمر خوددچار اين بيماري مي شوند درايران آمار دقيقي دراين باره وجود ندارد ، چرتكه اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي وفرهنگي ازمراجعه به پزشك امتناع مي كنند.اگرچه همهي اين بيماران ازيافتن راه حلي براي رهايي ازشر آن خوشحال مي شوند.

   

  انزال زودرس به چه معناست؟

  از نظر علم روانشناسي : انزالي كه بر خلاف ميل شخص و بدون كنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند كه بر طبق آن فرد از زمان انزال وكيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يك طرفه يا دو طرفه باشد،به طوريكه حتي اگر شريك جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد،انزال را زود رس گويند . ( مثلا اگر مرد در ۸ دقيقه ارضاء ميشود و زن در ۱۰ دقيقه ، انزال را زود رس گويند اما اگر مرد در ۲۰ دقيقه ارضاء شود و زن در ۱۰ دقيقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نميدانند )از نظر علم پزشكي، انزال كمتر از دو دقيقه كه بدون كنترل شخص انجام گيرد را انزال زود رس گويند.

  از نظر علم پزشكی : انزال كمتر از دو دقیقه كه بدون كنترل شخص انجام گیرد را انزال زود رس گویند .

  نكته ي بسيارمهمي كه وجوددارد اين است كه انزال دربسياري از افراد ودربرخي ازموارد وجوددارد ولي انزال زودرسي بيماري تلقي مي شود كه در بيش از50درصد نزديكي هاي فرد رخ دهد. يعني مردي دچار بيماري انزال زودرس است وبايد درمان شود كه دربيش ازنيمي ازموارد نزديكي هاي خود دچار انزال زودرس شود.

  دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

  ۱ – عوامل رواني بازدارنده

   عواملي مانند اضطراب در حين عمل زناشویی ، احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند .

  مثلا اضطراب ،هيجان واسترس هاي رواني كه فرد درزندگي روزمره خوددچار آنها مي شود دربروز بيماري انزال زودرس نقش مهمي ايفا مي كنند. معمولا اين هيجانات واسترس ها باعث مي شوند تا فرد درحين نزديكي توانايي خود را درراحتي وتمركز روي رابطه جنسي ازدست داده وانزال زودرس رخ دهد. يكي ديگر ازمسائلي كه ازطريق  ايجاد مشكل رواني باعث بروز انزال زودرس مي شود ترس ازبروز اختلال نعوظ است.درواقع ترسي كه فرد نسبت به از دست دادن نعوظ داردباعث مي شود به صورت ناخودآگاه انزال زودتر ازموعد رخ دهد.

  2-فاصله زياد بين روابط جنسي

   وقتي كه احساسات جنسي بين زوجين متراكم ميشود ، معمولا كنترل يك باره آنها سخت ميشود و منجر به انزال زود رس ميشود!

  ۳– تجربه جنسي كم

  بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشكل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشكل انزال زودرس رفع ميگردد.

  درواقع تصور مي شود كساني كه دچار انزال زودرس هستند دراولين تجربيات جنسي خود براي رسيدن به انزال زودتر به دلايل مختلف فرهنگي وگاهي مذهبي تحت استرس بوده اند وهمين تصور وذهنيت اوليه درطول زندگي شان باعث ايجاد انزال زودرس شده است.البته آنچه مسلم است كه زنان معمولا ديرتر از مردان ارضا مي شوند وعدم آگاهي زوجين ازچگونگي ايجاد تطابق ، زمان طولاني ارضا شدن زوجه وزمان كوتاه تر زوج ، باعث نمود بيشتر وعذاب آورترين مشكل مي شود. درحالي كه مي توان با يك آموزش درست دراين زمينه از احساس نارضايتي زوجين جلوگيري كرد.

  ۴-عوامل پزشكي بازدارنده

  عواملي نظير آسيب جسمي ، تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشكلات هورموني از جمله عوامل پزشكي هستند كه منجر به انزال زود رس ميشود .

   

  نكاتي درمورد خودارضايي masturbation وارتباط آن با انزال زودرس

  طی عمل استمناء مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس های پنج گانه, بجای حس لمس تمامی بدن, محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی از آلت تناسلی میباشد. همچنین تحریک سایر احساس مانند بینائی, شنوائی و حتی بویائی که طی عمل نزدیکی اهمیت دارد در حد صفر خواهد بود.

  لذا جهت رسیدن به آستانه ارضای جنسی, لازم است مسیر ذهنی (psychogenic) جبران کمبود تحریکات مسیر رفلکسی و حسی را بنماید, لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف, مغز مسیر را به سمت رسیدن به حد آستانه انزال طی میکند. که این فشار مضاعف میتواند با تکرار, عوارض عصبی ببار آورد. و همچنین بتدریج مرکز عصبی تحریکات جنسی با کاهش آستانه ارضای جنسی وانزال, سعی در جبران این کمبود تحریکات حسی را خواهد کرد تا مغز فشار کمتری را متحمل گردد. و در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد مبتلا به زود انزالی (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شایع ناشی از استمناء میباشد.

  بدین معنی که زمانی که فرد تحت تاثیر تحریکات اندک جنسی قرار میگیرد حتی زمانی که تصمیم به عمل نزدیکی میگیرد, مسیرهای عصبی مرکزی جنسی فعال شده و با سرعت بیشتر, مدت زمان کمتر و با تحریکات جنسی کمتر, و با توجه به کاهش آستانه انزال, در مدت زمانی کمتری فرد را به مرحله انزال و ارضای جنسی میرساند.

   گاهی حتی قبل از نعوظ کامل آلت تناسلی واقدام به عمل نزدیکی و دخول آلت تناسلی, فرد ارضای جنسی میگردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنیت آن اقدام به استمناء میکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و یا لذت بردن از آن نخواهد بود.

  همانگونه که گفته شد یکی از عوارض مهم استمناء زودانزالی است.

   در باره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.

  حتی درصدی از بیماران که بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه میکنند پس از گرفتن شرح حال دقیق مشخص میگردد علت اصلی عدم باروری در واقع عدم توانائی در نزدیکی ناشی از زودانزالی شدید است. بدین معنی که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلی فرد به حالت ارضای جنسی و انزال میرسد لذا مایع منی و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمیگردد تا بتواند منجر به حاملگی گردد. وحتی شخصا چندین مورد بیمارانی داشته ام که حتی چندین سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدین معنی که حتی یک نزدیکی موفق نیز نداشته اند. و یا یکی از علل مهم عدم ثبات زندگی زناشوئی و حتی انحراف اخلاقی در زن ممکن است زودانزالی همسر وی باشد.

  در اثر استمناء زیاد و کاهش شدید آستانه تحریک منجر به انزال با کوچکترین محرک جنسی و یا عصبی و روحی میگردد و دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارایورترال و غدد فرعی جنسی و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهی مداوم از مجرا میگردد که اصطلاحا به آن سیلان منی گویند.

  روش هاي درمان انزال زودرس:

  1. درمان هاي موضعي :

  استفاده از كرم هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري هاي بيحس كننده ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . ( ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + كشيدن كاندوم بر روي آلت تناسلي باعث افزايش زمان انزال ميشود و استفاده از اسپري هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود )

  1. درمان هاي دارويي :

  دارو هاي مهار كننده بازجذب سرتونين و ضد افسرده گي در درمان انزال زود رس موثر اند ، بر فرض مثال ميتوان به داروهاي خانواده اس اس آر آي ، اشاره كرد كه شامل داپوكستين ، فلوكستين ، پاروكستين و سرتالين ميباشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه ميكنند . (درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي كننده و گه گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد )

  ۳ – درمان هاي رفتاري :

  اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي  آموزشي رفتاري ، سعي ميكند كه رفتار و احساسات جنسي خود را كنترل كند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) ،

   اين روشها به هفت بخش تقسيم ميشوند كه شامل :

  تكنيك ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت جنسي برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، بر طبق آن  فرد در ابتدا توسط خود يا شريك جنسي اش ، تحريك ميشود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت جنسي ميرسند ، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد ، دوباره اقدام مينمايند ، بعد از چند روز تمرين اوليه ، رابطه جنسی به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار ميگيرد عمل تكرار ميشود به اين صورت كه  مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه جنسي با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمليات جنسي را در دست گرفته ، او را باخبر ميسازد تا رابطه را كنترل كند ، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است ، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست ، به مرحله اي ميرسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي ميشود و ميتواند با كنترل احساسات رابطه جنسیي خود ، هم زمان رابطه جنسي اش را زياد كند و هم شريك جنسي اش را ارضاء كند . ( كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسي  ميباشد ، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسي محسوب ميشود )

  تكنيك فشار : بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ، از انزال جلوگيري ميشود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است كه با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم ميشود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم ميشود و انزال دير انجام مي پزيرد .
  خودارضايي قبل ازانجام سكس: اين روش به دليل منحرف كردن سكس توسط استمناء هاي غيرطبيعي خيلي توصيه نمي شود.

  پوزسيون خوب هنگام مقاربت : روش هاي معمول ( مرد در بالا ) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زود رس نميكند ، براي درمان ميبايست از روشهاي جنسي كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمليات جنسي را با فعاليت زياد كنترل ميكند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند .

  تعدد مقاربت : زياد كردن تعداد رابطه جنسی در طول هفته و روز ميتواند به در مان زود انزالي كند به طوريكه اگر هفته اي دو بار رابطه جنسی داريد و آن را تبديل به هفته اي ۴ الي ۶ بار برسانيد ، بعد از چند هفته مشكل زود انزاليتان تا حدودي رفع ميشود .


  استفاده از كاندوم : استفاده از كاندوم و بخصوص از نوع بيحس كننده آن كه در بازار به فرواني موجود است ، ميتوان به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسي مردانه ، باعث رفع زود انزالي شود .

  ۴ -  درمان هاي رواني – عاطفي : يكي از بهترين ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زود رس و افزايش لذت در روابط زناشويي ، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسي است ، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي بايكديگر اند ، ديگر زود انزالي معني خود را از دست ميدهد ! كارهايي مثل نوازش ، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه كه در پست هاي قبلي وبلاگ نوشتم ، ميتوانند به اين مهم كمك كنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام رابطه جنسی مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد ميشود ، زود انزالي به طور كلي برطرف ميشود )

  ۵ – درمان هاي سنتي و گياهي : دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر ميشود ، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده شده  ( صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي اندتا علمي !)

  جمع بندي و نتيجه گيري :

  زود انزالي در اصل مشكل يا بيماري محسوب نميشود و ميتوان گفت كه اين وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه با كيفيت است كه منجر بروز اين امر ميشود ، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راه كار براي پيشگيري و درمان اين مشكل اند و از همه بهتر و مهمتر اضافه كردن عشق بازي به رابطه جنسي است كه اگر با حركاتي چون نوازش + تحريك سينه ، لاله گوش و كليتوريس ( چوچوله ) + استفاده از كلمات عاشقانه در هنگام رابطه جنسی ، همراه شوند ديگر معنايي به عنوان زود انزالي و عدم رضايت جنسي بين زوجين معني پيدا نميكند .

  در پايان جا دارد به چند حديث كه در مورد زود انزالي روايت شده اند اشاره كنم :حضرت محمد ( ص ) ميفرمايند : " چون كسي خواهد كه با زن خود جماع كند به روش مرغان به نزد او نرود ، بلكه اول با او دستبازي و خوش طبعي كند و بعد از آن جماع كند "

  توضیح : حضرت فرموده اند كه همان اول كار فوري نرويد سراغ دخول ، بلكه با نوازش كردن و تحريك لمسي همسرتان را براي دخول آماده كنيد و بعد به انجام مقاربت بپردازيد . ( اگر فقط همين حديث را اجرا كنيد و سر لوحه زندگیتان كنيد ديگر مشكلي به نام عدم رضايت جنسي ، تكراري شدن براي همديگر و زود انزالي دچار نمي شويد ! حال برويد و بگوييد كه اسلام ديني است خرافي و با مقتضيات زمان هماهنگ نيست !

  حضرت علي ( ع ) ميفرمايند : " هركسي كه ميخواهد با زن خود نزديكي كند ، تعجيل نكند كه زنان را كارها ميباشد"

  تفسير حديث : حضرت به مانند پيامبر بزرگوار اسلام تاكيد دارند كه عجله در عمل زناشویی نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازي همسر را براي انجام اين كار آماده كرد ، اين را علم روز دنيا هم ثابت كرده كه اگر عمل زناشویی اين چنين شروع و خاتمه يابد به دليل ارضاء شدن زن و ايچاد مهرو عطوفت بين زوجين ، موجبات پايداري زندگي زناشويي فراهم ميشود

   

  پیوستها:


   

  مشکلات جنسی|درمان مشکلات جنسی|درمان سردمزاجی|درمان اختلالات جنسی|درمان سرمزاجی جنسی|درمان بی میلی جنسی|درمان انزال زودرس|درمان زودانزالی

   

   

   

 • انزال زودرس به چه معناست؟

  مقدمه

  انزال زودرس شايع ترين مشكل  جنسي مردان است كه تاثيرات عميقي برزندگي زناشويي افراد دارد.

   اگر بيماري اختلال نعوظ شايع ترين بيماري جنسي مردان بالاي 40سال باشد،قطعا انزال زودرس شايع ترين بيماري جنسي مردان زير 40سال است. حتي برخي ازدانشمندان با درنظر گرفتن كل مبتلا يان اين بيماري مسبت به كل جمعيت مردان ، انزال زودرس را شايع ترين بيماري جنسي دركل مردان مي دانند.

  دربسياري از كشورهاي توسعه يافته كه امكان آمارگيري دراين زمينه وجود دارد، برآورد مي شود 30تا70 درصد مردان به نوعي درطول عمر خوددچار اين بيماري مي شوند درايران آمار دقيقي دراين باره وجود ندارد ، چرتكه اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي وفرهنگي ازمراجعه به پزشك امتناع مي كنند.اگرچه همهي اين بيماران ازيافتن راه حلي براي رهايي ازشر آن خوشحال مي شوند.

  انزال زودرس به چه معناست؟

  از نظر علم روانشناسي : انزالي كه بر خلاف ميل شخص و بدون كنترل او انجام ميگرد را انزال زود رس گويند كه بر طبق آن فرد از زمان انزال وكيفيت رابطه ناراضي است و اين نارضايتي ميتواند يك طرفه يا دو طرفه باشد،به طوريكه حتي اگر شريك جنسي فرد از زمان انزال ناراضي باشد،انزال را زود رس گويند . ( مثلا اگر مرد در ۸ دقيقه ارضاء ميشود و زن در ۱۰ دقيقه ، انزال را زود رس گويند اما اگر مرد در ۲۰ دقيقه ارضاء شود و زن در ۱۰ دقيقه ، مورد را مربوط به انزال زود رس نميدانند )از نظر علم پزشكي، انزال كمتر از دو دقيقه كه بدون كنترل شخص انجام گيرد را انزال زود رس گويند.
  از نظر علم پزشكی : انزال كمتر از دو دقیقه كه بدون كنترل شخص انجام گیرد را انزال زود رس گویند .
  نكته ي بسيارمهمي كه وجوددارد اين است كه انزال دربسياري از افراد ودربرخي ازموارد وجوددارد ولي انزال زودرسي بيماري تلقي مي شود كه در بيش از50درصد نزديكي هاي فرد رخ دهد. يعني مردي دچار بيماري انزال زودرس است وبايد درمان شود كه دربيش ازنيمي ازموارد نزديكي هاي خود دچار انزال زودرس شود.
  دلايل ايجاد انزال زود رس در مردان :

  ۱ – عوامل رواني بازدارنده

   عواملي مانند اضطراب در حين عمل زناشویی ، احساس گناه يا افسرده گي ميتوانند موجب انزال زود رس شوند .

  مثلا اضطراب ،هيجان واسترس هاي رواني كه فرد درزندگي روزمره خوددچار آنها مي شود دربروز بيماري انزال زودرس نقش مهمي ايفا مي كنند. معمولا اين هيجانات واسترس ها باعث مي شوند تا فرد درحين نزديكي توانايي خود را درراحتي وتمركز روي رابطه جنسي ازدست داده وانزال زودرس رخ دهد. يكي ديگر ازمسائلي كه ازطريق  ايجاد مشكل رواني باعث بروز انزال زودرس مي شود ترس ازبروز اختلال نعوظ است.درواقع ترسي كه فرد نسبت به از دست دادن نعوظ داردباعث مي شود به صورت ناخودآگاه انزال زودتر ازموعد رخ دهد.
  2-فاصله زياد بين روابط جنسي
   وقتي كه احساسات جنسي بين زوجين متراكم ميشود ، معمولا كنترل يك باره آنها سخت ميشود و منجر به انزال زود رس ميشود!
  ۳– تجربه جنسي كم
  بيشتر افراد در اوايل زندگي زناشويي دچار اين مشكل ميشوند و به مرور زمان با تجربه بيشتر مشكل انزال زودرس رفع ميگردد.
  درواقع تصور مي شود كساني كه دچار انزال زودرس هستند دراولين تجربيات جنسي خود براي رسيدن به انزال زودتر به دلايل مختلف فرهنگي وگاهي مذهبي تحت استرس بوده اند وهمين تصور وذهنيت اوليه درطول زندگي شان باعث ايجاد انزال زودرس شده است.البته آنچه مسلم است كه زنان معمولا ديرتر از مردان ارضا مي شوند وعدم آگاهي زوجين ازچگونگي ايجاد تطابق ، زمان طولاني ارضا شدن زوجه وزمان كوتاه تر زوج ، باعث نمود بيشتر وعذاب آورترين مشكل مي شود. درحالي كه مي توان با يك آموزش درست دراين زمينه از احساس نارضايتي زوجين جلوگيري كرد.
  ۴-عوامل پزشكي بازدارنده
  عواملي نظير آسيب جسمي ، تداخلات دارويي در هنگام درمان بعضي بيماري ها و مشكلات هورموني از جمله عوامل پزشكي هستند كه منجر به انزال زود رس ميشود .
  نكاتي درمورد خودارضايي masturbation وارتباط آن با انزال زودرس

  طی عمل استمناء مسیر تحریکات رفلکسی ناشی از حس های پنج گانه, بجای حس لمس تمامی بدن, محدود به حس لمس موضعی ناحیه محدودی از آلت تناسلی میباشد. همچنین تحریک سایر احساس مانند بینائی, شنوائی و حتی بویائی که طی عمل نزدیکی اهمیت دارد در حد صفر خواهد بود.
  لذا جهت رسیدن به آستانه ارضای جنسی, لازم است مسیر ذهنی (psychogenic) جبران کمبود تحریکات مسیر رفلکسی و حسی را بنماید, لذا با فشار ذهنی و عصبی مضاعف, مغز مسیر را به سمت رسیدن به حد آستانه انزال طی میکند. که این فشار مضاعف میتواند با تکرار, عوارض عصبی ببار آورد. و همچنین بتدریج مرکز عصبی تحریکات جنسی با کاهش آستانه ارضای جنسی وانزال, سعی در جبران این کمبود تحریکات حسی را خواهد کرد تا مغز فشار کمتری را متحمل گردد. و در نتیجه با کاهش آستانه ارضای جنسی بتدریج فرد مبتلا به زود انزالی (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شایع ناشی از استمناء میباشد.
  بدین معنی که زمانی که فرد تحت تاثیر تحریکات اندک جنسی قرار میگیرد حتی زمانی که تصمیم به عمل نزدیکی میگیرد, مسیرهای عصبی مرکزی جنسی فعال شده و با سرعت بیشتر, مدت زمان کمتر و با تحریکات جنسی کمتر, و با توجه به کاهش آستانه انزال, در مدت زمانی کمتری فرد را به مرحله انزال و ارضای جنسی میرساند.
   گاهی حتی قبل از نعوظ کامل آلت تناسلی واقدام به عمل نزدیکی و دخول آلت تناسلی, فرد ارضای جنسی میگردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنیت آن اقدام به استمناء میکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و یا لذت بردن از آن نخواهد بود.
  همانگونه که گفته شد یکی از عوارض مهم استمناء زودانزالی است.
   در باره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.
  حتی درصدی از بیماران که بدلیل ناباروری به پزشک مراجعه میکنند پس از گرفتن شرح حال دقیق مشخص میگردد علت اصلی عدم باروری در واقع عدم توانائی در نزدیکی ناشی از زودانزالی شدید است. بدین معنی که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلی فرد به حالت ارضای جنسی و انزال میرسد لذا مایع منی و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمیگردد تا بتواند منجر به حاملگی گردد. وحتی شخصا چندین مورد بیمارانی داشته ام که حتی چندین سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدین معنی که حتی یک نزدیکی موفق نیز نداشته اند. و یا یکی از علل مهم عدم ثبات زندگی زناشوئی و حتی انحراف اخلاقی در زن ممکن است زودانزالی همسر وی باشد.
  در اثر استمناء زیاد و کاهش شدید آستانه تحریک منجر به انزال با کوچکترین محرک جنسی و یا عصبی و روحی میگردد و دفع مکرر ودائم ترشحات غدد پارایورترال و غدد فرعی جنسی و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهی مداوم از مجرا میگردد که اصطلاحا به آن سیلان منی گویند.
  روش هاي درمان انزال زودرس:

      درمان هاي موضعي :
  استفاده از كرم هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري هاي بيحس كننده ميتواند در بهبود انزال زود رس موثر باشد . ( ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + كشيدن كاندوم بر روي آلت تناسلي باعث افزايش زمان انزال ميشود و استفاده از اسپري هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود )

      درمان هاي دارويي :

  دارو هاي مهار كننده بازجذب سرتونين و ضد افسرده گي در درمان انزال زود رس موثر اند ، بر فرض مثال ميتوان به داروهاي خانواده اس اس آر آي ، اشاره كرد كه شامل داپوكستين ، فلوكستين ، پاروكستين و سرتالين ميباشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه ميكنند . (درمان هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است ، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت هاي اعتياد آور و شرطي كننده و گه گاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسرده گي ، توصيه نميشود ، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد )

  ۳ – درمان هاي رفتاري :
  اين نوع درمان ها از موثر ترين و سالم و بدون عارضه ترين نوع درمانها ميباشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش هاي  آموزشي رفتاري ، سعي ميكند كه رفتار و احساسات جنسي خود را كنترل كند ( در بيشتر مواقع اين روشها اولين پيشنهاد براي درمان ميباشند ) ،
   اين روشها به هفت بخش تقسيم ميشوند كه شامل :
  تكنيك ماستر و جانسون : اين روش شامل يادگيري ، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت جنسي برسد و انزال صورت گيرد ، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد ، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زود رس شناخته شده است ، بر طبق آن  فرد در ابتدا توسط خود يا شريك جنسي اش ، تحريك ميشود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت جنسي ميرسند ، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد ، دوباره اقدام مينمايند ، بعد از چند روز تمرين اوليه ، رابطه جنسی به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار ميگيرد عمل تكرار ميشود به اين صورت كه  مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه جنسي با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمليات جنسي را در دست گرفته ، او را باخبر ميسازد تا رابطه را كنترل كند ، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است ، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست ، به مرحله اي ميرسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي ميشود و ميتواند با كنترل احساسات رابطه جنسیي خود ، هم زمان رابطه جنسي اش را زياد كند و هم شريك جنسي اش را ارضاء كند . ( كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسي  ميباشد ، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسي محسوب ميشود )
  تكنيك فشار : بر طبق اين روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال ، از انزال جلوگيري ميشود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است كه با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم ميشود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم ميشود و انزال دير انجام مي پزيرد .
  خودارضايي قبل ازانجام سكس: اين روش به دليل منحرف كردن سكس توسط استمناء هاي غيرطبيعي خيلي توصيه نمي شود.
  پوزسيون خوب هنگام مقاربت : روش هاي معمول ( مرد در بالا ) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زود رس نميكند ، براي درمان ميبايست از روشهاي جنسي كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عمليات جنسي را با فعاليت زياد كنترل ميكند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند .

  تعدد مقاربت : زياد كردن تعداد رابطه جنسی در طول هفته و روز ميتواند به در مان زود انزالي كند به طوريكه اگر هفته اي دو بار رابطه جنسی داريد و آن را تبديل به هفته اي ۴ الي ۶ بار برسانيد ، بعد از چند هفته مشكل زود انزاليتان تا حدودي رفع ميشود .
  استفاده از كاندوم : استفاده از كاندوم و بخصوص از نوع بيحس كننده آن كه در بازار به فرواني موجود است ، ميتوان به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسي مردانه ، باعث رفع زود انزالي شود .
  ۴ -  درمان هاي رواني – عاطفي : يكي از بهترين ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زود رس و افزايش لذت در روابط زناشويي ، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسي است ، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي بايكديگر اند ، ديگر زود انزالي معني خود را از دست ميدهد ! كارهايي مثل نوازش ، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه كه در پست هاي قبلي وبلاگ نوشتم ، ميتوانند به اين مهم كمك كنند . ( به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام رابطه جنسی مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد ميشود ، زود انزالي به طور كلي برطرف ميشود )

  ۵ – درمان هاي سنتي و گياهي : دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث دير انزالي يا به اصطلاح سفتي كمر ميشود ، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آمده شده  ( صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي اندتا علمي !)

  جمع بندي و نتيجه گيري :

  زود انزالي در اصل مشكل يا بيماري محسوب نميشود و ميتوان گفت كه اين وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه با كيفيت است كه منجر بروز اين امر ميشود ، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راه كار براي پيشگيري و درمان اين مشكل اند و از همه بهتر و مهمتر اضافه كردن عشق بازي به رابطه جنسي است كه اگر با حركاتي چون نوازش + تحريك سينه ، لاله گوش و كليتوريس ( چوچوله ) + استفاده از كلمات عاشقانه در هنگام رابطه جنسی ، همراه شوند ديگر معنايي به عنوان زود انزالي و عدم رضايت جنسي بين زوجين معني پيدا نميكند .

  در پايان جا دارد به چند حديث كه در مورد زود انزالي روايت شده اند اشاره كنم :حضرت محمد ( ص ) ميفرمايند : " چون كسي خواهد كه با زن خود جماع كند به روش مرغان به نزد او نرود ، بلكه اول با او دستبازي و خوش طبعي كند و بعد از آن جماع كند "

  توضیح : حضرت فرموده اند كه همان اول كار فوري نرويد سراغ دخول ، بلكه با نوازش كردن و تحريك لمسي همسرتان را براي دخول آماده كنيد و بعد به انجام مقاربت بپردازيد . ( اگر فقط همين حديث را اجرا كنيد و سر لوحه زندگیتان كنيد ديگر مشكلي به نام عدم رضايت جنسي ، تكراري شدن براي همديگر و زود انزالي دچار نمي شويد ! حال برويد و بگوييد كه اسلام ديني است خرافي و با مقتضيات زمان هماهنگ نيست !

  حضرت علي ( ع ) ميفرمايند : " هركسي كه ميخواهد با زن خود نزديكي كند ، تعجيل نكند كه زنان را كارها ميباشد"

  تفسير حديث : حضرت به مانند پيامبر بزرگوار اسلام تاكيد دارند كه عجله در عمل زناشویی نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازي همسر را براي انجام اين كار آماده كرد ، اين را علم روز دنيا هم ثابت كرده كه اگر عمل زناشویی اين چنين شروع و خاتمه يابد به دليل ارضاء شدن زن و ايچاد مهرو عطوفت بين زوجين ، موجبات پايداري زندگي زناشويي فراهم ميشود

   

 • انزال زودرس شایع‌ترین مشکل جنسی مردان

  انزال زودرس شایع‌ترین مشکل جنسی مردان


   

  انزال زودرس شایع‌ترین مشکل جنسی مردان است که تاثیرات عمیقی برزندگی زناشویی افراد دارد. اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می‌کنند.

  اگر بیماری اختلال نعوظ شایع‌ترین بیماری جنسی مردان بالای ۴۰ سال باشد، قطعا انزال زودرس شایع‌ترین بیماری جنسی مردان زیر ۴۰ سال است. حتی برخی از دانشمندان با در نظر گرفتن کل مبتلایان این بیماری نسبت به کل جمعیت مردان، انزال زودرس را شایع‌ترین بیماری جنسی در کل مردان می‌دانند.

  در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که امکان آمارگیری در این زمینه وجود دارد، برآورد می شود۳۰ تا ۷۰ درصد مردان به نوعی در طول عمر خود دچار این بیماری می شوند. در ایران آمار دقیقی در این‌باره وجود ندارد، چرا که اغلب کسانی که دچار این بیماری هستند به دلایل مختلف اخلاقی و فرهنگی از مراجعه به پزشک امتناع می‌کنند. اگرچه همه این بیماران از یافتن راه‌حلی برای رهایی از شر آن خوشحال می‌شوند

  انزال زودرس چیست؟

  انزال زودرس عبارت است از انزالي كه زودتر از زمان دلخواه زوجين رخ دهد و باعث نارضايتي يك يا هر دوي آنهاشود. يعني حتي اگر زوجه نيز در اغلب نزديكي‌ها احساس كند كه انزال همسرشزود تر از زمان مورد انتظار اوست و اين حالت باعث نارضايتي او شود، حتي اگر مرد چنين احساسي نداشته باشد، انزال مرد، زودرس بوده و بايد بررسي شود. به عبارتي اگر انزال مردي پس از 8 دقيقه صورت گيرد و همسرش در عرض 5دقيقه ارضا شود، انزال مرد به موقع بوده و زودرس محسوب نمي‌شود. در حاليكه اگر مردي حتي پس از 20 دقيقه فعاليت جنسي به انزال برسد ولي همسرش پس از 35 دقيقه ارضا شود، انزال مرد زودرس در نظر گرفته مي‌شود.
  طور طبیعی مدت زمان لازم برای اینکه یک مرد به ارگاسم برسد بین۳ تا ۱۰دقیقه (بسته به سن و شرایط جسمی فرد) متغیر و بطور متوسط ۵ دقیقه برای مردان جوان است. هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند مدت زمان بیشتری تا رسیدن به ارگاسم داشته باشند ولی زمان ارگاسم اصلاً مهم نبوده و کیفیت ارگاسم بویژه همزمانی ارگاسم طرفین از اهمیت برخوردار است.

  نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که انزال زودرس دربسیاری از افراد ودربرخی از موارد وجود دارد ولی آن انزال زودرسی بیماری تلقی می شود که دربیش از 50درصد نزدیکی های فرد رخ می دهد . یعنی  مردی دچار بیماری انزال زودرس است وباید درمان شود که دربیش از نیمی از موارد نزدیکی های خود دچار انزال زودرس شود.

  عوامل انزال زودرس :
  اکثر موارد انزال زود رس فاقد عامل يا دليل خاص است. با بالاتر رفتن تجربه ي جنسي و سن، مردها ياد مي گيرند که ارگاسم خود را به تاخير بيندازند. البته فرضیه های مختلف بیولوژی وروانشناسی دراین زمینه مطرح است که شامل موارد زیر است: عدم تجربه های اولیه ، عدم تمایل همسر،کمبود فعالیت جنسی ، بیماریهای عصبی وضربه روی اعصاب سمپاتیک دراثرجراحی، اضطراب ،سابقه مقاربتهای پنهانی وشکستگی لگن.

  روش تشخيص
  متخصص و پزشک مربوطه سابقه ي جنسي و پزشکي شما را بررسي خواهد کرد و آزمايشات کلي را انجام خواهد داد. ممکن است پزشک بخواهد با همسر شما نيز صحبت کند، چون انزال زود رس ممکن است دلايل بسياري داشته باشد. پزشک مربوطه آزمايشات لازم را انجام مي دهد تا مشکلات پزشکي فرد را بررسي کند.


   


   

  روش درمان
  در بسياري موارد، هيچ درماني براي انزال زود رس وجود ندارد و خود به خود درمان ميشود. انجام تمرينات ريلکسيشن و استفاده از متدهاي منحرف کردن حواس ميتواند به به تاخير انداختن انزال کمک کند. در بعضي مردها قطع استفاده از تنباکو، مشروبات الکلي و مواد مخدر در اين زمينه بسيار کمک کننده خواهد بود.

  درزیربعضی ازمتدهایی که باعث به تعویق افتادن انزال زودرس می شودبه  تفکیک شرح داده شده است:

  -        Fore play  (معاشقه جنسی)

  اکثر مردان به موضوع fore play یا معاشقه قبل از انجام عمل نزدیکی بی توجه بوده لذا شریک جنسی آنها بعد از خودشان به ارگاسم میرسد وهمین موضوع درتماسهای بعدی باعث تنش شده وانزال زودرس راتشدید میکند..بایدبه مراحل یک کورس جنسی کاملا توجه کرد.یک معاشقه جنسی خوب میتواند تا حد زیادی فاصله زمانی برای رسیدن به ارگاسم را بین زن و مرد کمتر کرده وخیلی کمک کننده باشد.

  squeezing techniqu

  یکی از آنهااست.دراین روش آلت شما توسط خودتان یاشریک جنسی تان بوسیله دست تحریک میشود ولی به محض اینکه خواستیدبه انزال برسید،سریعا”تحریک را قطع کرده وتوسط دوانگشت شست واشاره زیر‌آلت تناسلی(درست محل ختنه‌ درپایین گلانس)را فشار داده وتا بیست میشمارید.این فشار باعث میشود تاازرسیدن به ارگاسم خارج شده وبتوانید مجددا” به تحریک جنسی ادامه دهید.بعدازچندبار تکرار میتوانید دربارپنجم به تحریک ادامه داده وانزال داشته باشید. به مرور زمان و باتکرار این تمرین دریک دوره حداقل ۲ماهه بدن شما یاد میگیردکه هنگام فعالیت جنسی دیرتر به ارگاسم برسد و مشکل شما بر طرف خواهد شد.

  -روش Start & Stop

  یكی از روشهای موثر برای رهایی از انزال زود رس روش start & stopنام دارد.در این روش شما به فعالیت جنسی پرداخته و بعداز آنكه تحریك شما به حداكثر رسید و درست پیش از آنكه ارگاسم شوید، دست از فعالیت برداشته وبرای مدت كوتاهی هیچ تحریكی انجام نمی دهید.هر چند در ابتدا ممكن است مشكل به نظر برسد ولی به مرور زمان شما از لذت جنسی زیادی بهره مند خواهید شد.یكی از بهترین راههای انجام این روش آنست كه در ابتدا از روش 4به 1 شروع وبعد به تدریج آنرا افزایش داده و به 9 به 1 برسانید.یعنی در آمیزش های اول چهار بار آلت خود را وارد واژن نموده وبعد مكث كنید ودوباره چهار بار وارد نموده ومجددا چند ثانیه صبركنید وهمین طور ادامه دهید تا نهایتا به انزال برسید.بسته به وضعیت بدنی خود میتوانید در طول چند هفته یا چند ماه تعداد دفعات تحریك را بتدریج افزایش داده ودر نهایت به بهترین حالت آن یعنی نه بار ورود آلت تناسلی ویكبار توقف(9به1) برسانید.
   
  لازم به تذكر است كه چون بیشترین لذت زن در هنگام ورود آلت تناسلی مرد به واژن میباشد بسیاری از زنها نیز طرفدار این روش بوده واز آن لذت جنسی زیادی میبرند.
   
  علاوه بر این تعدادی از پوزیشن های نزدیكی وجود دارد كه چون در آنها تحریك آلت تناسلی مرد به حداقل میرسد میتوانند درطولانی كردن زمان رسیدن به انزال مفید باشند. .

  -        کاندوم

  یکی دیگر از راههای جلوگیری از انزال زودرس استفاده از کاندوم میباشد.کاندوم یکی از روش های پیشگیری از حاملگی بوده که از انتقال بیماریهای جنسی بویژه ایدز وسوزاک هم جلوگیری میکند.بعلت پوشش پلاستیکی کاندوم آلت تناسلی کمتر تحریک شده و زمان انزال طولانی تر می شود.عده ای حتی ترجیح میدهند برای طولانی ترشدن زمان رسیدن به ارگاسم ازدو کاندوم بروی هم استفاده کنند.اخیرا” نوعی کاندوم توسط شرکت viagra تولید و در ایران نیز توزیع شده که دارای مواد بی حسی وتاخیری است و مانع انزال زود رس میشود.به هرحال استفاده از کاندوم تا حدزیادی به سلیقه طرفین بستگی دارد .چون بعضی از زوج ها معتقد استفاده از کاندوم لذت یک نزدیکی طبیعی راازبین می برد وآن راپلاستیکی وبی احساس می کند .بیادداشته باشید که هنگام استفاده از کاندوم از موادروغنی مثل وازلین استفاده نكنید چون احتمال پارگی آن وجود داشته وخطر حاملگی ویا انتقال بیماری های جنسی بخصوص ایدز را بدنبال دارد.
  داروهای بی حسی:

   یكی از راههایی كه اخیرا خیلی مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از داروهای بی حسی است.كلیه این مواد از خانواده لیدوكایین بوده وبه فرم های مختلف مانند اسپری، كرم، ژل دربازار وجود دارند.این داروها با بلوك كردن هدایت عصبی مانع انتقال تحریك حسی از اعصاب ناحیه آلت شده و درنتیجه زمان رسیدن به انزال افزایش می یابد.باید توجه داشت كه استفاده از مواد بی حسی شمشیر دو لبه بوده واستفاده زیاد و نادرست از آنها میتواند هدایت عصبی را از آلت كاملا متوقف
   نماید. درنتیجه مرد نه تنها از نزدیكی هیچ احساس لذتی نمی برد بلكه حتی ممكن است برای مدت كوتاهی شهوت خود را هم از دست بدهد وحتی قادر به نعوظ و انجام عمل نزدیکی هم نباشد!
   اگر از اسپری استفاده میكنید باید نوع مرغوب آنرا تهیه كنید.كلیه اسپری های بی حسی با نامهای جعلی 24000 و36000 و40000 ومانند آن كه از كشورهای عربی وارد میشوند تقلبی بوده و استفاذه از آنها بی خطر نیست.بهترین محل برای استفاده از اسپری ناحیه زیر كلاهك آلت است.بهتر است بیست دقیقه قبل از نزدیكی یك یا دو پاف در این محل اسپری نمایید.به مرور زمان هر كس با توجه به وضعیت بدنی میتواند مقدار اسپری مناسب برای بدن خود را پیدا كند. روش استفاده از كرم ها وژل های بی حسی هم مانند اسپری است.هنگام استفاده از مواد بی حسی بیاد داشته باشید كه حتما چند دقیقه قبل از انجام نزدیكی باید آلت خود را چند بار با آب بشوویید یا اینكه از كاندوم استفاده نمایید زیرا این مواد خیلی سریع از طریق مخاط واژن جذب شده وباعث بی حسی آن میشود در نتیجه شریك جنسی شما هیچ لذتی از آمیزش نمیبرد و یا اینکه دیرتر ارضاء خواهد شد و نتیجه معکوس خواهید گرفت. در صورت استفاده از مواد بی حسی باید به وضعیت طرف مقابل نیز توجه داشته باشید.بعضی ها خوشحال ازاینكه دیگر انزال زودرس ندارند، مدت طولانی پشت سر هم نزدیكی كرده و باعث آسیب مخاط واژن واحساس درد وناراحتی در طرف مقابل میشوند.بهمین خاطر ممكن است دفعه آینده، دیگر اسپری بی حسی خود را در كشو كنار تختخواب پیدا نكنید!

  دارو درمانی:

  برای درمان انزال زودرس به روش دارو درمانی، از داروهای زیادی می‌توان استفاده کرد که رایجترین آنها انواعی از ضدافسردگی‌ها به نام مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین مثل سرترالین، فلوکستین و پاروکستین هستند.

  این داروها به این دلیل استفاده می شوند چون یکی از عوارض جانبی آنها ،جلوگیری کردن ازارگاسم است که باعث به تاخیر انداختن انزال می شود.

  البته این داروها از طرف اداره نظارت غذا و داروی آمریکا برای درمان انزال زودرس تایید نشده اند. معمولا یک قرص با دوز کم چند ساعت قبل از نزدیکی به خوبی می‌تواند زمان انزال را به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دهد .

  -        روان درمانی:

  درروان درمانی، خصوصا در کسانی که به سکس درمانی ودارو درمانی پاسخ مناسبی نمی دهند ، مشکل زمینه ای روانی فرد ازطریق صحبت کردن ومشاوره برطرف می شود. این روش هم باید توسط یک متخصص انجام شود.

  روشهای دیگر :
  بسیاری از جوانان برای افزایش کنترل انزال اقدام به استمناء قبل از نزدیکی می کنند تا با این کار کنترل بیشتری بر ارگاسم خود پیدا کنند اما این روش خیلی موثر نیست. (گناه کبیره)

  پوزیسیون خوب نزدیکی:

  وضعیت معمول نزدیکی (مرد در بالا) کمکی به کنترل انزال زود رس نمی کند. مرد به پشت می خوابد و زن فعال تر عمل می کند و مرد می تواند جریان نزدیکی را هدایت کند.

   

 • انزال زودرس و درمان آن

  انزال زودرس Premature ejaculation

  انزال زودرس اغلب بخاطر آگاهي نداشتن از مكانيسم حسي ونقاط حساس بدن است دو شريك جنسي بايد يكديگررابشناسند .

  اغلب اين افراد مسائل روانشناسي عمده اي ندارند بعضي ازاين دلائل عبارتند:

  اضطراب ،هيجان ، تجربه هاي منفي مانند استمنا سريع وروابط جنسي نامشروع وغيره

  درمان:

  به كمك درمان هاي روانشناسي جنسي هشتاد تانود درصد اين مردان بهبود مي يابند.

  اقدامات ديگر جهت بالا بردن زمان انزال عبارتند از :

       استفاده ازبيحس كننده هاي موضعي درقسمت تحتاني نزديك به سر آلت ده دقيقه قبل ازنزديكي

  تكنيك توقف وشرع Stop- Start technique

  دراين متدمرد درمرحله نزديك انزال حركات جنسي را متوقف وپس از فروكش كردن احساس انزال حركات راادامه مي دهد واين كارچندبارتكرار مي كند وسپس اجازه مي دهد انزال صورت گيرد بااين روش فرد پس ازمدتي مي تواند زمان انزال خودرا بالا ببرد.

  تكنيك فشردن  Squeeze technique

   

  روش فشردن دردهه ي 60 ميلادي توسط مسترزوجانسون ارائه شد. دراين متد فرد ويا شريك جنسي وي راازلحاظ جنسي به آرامي تحريك مي كند، سپس هنگامي كه فرد به نزديك لحظه انزال رسيد ،باانگشت هاي نشانه وشصت حلقه اي به دور آلت درست مي كندومحكم آنرا مي فشارد تا وقتي كه فشار جنسي فروكش كند. سپس مجددا مراحل بالا را براي سه بار تكرار مي كند ودفعه سوم اجازه انزال را مي دهند. باتكرار 1تا2 مرتبه درهفته كنترل جنسي آنها بالا مرود وزمان نزديكي را مي تواند افزايش دهند.

  داروها

  گاهي دردرمان انزال زودرس پزشكان متخصص از داروهاي ضدافسردگي مانند كلوميپرامين، فلوكستين وغيره استفاده مي كنند.

   

  پیوست ها:


  درمان اختلالات جنسی|درمان بی میلی جنسی|درمان عدم نعوظ|متخصص درمان عدم نعوظ|افزایش میل جنسی|

   

 • ایدز _ مؤلف : امید سرمستی

  ایدز


   استاد راهنما: جناب آقای دکتر سعید محمد زاده
  تهیه شده توسط: امید سرمستی

  ایدز (به انگلیسی: AIDS) یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (به انگلیسی: Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل می‌کند تاثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

  HIV عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌گردد. بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند] پیشگیری از عفونت HIV، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه حلی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. هیچ‌گونه درمان یا واکسن وجود ندارد؛ اگر چه درمان ضدویروسی می‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد. با وجود این که درمان ضدویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد، اما این داروها گران‌قیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

  پژوهش‌های ژنتیکی نشان می‌دهند که HIV در اصل در اوایل قرن بیستم میلادی در غرب آفریقا جهش و پدید آمده است. ایدز اولین بار در سال ۱۹۸۱ توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) شناخته شد، در حالی که عامل آن (عفونت HIV) در اوایل آن دهه شناخته شده بود.[۵] از زمان کشف آن تا سال ۲۰۰۹، ایدز باعث مرگ ۳۰ میلیون نفر شده است. تا سال ۲۰۱۰، حدوداً ۳۴ میلیون نفر به ایدز مبتلا بوده‌اند. ایدز به عنوان همه‌گیری جهانی شناخته می‌شود که در حال حاضر حوزه شیوع آن بسیاره وسیع و در حال گسترش است.

  ایدز تاثیر بسیار زیادی بر روی جوامع داشته‌است، چه به عنوان یک بیماری و چه به عنوان عاملی برای تبعیض. همچنین تاثیرات اقتصادی قابل توجهی داشته است. تصورهای نادرست بسیاری در رابطه با ایدز وجود دارد، برای مثال انتقال ایدز از طریق رابطه‌های سطحی غیرجنسی. این بیماری همچنین موضوع مجادله ادیان شده است.

  علائم و نشانه‌ها عفونت حاد


   

  دوره اولیه HIV، عفونت حاد HIV و یا سندرم حاد رتروویروسی نامیده می‌شود. بسیاری از افراد ۲ تا ۴ هفته پس از در معرض قرار گرفتن این بیماری، دچار بیماری‌هایی مانند شبه-آنفلوآنزا یا شبه-مونونوکلئوز می‌شوند و برخی دیگر هم هیچ نشانه قابل توجهی در آنها دیده نمی‌شود.علائم در ۴۰ تا ۹۰ درصد موارد رخ می‌دهد و معمولاً شامل تب، لنفادنوپاتی، فارنژیت، خارش پوست، سردرد و/یا زخم دهان و اندام تناسلی می‌شود. خارش پوست که در ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، خود را بر روی بالاتنه نشان می‌دهد و به شکل ماکولوپاپولر می‌باشد. همچنین در این مرحله برخی از افراد دچار عفونت‌های فرصت‌طلب می‌شوند.ممکن است در دستگاه گوارش علائمی مانند تهوع، استفراغ و یا اسهال رخ دهد، و همچنین علائم عصبی نوروپاتی محیطی و یا سندرم گیلان باره. طول دوره این علائم متفاوت است، اما معمولاً یک یا دو هفته می‌باشد.
  با توجه به اینکه این علائم آنچنان خاص نیستند، اغلب به عنوان نشانه‌هایی از عفونت HIV شناخته نمی‌شوند. حتی مواردی که توسط یک دکتر خانوادگی و یا یک بیمارستان دیده می‌شود اغلب یا بسیاری از بیماری‌های شایع عفونی با علائمی مشترک با آن اشتباه می‌شود. بنابراین شایسته است که عفونت HIV در بیمارانی که دارای عوامل مستعدکننده هستند، مد نظر باشد.

  دوره نهفتگی

  پس از علائم اولیه، بیمار وارد مرحله‌ای به نام دوره نهفتگی یا HIV بی‌نشانه یا HIV مزمن می‌شود. این مرحله از HIV می‌تواند بدون هیچ گونه درمانی از حدود سه سال تا بیش از ۲۰ سال (به طور متوسط حدود هشت سال)به طول بینجامد. اگرچه معمولاً در ابتدای بیماری هیچ علائمی مشاهده نمی‌شود و یا علامت‌های خیلی کمی دیده می‌شود، اما در نزدیکی پایان این مرحله بسیاری از افراد دچار تب، کاهش وزن، مشکلات گوارشی و دردهای عضلانی می‌شوند. همچنین ۵۰ تا ۷۰ درصد از افراد دچار لنفادنوپاتی ماندگار می‌شوند، بطوری که چند گروه از غدد لنفاوی (به جز در کشاله ران) به مدت بیش از سه تا شش ماه بدون هیچ درد و به طور توجیه‌ناپذیری بزرگ می‌شود.

   اگرچه بسیاری از مبتلایان HIV-1، قابل تشخیص هستند و در صورت عدم درمان نهایتاً به ایدز منجر خواهد شد، ولی درصد کمی از آنها (حدود ۵٪) سطح بالای سلول‌های CD4+ T خود را بدون هیچ درمان ضدویروسی تا بیش از ۵ سال حفظ می‌کنند. این افراد به عنوان کنترل‌کننده‌های HIV طبقه‌بندی می‌شوند، و آنهایی که مقدار کم یا غیر قابل محسوسی از ویروس را بدون درمان ضدویروسی در بدن خود نگه می‌دارند به عنوان «کنترل‌کنندگان ممتاز» یا «سرکوبگران ممتاز» شناخته می‌شوند

  سندرم نقص ایمنی اکتسابی
  سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) زمانی معنی پیدا می‌کند که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد و یا بیماری‌های خاص مرتبط با عفونت HIV رخ دهد. در غیاب درمان، حدود نیمی از افراد مبتلا به HIV در عرض ده سال مبتلا به بیماری ایدز می‌شوند. رایج‌ترین وضعیت‌هایی که هشداری بر وجود ایدز هستند پنومونی ناشی از پنوموسیستیس (۴۰٪)، نزاری به شکل سندرم اتلاف اچ‌آی‌وی (۲۰٪) و کاندیدیاز مری می‌باشند. سایر علائم شایع شامل عفونت‌های دستگاه تنفسی در یک دوره زمانی معین می‌شود.عفونت فرصت‌طلب ممکن است توسط باکتری، ویروس، قارچ و انگل به وجود بیاید که معمولاً توسط دستگاه ایمنی بدن کنترل می‌شود. اینکه کدام عفونت رخ می‌دهد تا حدودی به این بستگی دارد چه عواملی در محیط اطراف فرد قرار دارد.این عفونت تقریباً می‌تواند هر دستگاهی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

   افراد مبتلا به ایدز خطر آلودگی به ویروس‌های سرطانی مختلفی را دارند از جمله: سارکوم کاپوزی، لنفوم بورکیت، لنفوم اولیه دستگاه عصبی مرکزی، و سرطان گردن رحم. سارکوم کاپوزی، شایع ترین سرطانی است که در ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به HIV اتفاق می‌افتد. پس از آن لنفوم شایع ترین سرطان است و علت مرگ نزدیک به ۱۶ درصد از افراد مبتلا به ایدز می‌باشد و در ۳ تا ۴ درصد از موارد، اولین نشانه ایدز است. هر دوی این سرطان‌ها با ویروس هرپس ۸ انسانی همراه هستند. خیلی اوقات مبتلایان به ایدز به دلیل ارتباطی که با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارد، دچار سرطان گردن رحم می‌شوند.

   علاوه بر این، آنها به طور مکرر دچار علائمی مانند تب طولانی، تعریق شبانه، تورم غدد لنفاوی، لرز، ضعف، و کاهش وزن می‌شوند. اسهال یکی دیگر از علائم شایعی است که ۹۰٪ از افراد مبتلا به ایدز دچار آن می‌شوند

  راه‌های انتقالتماس جنسی

  شایع‌ترین حالت انتقال HIV از طریق تماس جنسی با فرد آلوده‌است.اکثر موارد انتقال HIV در سراسر دنیا از طریق تماس با جنس مخالف رخ می‌دهد. با این حال، شکل انتقال در هر کشور متفاوت است. در ایالات متحده، از سال ۲۰۰۹، بیشتر انتقال‌های جنسی در مردان همجنسگرا رخ داده است، که ۶۴٪ از تمام موارد مشاهده شده را شامل می‌شود.

   در مورد تماس محافظت نشده با جنس مخالف، تخمین خطر انتقال HIV در هر عمل جنسی در کشورهای کم درآمد چهار تا ده برابر بیشتر نسبت به کشورهای با درآمد بالا است. در کشورهای با درآمد کم، خطر ابتلا از زن به مرد انتقال به ۰٫۳۸٪ در هر بار نزدیکی و از مرد به زن ۰٫۳۰٪ در هر بار نزدیکی تخمین زده شده‌است. این تخمین برای کشورهای با درآمد بالا، ۰٫۰۴٪ در هر بار نزدیکی برای انتقال از زن به مرد و ۰٫۰۸٪ در هر بار نزدیکی از مرد به زن می‌باشد. خطر انتقال از مقاربت مقعد بیشتر است، و ۱٫۴ تا ۱٫۷ درصد در هر بار نزدیکی با جنس مخالف یا موافق تخمین زده شده‌است. اگرچه خطر ابتلا از طریق آمیزش جنسی دهانی نسبتاً کم است، اما این احتمال وجود دارد. خطر انتقال از طریق رابطه دهانی «نزدیک به صفر» توصیف شده است، اگر چه چند موردی گزارش شده‌است. خطر ابتلا از طریق سکس دهانی صفر تا ۰٫۰۴ درصد تخمین زده شده‌است. در محیط‌هایی عمومی مانند روسپی‌ها، خطر انتقال از زن به مرد ۲٫۴٪ در هر بار نزدیکی و از مرد به زن ۰٫۰۸ درصد در هر بار نزدیکی تخمین زده شده‌است.

   خطر انتقال در حضور بیماری‌های آمیزشی و زخم تناسلی افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد زخم تناسلی خطر ابتلا را تا حدود پنج برابر افزایش می‌دهد. بیماری‌های مقاربتی دیگر مانند سوزاک، کلامیدیا، تریکومونا، و واژینوز باکتریال، به نسبت کمتری خطر انتقال را افزایش می‌دهند.

  بار ویروسی از فرد آلوده نیز عامل مهمی است که در انتقال از طریق تماس جنسی (و همچنین از طریق مادر به فرزند) نقش دارد.در طول ۲٫۵ ماه اول از عفونت، میزان سرایت به دلیل بار زیاد ویروسی، ۱۲ برابر بیشتر است. در مراحل آخر عفونت فرد، میزان انتقال در حدود هشت برابر بیشتر است.

   رابطه جنسی خشن می‌تواند یکی از عوامل موثر در افزایش خطر انتقال باشد. همچنین گفته می‌شود تجاوز جنسی خطر انتقال HIV را افزایش می‌دهد چرا که در این حالت به ندرت از کاندوم استفاده می‌شود، آسیب فیزیکی واژن و یا مقعد محتمل است، و ممکن است خطر بیشتری برای انتقال همزمان عفونت‌های جنسی وجود داشته باشد

  خون
  دومین عامل شایع انتقال HIV، از طریق خون و فراورده‌های خونی است. از راه‌هایی که ممکن است این بیماری توسط خون منتقل گردد می‌توان سرنگ مشترک در مواد مخدر تزریقی، زخم در اثر فرورفتن سرسوزن، انتقال خون آلوده و یا فراورده‌های خونی، و یا تزریق‌هایی که با استفاده از تجهیزات پزشکی استریل نشده انجام می‌شود را نام برد. خطر سرنگ مشترک در حین تزریق مواد مخدر بین ۰٫۶۳ و ۲٫۴ درصد و به طور متوسط ۰٫۸٪ در هر عمل می‌باشد. خطر انتقال از فرورفتن سرسوزن یک فرد آلوده ۰٫۳٪ در هر عمل (حدود ۱ در ۳۳۳) و خطر آلودگی غشاء مخاطی به خون آلوده ۰٫۰۹٪ در هر عمل (حدود ۱ در ۱۰۰۰) تخمین زده می‌شود.در ایالات متحده، مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی ۱۲٪ از مبتلایان به HIV در سال ۲۰۰۹ را تشکیل می‌دادند و در برخی مناطق بیش از ۸۰٪ از افرادی که تزریق مواد انجام می‌دهد دارای HIV هستند.

   در ۹۳٪ موارد استفاده از خون آلوده در انتقال خون، انتقال عفونت خواهد بود. در کشورهای توسعه یافته خطر ابتلا به HIV از طریق انتقال خون بسیار پایین است (کمتر از یک در پانصدهزار) و در آنها آزمایش HIV بر روی خون اهدا کننده انجام می‌شود. در انگلیس، خطر انتقال یک در پنج میلیون گزارش شده‌است. با این حال، در کشورهای با درآمد پایین، تنها نیمی از خون مورد استفاده برای انتقال ممکن است به طور مناسب آزمایش شود (در سال ۲۰۰۸). تخمین زده شده‌است که HIV در این مناطق تا ۱۵٪ از طریق انتقال خون آلوده و فراورده‌های خونی سرایت می‌یابد، که نمایانگر ۵٪ تا ۱۰٪ از عفونت‌های سرتاسر دنیا است.

   تزریق غیربهداشتی نقش مهمی در گسترش HIV در کشورهای جنوب صحرای آفریقا دارد. در سال ۲۰۰۷، بین ۱۲ تا ۱۷ درصد از عفونت‌های این منطقه به دلیل استفاده از سرنگ نسبت داده شد. سازمان بهداشت جهانی خطر انتقال از طریق تزریق در آفریقا را ۱٫۲٪ تخمین زده‌است.

   افرادی که خالکوبی، سوراخ‌کاری و زخم‌آرایی انجام می‌دهند از لحاظ نظری در معرض خطر سرایت هستند، اما تاکنون هیچ مورد مستندی مشاهده نشده‌است. پشه و سایر حشره‌ها قادر به انتقال HIV نیستند.

  مادر به فرزند

  انتقال HIV از مادر به فرزند می‌تواند در دوران بارداری، هنگام زایمان یا از راه شیر مادر انجام شود. این راه سومین طریق شایع انتقال HIV در دنیا می‌باشد. در صورت عدم درمان، خطر انتقال قبل یا در حین تولد حدود ۲۰ درصد و در کسانی که شیر هم بدهند ۳۵ درصد است.در سال ۲۰۰۸، حدود ۹۰٪ موارد HIV کودکان ناشی از انتقال عمودی محاسبه شد. با درمان مناسب خطر ابتلا به عفونت از مادر به فرزند می‌تواند به حدود ۱٪ کاهش یابد. درمان از طریق پیشگیری شامل مصرف داروی ضد ویروسی توسط مادر در دوران بارداری و زایمان، عمل سزارین در زمان مناسب (و نه اضطراری)، عدم تغذیه شیر مادر، و تجویز داروهای ضد ویروسی به نوزاد می‌شود. با این حال بسیاری از این امکانات در کشورهای در حال توسعه در دسترس نیست. اگر در دوران دندان آوردن، مواد غذایی به خون آلوده شود، می‌تواند خطر انتقال را افزایش دهد

  تشخیص بیماری
  بیماری ایدز و HIV با توجه بروز علایم و نشانه‌های بیمار، از طریق آزمایش و بررسی آن در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شود. آزمایش HIV به همه کسانی که در معرض خطر قرار دارند توصیه می‌شود، که شامل هر فرد مبتلا به هر نوع بیماری آمیزشی است می‌شود. در بسیاری از مناطق دنیا، یک سوم حاملان HIV زمانی متوجه می‌شوند که در مرحله پیشرفته‌ای از این بیماری هستند و AIDS یا نقص شدید دستگاه ایمنی آشکار می‌شود

  آزمایشHIV
  در اکثر افراد آلوده به HIV، در طول سه تا دوازده هفته پس از عفونت اولیه، یک سری آنتی‌بادی‌های خاص ایجاد می‌گردد. تشخیص اولیه HIV قبل از تغییر آنتی‌بادی، با اندازه‌گیری اچ‌آی‌وی-آران‌ای یا آنتی‌ژن P24 انجام می‌شود. نتایج مثبت به دست آمده توسط آنتی‌بادی یا آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR)، توسط PCR و یا توسط آنتی‌بادی دیگری تأیید می‌شوند.

   

  آزمایش آنتی‌بادی در کودکان کمتر از ۱۸ ماه، به دلیل وجود مداوم آنتی‌بادی‌های مادری معمولاً نتیجه درستی نمی‌دهند. بنابراین عفونت HIV تنها توسط آزمایش PCR مربوط به HIV RNA یا DNA و یا از طریق آزمایش آنتی‌بادی P24 قابل تشخیص است. در اکثر نقاط دنیا دسترسی به آزمایش PCR قابل اعتماد وجود ندارد و افراد باید تا زمانی صبر کنند که علائم پیشرفت کند و یا سن کودک به اندازه کافی باشد و آزمایش آنتی بادی درستی نتیجه دهد. در کشورهای جنوب صحرای آفریقا در بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹، بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افراد، از وضعیت HIV خود آگاه بوده‌اند.[۷۲] در سال ۲۰۰۹، بین ۳٫۶ تا ۴۲ درصد مردان و زنان کشورهای مختف جهان مورد آزمایش قرار گرفتند که کمترین میزان آزمایش (۳٫۶ درصد) متعلق به جمعیت مردان ماداگاسکار و بیشترین آن (۴۲ درصد) جمعیت متعلق به زنان لسوتو بوده است. این ارقام نشان دهنده افزایش قابل توجهی نسبت به ده سال گذشته‌است.

  طبقه‌بندی عفونتHIV
  از دو طبقه‌بندی اصلی برای مرحله‌بندی HIV و ایدز استفاده می‌شود، یکی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و دیگر توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC). برنامه CDC بیشتر در کشورهای توسعه‌یافته استفاده می‌شود. از آنجا که برنامه WHO احتیاجی به آزمایش ندارد، بیشتر مناسب کشورهای در حال توسعه‌است که با کمبود لوازم روبرو هستند. علی‌رغم تفاوت‌های که این دو با هم دارند، اما می‌تواند هر دوی آنها را از لحاظ آماری مقایسه نمود.

   سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ تعریفی برای ایدز ارائه نمود.از آن زمان به بعد، مرحله‌بندی WHO برای چندین بار تغییر کرده و گسترش یافت، که نسخهٔ اخیر آن که در سال ۲۰۰۷ منتشر شده‌است. رده‌بندی مراحل تعیین شده توسط WHO به شکل زیر است:

   عفونت اولیه HIV: که یا بدون علامت است و یا همراه با سندرم حاد ویروسی است.

  مرحله ۱: عفونت HIV بدون علامت با تعداد سلول‌های CD4 بیش از ۵۰۰ در هر میکرولیتر. ممکن است شامل بزرگ شدن گره‌های لنفاوی نیز باشد.

  مرحله ۲: علائم خفیف که ممکن است تغییر جزئی غشاء مخاطی و عود عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را شامل شود و تعداد سلول‌های CD4 کمتر از ۵۰۰ در هر میکرولیتر است.

  مرحله ۳: علائم پیشرفته که ممکن است شامل اسهال مزمن و غیر عادی برای بیش از یک ماه شود، به همراه عفونت‌های باکتریایی شدید از جمله سل ریوی و همچنین تعداد سلول‌های CD4 کمتر از ۳۵۰ در هر میکرولیتر.

  مرحله ۴ یا ایدز: علائم شدیدی شامل توکسوپلاسموز مغز، کاندیدیاز مری، نای، نایژه یا شش و سارکوم کاپوزی. تعداد سلول‌های CD4 به کمتر از ۲۰۰ در هر میکرولیتر می‌رسد.

  مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز ایجاد یک سیستم طبقه‌بندی برای HIV ارائه نموده و آخرین بار آن را در سال ۲۰۰۸ به روز رسانی کرده‌است. در این سیستم عفونت HIV بر اساس شمارش CD4 و علائم بالینی می‌باشد، عفونت را در سه مرحله توصیف می‌کند:

   مرحله ۱: تعداد سلول‌های CD4 بیشتر از ۵۰۰ در هر میکرولیتر بدون هیچ علائمی از ایدز

  مرحله ۲: تعداد سلول‌های CD4 بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ در هر میکرولیتر بدون هیچ علائمی از ایدز

  مرحله ۳: تعداد سلول‌های CD4 کمتر از ۲۰۰ در هر میکرولیتر یا وجود علائمی از ایدز

  نامعلوم: اگر اطلاعات کافی برای هر یک از مراحل فوق در دسترس باشد

  اگر پس از درمان، تعداد سلول‌های CD4 خون به بیش از ۲۰۰ در هر میکرولیتر افزایش یابد و یا بیماری دیگری به جز ایدز احتمال رود و یا حتی درمان گردد هنوز هم تشخیص اینکه بیماری ایدز بوده باشد پابرجا خواهد بود.


  پیشگیری تماس جنسی

  استفاده همیشگی از کاندوم در طولانی مدت، حدوداً ۸۰ درصد خطر انتقال HIV را کاهش می‌دهد. هنگامی که از بین زن و مرد، یکی از طرفین مبتلا شود، در صورتی که به طور مداوم از کاندوم استفاده شود، احتمال ابتلا به HIV برای فرد غیرآلوده در هر سال زیر ۱٪ است. برخی از شواهد نشان می‌دهد که کاندوم زنانه هم می‌تواند در همان سطح محافظت کند. به نظر می‌رسد استفاده از ژل واژینال حاوی تنوفوویر بلافاصله قبل از رابطه جنسی، میزان ابتلا را تا حدود ۴۰ درصد در میان زنان آفریقایی کاهش می‌دهد. در مقابل، استفاده از اسپرم‌کش نونوکسینول-۹، به دلیل ایجاد سوزش در واژن و رکتوم می‌تواند خطر انتقال را افزایش دهد. ختنه در آفریقای سیاه، خطر ابتلا به HIV توسط مردان دگرجنسگرا را بین ۳۸٪ و ۶۶٪ در بیش از ۲۴ ماه کاهش می‌دهد. بر پایه این مطالعات، سازمان جهانی بهداشت و UNAIDS، ختنه مرد را به عنوان یکی از روش‌های پیشگیری انتقال HIV از زن به مرد در سال ۲۰۰۷ توصیه کرده‌اند.[در این که آیا این کار باعث محافظت انتقال مرد به زن می‌شود، مناقشه است.و این که آیا به نفع کشورهای توسعه‌یافته و در میان مردانی که با همجنس خود رابطه برقرار می‌کنند است، نامشخص است. زنانی که مورد ختنه قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض خطر انتقال HIV قرار دارند.

   به نظر نمی‌رسد که برنامه‌هایی که پرهیز جنسی را تشویق می‌کنند بتوانند در مقابل خطر HIV موثر باشند شواهد نشان می‌دهند که آموزش دوطرفه به همان اندازه ضعیف است. آموزش مسائل جنسی در مدارس می‌تواند رفتار پرخطر را کاهش دهد. اقلیت قابل توجهی از جوانان با اینکه نسبت به خطرات HIV و ایدز آگاه هستند، اما با این حال همچنان دست به کارهایی می‌زدند که پرخطر محسوب می‌شوند. مشخص نیست که آیا درمان سایر بیماری‌های مقاربتی در پیشگیری از HIV موثر باشد یا خیر.

   پیش از در معرض قرار گرفتن

  درمان زودهنگام افراد مبتلا به HIV با ضدویروس، تا ۹۶ درصد از سرایت شریک آنها جلوگیری می‌کند. پیشگیری پیش از در معرض قرارگرفتن با دوز معینی در روز از داروی تنوفوویر به همراه یا بدون امتریسیتابین بر روی بعضی از گروه‌ها موثر است: مردانی که با مردان دیگر نزدیکی دارند، زوج‌هایی که یکی از آنها مبتلا به HIV است، و دگرجنس‌گراهای جوان در آفریقا.

   به نظر می‌رسد اقدامات احتیاطی جهانی در محیط مراقبت‌های بهداشتی بر روی کاهش خطر HIV موثر است. اعتیاد به مواد مخدر تزریقی عامل مهم دیگری است و راهبردهای کاهش آسیب مانند برنامه تعویض سرنگ و درمان جایگزین مواد مخدر ظاهراً در کاهش خطر انتقال موثر بوده‌اند.

   پس از در معرض قرار گرفتن

  پیشگیری پس از در معرض قرارگرفتن، دوره استفاده از آنتی رتروویرال (ضدویروس-آنتی رتروویروس) است که در طول ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از در معرض قرار گرفتن خون یا ترشحات تناسلی آلوده به HIV تجویز شده باشد. استفاده از زیدوودین به تنهایی خطر ابتلا به عفونت HIV از طریق تزریق سرنگ را تا پنج برابر کاهش می‌دهد.. این درمان بعد ازتجاوز جنسی و هنگامی که فرد متجاوز به عنوان مبتلا به HIV شناخته شده توصیه می‌شود، جای بحث دارد. اما در مواقعی که وضعیت HIV نامعلوم است، برنامه‌های درمانی فعلی معمولاً از لپیناویر/ریتوناویر و لمیودین/زیدوودین یا تنوفوویر/امتریسیتابین برای درمان استفاده می‌کنند و می‌تواند خطر را به میزان بیشتری کاهش دهند. طول دوره درمان معمولاً چهار هفته استو اغلب با عوارض جانبی (در حدود ۷۰٪ از موارد زیدوودین که شامل ۲۴٪ تهوع، ۲۲٪ خستگی، ۱۳ درصد روان پریشی و ۹٪ سردرد می‌شود) همراه هستند.

  مادر به فرزند

  برنامه‌های جلوگیری از انتقال HIV از مادر به فرزند می‌تواند سرعت انتقال را به اندازه ۹۲ تا ۹۹ درصد کاهش دهند. این دوره اساساً شامل استفاده از داروهای ضدویروسی به صورت ترکیبی در دوره حاملگی و بعد از زایمان در بچه می‌شود و ترجیحاً باید به جای شیردهی از شیشه شیر استفاده شود. اگر تغذیه جایگزین قابل قبول، امکان‌پذیر، مقرون به صرفه، پایدار و ایمن باشد، مادران باید از شیردهی به نوزادان خود خودداری کنند، با این حال در صورتی که موردی نباشد، شیر مادر در ماه‌های اول بسیار توصیه می‌شود. اگر تغذیه شیر فقط توسط مادر انجام شود، دوره پیشگیری طولانی مدت ضد ویروسی به نوزاد خطر انتقال را کاهش می‌دهد.

  واکسیناسیون

  تاکنون (سال ۲۰۱۴) هیچ گونه واکسن موثری برای ایدز کشف نشده است.[در واکسن آزمایشی RV 144 که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد کاهش جزئی تقریباً ۳۰٪ در خطر انتقال مشاهده شد، که باعث ایجاد امیدی در جامعه تحقیقای برای یک واکسن موثر شد. آزمایش‌های بیشتری بر روی واکسن RV 144 در حال انجام است.

  درمان از طریق مقابله با ویروس

  گزینه‌های فعلی HAART ترکیبی (یا «امتزاجی») از حداقل سه دارو است که دست کم دو نوع، یا «گونه»، عامل مقابله با بازگشت ویروسی را شامل می‌شود. درمان اولیه نوعاً یک مهارکننده ترانس کریپتاز معکوس آنالوگ غیر نوکلئوزیدی (NNRTI) به اضافه دو مهارکننده ترانس کریپتاز معکوس آنالوگ نوکلئوزیدی (NRTIs) است.NRTIs معمولاً شامل: زیدوودین (AZT) یا تنوفوویر (TDF) و لامیوودین (3TC) یا امتریسیتابین (FTC) است. ترکیب این عوامل که شامل مهار کننده پروتئازها (PI) می‌باشد و در صورتی که دستور بالا کارآیی لازم را نداشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  زمان شروع درمان مقابله با بازگشت ویروس مورد مناقشه است.هم سازمان بهداشت جهانی، هم دستورالعمل‌های اروپایی و هم ایالت متحده امریکا استفاده از درمان مقابله با بازگشت ویروس را در تمام افراد نوجوان، بزرگسال و زنان بارداری توصیه می‌کنند که CD4 آنها کمتر از ۳۵۰ میکرولیتر است یا بدون توجه به CD4 نشانه‌های بیماری را دارند. این واقعیت که شروع درمان در این سطح خطر مرگ و میر را کاهش می‌دهد از این توصیه پشتیبانی می‌کند.[علاوه بر این آمریکا این درمان را برای همه افراد آلوده به ویروس HIV بدون در نظر گرفتن CD4 و علایم آنها توصیه می‌کند، اگرچه، این توصیه را برای افرادی که میزان CD4 آنها بیشتر است با اطمینان کمتری تجویز می‌کند.این درحالی است که سازمان بهداشت جهانی این درمان را برای افراد مبتلا به بیماری سل و مبتلایان به هپاتیت ب مزمن و فعال پیشنهاد می‌کند. پیشنهاد می‌شود زمانی که این درمان آغاز شد بدون وقفه یا «تعطیلی» ادامه یابد. در بسیاری از افراد بیماری زمانی تشخیص داده می‌شود که زمان ایده‌آل آغاز درمان از دست رفته است. نتیجه مطلوب درمان این است که در مدت زمان طولانی تعداد پلاسمای HIV-RNA زیر ۵۰ کپی بر میلی‌لیتر باشد. توصیه می‌شود سطوح تعیین‌کننده موثر بودن درمان در وهلهٔ اول بعد از چهار هفته اندازه‌گیری شوند و زمانی که سطوح به پایین‌تر از ۵۰ کپی بر میلی‌لیتر رسید معمولاً کنترل آن هر سه تا شش ماه یک بار کافی خواهد بود. به نظر می‌رسد که در کنترل ناموثر چیزی بیش ۴۰۰ کپی بر میلی‌لیتر دیده خواهد شد.بر اساس این معیار در بیش از ۹۵٪ از افراد درمان در سال اول موثر خواهد بود.

  مزیت‌های درمان شامل کاهش خطر پیشروی ایدز و کاهش خطر مرگ می‌باشد. همچنین در کشورهای در حال توسعه درمان باعث بهبود اوضاع جسمی و سلامت روحی فرد می‌شود. در صورت اقدام به درمان تا ۷۰٪ خطر ابتلا به سل کاهش خواهد یافت.مزیت‌های دیگر درمان شامل کاهش خطر انتقال بیماری به شریک جنسی و کاهش امکان انتقال از مادر به فرزند می‌باشد. تاثیر درمان تا حد زیادی به انطباق بستگی دارد. دلایل عدم انطباق عبارتند از: دسترسی معدود به مراقبت‌های پزشکی، عدم حمایت‌های اجتماعی کافی، بیماری روانی و سوء مصرف مواد.همچنین پیچیدگی روش‌های درمانی (به دلیل تعدد قرص‌ها و دوزها) و اثرات جانبی آنها ممکن است موجب عدم تابعیت اختیاری فرد شود. البته در کشورهای با درآمد کم تابعیت از درمان افراد به خوبی کشورهایی است که افراد آن درآمد بالایی دارند.

  عوارض جانبی خاص به داروی مصرفی مربوط می‌شوند. رایج‌ترین آنها عبارتند از: سندرم دیستروفی، دیس‌لیپیدمی و مرض قند که به ویژه با مهارکننده‌های پروتئاز عارض می‌شوند. سایر علائم شایع عبارتند از: اسهال، و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی. البته عوارض جانبی برخی از درمان‌های پیشنهاد شده اخیر کمتر هستند.مشکل برخی از داروها ممکن است گرانقیمت بودن آنها باشد.البته، از سال ۲۰۱۰، ۴۷٪ کسانی که به این داروها احتیاج پیدا می‌کنند متعلق به کشورهای با درامد کم یا متوسط هستند. برخی از داروها می‌توانند موجب بیماری مادرزادی بشوند و بنابراین برای زنانی که امید به بچه‌دار شدن دارند مناسب نیست.

  درمان‌های پیشنهادی برای کودکان تا حدی متفاوت از درمان بزرگسالان است. در کشورهای در حال توسعه، از سال ۲۰۱۰، ۲۳٪ کودکانی که نیاز به معالجه داشته‌اند تحت درمان قرار گرفته‌اند.هم سازمان بهداشت جهانی و هم ایالت متحده امریکا توصیه می‌کنند که همه کودکان کمتر از دوازده ماه تحت درمان قرار بگیرند. ایالت متحده برای کودکانی که بین یک تا پنج سال هستند توصیه می‌کند که آنهایی تحت درمان قرار بگیرند که میزانHIV RNA آنها بیشتر از ۱۰۰٫۰۰۰ کپی بر میلی‌لیتر باشد، و کودکانی که سن آنها بالای پنج سال است زمانی که تحت درمان قرار بگیرند که میزان CD4 آنها کمتر از ۵۰۰ در هر میکرولیتر باشد

  عفونت‌های فرصت‌طلب

  اقدامات انجام شده در جهت جلوگیری از عفونت‌های فرصت‌طلب در بسیاری از افراد مبتلا به ایدز موثر می‌باشد. غالباً درمان‌های ضد ویروسی عفونت‌های فرصت‌طلب موجود را بهبود می‌دهند و همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به آن در آینده می‌شوند. پیشنهاد می‌شود افرادی که در معرض ابتلا به HIV هستند قبل از ابتلا به عفونت خود را در برابر هپاتیت آ و ب واکسینه کنند، اگرچه بعد از عفونت نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. توصیه می‌شود برای نوزادان بین چهار تا شش هفته و نوزادانی که دوره استفاده از شیر مادر آنها به پایان رسیده و مادران آنها مبتلا به HIV، در موارد محدود از درمان پیشگیرانه تری متوپریم/سولفامتوکسازول استفاده شود.همچنین این دارو برای جلوگیری از PCP در افرادی که اندازه CD4 آنها کمتر از ۲۰۰ سلول بر میکرولیتر است و در کسانی که در حال حاضر یا قبلاً PCP داشته‌اند توصیه می‌شود.به افرادی که از ایمنی قابل توجهی برخوردار هستند نیز توصیه می‌شود تا برای جلوگیری از ابتلا به توکسوپلاسموز و مننژیت کریپتوکوکوس از درمان پیشگیرانه بهره‌مند شوند. بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۷اقدامات مناسب پیشگیرانه میزان ابتلا به این عفونت‌ها را تا ۵۰٪ کاهش داده بود.

  داروهای جایگزین

  در آمریکا، تقریباً ۶۰٪ افراد مبتلا به HIV از اشکال مختلف داروهای مکمل یا جایگزین استفاده می‌کنند. البته موثر بودن اکثر این درمان‌ها تایید نشده است.با توجه به مشاوره رژیم غذایی، برخی از شواهد نشان می‌دهند که مصرف ریزخوراکهای مکمل سودمند است.شواهد تجربی و آزمایش‌ها نشان داده‌اند که مکمل‌هایی که دارای سلنیم هستند نیز فایده‌مند هستند.شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند مصرف مکمل ویتامین آ در کودکان میزان مرگ و میر را کاهش داده و روند رشد را بهبود می‌بخشد. در آفریقا در زنان باردار و شیرده که در معرض خطر کمبود مواد مغذی هستند مصرف مولتی ویتامین منجر به بهبود وضعیت مادر و فرزند شده است. سازمان بهداشت جهانی مصرف غذایی ریزخوراک‌ها در سطوح RDA بزرگسالان مبتلا به HIV را توصیه می‌کند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تحقیقات متعدد نشان داده‌اند مکمل ویتامین آ، روی و آهن می‌تواند باعث بروز عوارض HIV در بزرگسالان مبتلا به این بیماری شود. شواهد کافی برای حمایت از مصرف داروهای گیاهی وجود ندارد.

  نتایج بررسی‌هایی که به طور همزمان در نشریات (Science) و (Nature) به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد یک داروی آزمایشی ضدالتهاب که توسط شرکت ورتکس (Vertex) تولید شده است و پیش از این روی مبتلایان به بیماری صرع آزمایش شده است احتمالاً به عنوان داروی جدید ضد ایدز نیز قابل استفاده است. دانشمندان سالها تصور می‌کردند ویروس ایدز با حمله مستقیم، سلول‌های ایمنی را می‌کشد و بر ساز و کار دی ان ای آنان مسلط می‌شود و از آن برای تکثیر خودش استفاده می‌کند. ولی این مسئله تنها برای درصد اندکی از سلول‌های ایمنی (CD۴T) اتفاق می‌افتد. چراکه بررسی‌ها نشان داده‌است زمانی که سلول‌های ایمنی (CD۴T) به ویروس ایدز حمله می‌کنند و نمی‌توانند آن را از بین ببرند، نوعی پروتئین تولید می‌کنند و این پروتئین آنزیمی به نام کاسپاس-۱ (caspase-۱)را فعال می‌کند و این آنزیم، سبب خودکشی سلول‌ها می‌شود. به گفتهٔ دکتر وارنر گرین پژوهشگری که این تحقیق را انجام داده است: از بین رفتن سلول‌های ایمنی سی دی۴ تی بیش از آن که به علت حمله ویروس ایدز باشد ناشی از سیستم خودنابودی آنها است. دانشمندان از داروی شرکت ورتکس برای جلوگیری از فعال شدن این آنزیم کاسپاس-۱ کمک می‌گیرند.

 • پاسخ به 10 سوال رایج درباره زودانزالی- قسمت اول

  سوال اول:  نرمالش چقدر است؟ می خواهم بدانم من نرمال هستم یا نه.

  در هیچ جای سکس، هیچ عدد استانداردی وجود ندارد. هیچ فرد یا زوجی نباید دنبال استاندارد و مقایسه باشد. هر زوجی استاندارد خودشان را دارند. در مورد تعریف زودانزالی هم بعضی ها گفته اند زیر یک دقیقه. اما تعریف غالب این است و می بینید که هیچ عددی در آن وجود ندارد: زودانزالی یعنی اینکه فرد نتواند آن قدر که همسرش (یا حتی خودش) لازم دارد برای رسیدن به یک رضایت نسبی، انزال را به تاخیر بیندازد.

  سوال دوم: پس من از کجا بفهمم درمان لازم دارم یا نه؟

  مدیریت زمان انزال، یک مهارت است که هر مرد، برای داشتن یک رابطه زناشویی رضایت بخش، آن را باید به دست بیاورد. حالا بعضی ها به دلایل فیزیولوژیک، به طور طبیعی، در حدی هستند که برایشان دردسر درست نشود؛ این افراد در اولین رابطه ها کارشان راه می افتد و ظاهرا نیازی به درمان ندارند؛ اما حتی آنها هم به مرور زمان و با تمرین (و اگر لازم باشد با مشاوره) بهتر است یاد بگیرند چطور می شود انزال را به تعویق انداخت.

  بعضی مردها اما از همان ابتدا، به دلایل فیزیولوژیک یا روانی (که البته هنوز روشن نشده) نیاز به کمک دارند. برای این دسته که ما می گوییم مبتلا هستند به «زودانزالی اولیه»، درمان، در قالب مشاوره و رفتاردرمانی (یعنی تمرین هایی که به فرد یاد می دهیم تا انجام دهد و جلسه بعد نتیجه را گزارش کند و تمرین های جدید انجام دهد و به همین ترتیب...) باید شرع شود. هدف این است که این افراد هم از بحران دربیایند. وگرنه بعد از اتمام جلسات مشاوره (حداکثر 3-4 جلسه اگر تمرین ها با جدیت انجام شود) آنها هم خودشان تمرین را ادامه می دهند و بهتر می شوند. چیزی شبیه تعلیم رانندگی، که افراد بعد از چند جلسه، دیگر خودشان مهارت شان را بالا می برند.

  عده ای دیگر هم هستند که ممکن است به طور ثانویه ممکن است مبتلا شوند به زودانزالی. یعنی در یک دوره مشکلی نداشته اند و بعد گرفتار شده اند. تقریبا همه این افراد، به دلیل اضطراب های درونزاد یا برونزاد دچار مشکل می شوند چون استرس، همان طور که باعث می شود ما همه مهارت هایی که در آن خوبیم را نتوانیم خوب بروز دهیم، باعث عدم کنترل انزال هم می شود. پس «زود انزالی ثانویه» هم نیاز به مداخله درمانی دارد؛ به دو منظور: اول کمک برای کاهش استرس ها، و دوم آموزش مهارت کنترل انزال. چون این افراد مبتلا به زودانزالی ثانویه، اغلب قبل از استرس هم لب مرز بوده اند و خیلی مهارت آموزی نداشته اند و فقط بر اساس همان ویژگی های ذاتی اولیه، توانسته اند در حد بخور و نمیری خودشان را کنترل کنند.

  سوال سوم: این تعریف زودانزالی که برای متاهل هاست. پس مجردها چه؟

  واقعیت همین است. زودانزالی برای یک رابطه زناشویی تعریف شده و نه برای مثلا خودارضایی. پس قاعدتا فردی که هیچ رابطه ای با جنس مخالف نداشته نمی تواند بگوید من زودانزالم. ممکن است یک پسر جوان این طور باشد که با کمترین تحریک فیزیکی، حتی بدون دست زدن و فقط با دیدن یک صحنه انزال شود. خب احتمال قریب به یقین، این فرد در اولین ارتباط زناشویی زودانزالی خواهد داشت. اما آیا ما می توانیم الان برای درمان اقدام کنیم؟

  این سوال را مجبورم بر اساس تجربه شخصی جواب بدهم چون در این مورد، شواهد علمی وجود ندارد. نظر من این است که درمان زودانزالی در فردی که امکان رابطه جنسی منظم ندارد، بی معناست. چون اولا ما برای مهارت آموزی در او باید برایش به طور مرتب (اقلا هفته ای دو بار) خودارضایی تجویز کنیم که من موافق نیستم و فکر می کنم بازی با چاقوست. ثانیا حتی اگر این مهارت را در تمرین خودارضایی یاد بدهیم، شرایط رابطه زناشویی با شرایط دیگر فرق می کند و استرس های رابطه با همسر یا پارتنر، همه چیز را ممکن است به نقطه صفر برگرداند. برای همین، من هیچ وقت درمان زودانزالی را در یک مرد مجرد شروع نمی کنم.

  ادامه مطلب را در پست های بعدی بخوانید.

 • پاسخ به 10 سوال رایج درباره زودانزالی- قسمت دوم

  سوال چهارم: من خیلی مرد بدشانسی هستم که زودانزالم. درست است؟

  مطالعات مختلف در جوامع مختلف آمارهای مختلفی ارائه کرده اند. از 5 درصد تا 65 درصد مردان در دوره ای از زندگی شان زود انزالی را تجربه می کنند. متوسطش را اگر بگیریم، یعنی حدود 30 درصد آقایان نیاز پیدا می کنند به مداخله برای یاد دادن مهارت کنترل انزال. حالا شما خودتان تصمیم بگیرید که جزو این 30 درصد بودن را برای خودتان بدشانسی در نظر بگیرید یا نه.

  سوال پنجم: وقتی اسپری و ژل بی حسی و کاندوم تاخیری هست، چه نیازی هست به درمان؟

  این سوال، در خوش بینانه ترین حالت، مثل این است که بگوییم وقتی برای سفر، اتوبوس هست چه نیازی به ماشین شخصی؟ اگر واقعا اسپری و کاندوم تاخیری برای شما کار می کند، حرفی نیست. اما خیلی وقت ها شما سروقت به ترمینال نمی رسید و جا می مانید. ضمنا در اتوبوس هرگز آن قدر راحت نیستید که در ماشین خودتان. در ماشین شخصی میتوانید هر وقت خواستید بایستید و از سفر لذت ببرید اما در اتوبوس چه؟ و البته این مثال اتوبوس خیلی هم مثال خوبی نیست. چون اتوبوس به هرحال آدم را به مقصد می رساند اما مواد تاخیری، ممکن است اصلا کار نکند.

  اینها روش های «مسکن» و موقتی هستند و «درمان» نیستند. حتی داروها هم درمان نیستند. درمان، فقط همان مهارت آموزی است، که با آموزش شروع و با تمرین کامل می شود.

  سوال ششم: پس چرا هر دکتری می روم دارو برایم می نویسد؟

  ما در ایران هنوز رشته سکس تراپی نداریم. چند نفری در چند سال گذشته خودشان دست به کار شده اند و با مطالعات و تجربه های شخصی و یا تحصیل در خارج از کشور، پیشاهنگ شده اند. آنها گاهی کارگاه آموزشی برای پزشکان، روان شناسان یا ماماها برگزار کرده اند و می کنند که البته فقط یک آشنایی است و تا درمانگر جنسی شدن، خیلی راه هست.

  خلاصه که اوضاع آشفته ای است و فکر می کنم در کل ایران، شاید 100 نفر هم نباشند که در این حوزه بشود به کارشان اطمینان کرد. پس طبیعی است اگر شما به چند پزشک یا مشاور مراجعه کنید و توصیه های غیرموثری دریافت کنید، یا با تجویز چند دارو، شما را از سر خودشان باز کنند. آنها نمی دانسته اند و شما هم چاره ای نداشته اید. هیچ کس مقصر نیست، جز نظام سلامت ما، که هنوز هم دلش نمی خواهد این حوزه را به رسمیت بشناسد.

  سوال هفتم: یعنی ویاگرا و ویگرکس و متادون و ترامادول و فلوکستین و آسنترا و صدتا داروی دیگر که حتی مخصص ها برای زودانزالی تجویز می کنند کشک است؟

  قطعا مصرف ترامادول یا تریاک و مشتقات آن برای درمان زودانزالی، احمقانه ترین راه است. سیلدنافیل (ویاگرا) و مشتقاتش هم که متاسفانه همکاران ارولوژیست گاهی برای زودانزالی تجویز می کنند، درمان درستی نیست. تنها در موارد خاصی که زودانزالی همراه اختلال نعوظ باشد، ممکن است این داروها به کار بیایند.

  تا امروز، تنها داروهای مورد قبول برای درمان موقتی زودانزالی، داروهای موسوم به SSRI هستند که معروف ترین شان فلوکستین است. اینها البته کاربرد اصلی شان درمان اختلالات خلقی و افکار وسواسی است، اما یک عارضه جانبی هم دارند که آن تاخیر انزال است و ما را مفتخر کرده تا برای درمان موقتی زودانزالی از آنها استفاده کنیم. باز هم تاکید می کنم این داروها، تا وقتی مصرف شوند موثرند (و گاهی هم نیستند). اصل، همان آموزش مهارت کنترل است.

  دامه مطلب را در پست های بعدی بخوانید.

 • پاسخ به 10 سوال رایج درباره زودانزالی- قسمت سوم

  سوال هشتم: مگر انزال، اصلا یک رفلکس عصبی-نخاعی نیست که در اختیار آدم نیست. پس شما چی یاد می دهید در رفتار درمانی؟

  دقیقا همین طور است. خود انزال، تحت اراده ما نیست. مگر نعوظ تحت کنترل ما هست؟ نعوظ هم نیست. الان چشمتان را ببندید و اراده کنید، همان طور که مثلا اراده می کنید دستتان را بالا می برید، نعوظ داشته باشید. (البته اگر آقا هستید. اگر خانم هستید همین اراده را می توانید برای ترشحات تناسلی تان به خرج بدهید. آیا می توانید اراده کنید و خیس شوید؟) می شود؟ نمی شود؛ مگر اینکه افکار خاصی در ذهن بیاورید یا خودتان را در معرض تحریکات خاصی قرار دهید. آن وقت می شود.

  این یعنی درست که ما بعضی فرایندهای تحت کنترل سیستم عصبی خودکارمان دست خودمان نیست؛ اما می توانیم غیر مستقیم مدیریت کنیم. مثال ساده اش دفع ادرار است. مثانه ما کم کم پر می شود تا به جایی می رسد که ما احساس می کنیم باید دست شویی برویم. این مکانیسم خودکار است و دست ما نیست. اما هم آب خوردن های قبلش که مثانه کی پر شود دست ماست؛، هم اینکه دقیقا کی برویم دست شویی و مثانه را خالی کنیم. ما یک اسفنکتر داخلی پیشابراه در گردن مثانه داریم که تحت کنترل ما نیست و وقتی مثانه پر شود، باز می شود تا ما احساس دفع کنیم. اما یک اسفنکتر خارجی پیشابراه هم داریم که کنترلش را در کودکی یاد گرفته ایم و هر وقت بخواهیم بازش می کنیم.

  در انزال هم این اتفاق می افتد: پیام های حسی ناشی از تحریکات جنسی می رود به یک مرکز در نخاع و و وقتی به یک حد خاص رسید (آستانه انزال)، آن مرکز یک پیام حرکتی می فرستد به دستگاه تناسلی که باعث ترشح منی داخل مجاری می شود. این مرحله را می گوییم مرحله emission  یا صدور. از اینجا به بعد دیگر دست ما نیست. یعنی از این نقطه، دیگر نمی شود جلوی انزال را گرفت. بعد هم مرحله explusion یا انفجار اتفاق می افتد که انقباض های عضلانی ریتمیک است برای شوت کردن منی به بیرون.

  هنر یک مرد این است که تحریکات را طوری کنترل کند و آن نقطه غیر قابل بازگشت را طوری بشناسد که تا قبل از رسیدن به آن، همه چیز تحت کنترل باشد. این مهارت، آموزش لازم دارد.

   سوال نهم: آیا زودانزالی را درمان نکنم برایم ضرری دارد؟

  زودانزالی، کیفیت رابطه زناشویی را پایین می آورد. کیفیت، هم برای زن مهم است هم برای مرد. خیلی خانم ها اصلا با نزدیکی ارگاسم نمی شوند و آقای شوهر می تواند قبل از دخول همسر را به ارگاسم برساند. بنابراین همیشه، قضیه ارگاسم نشدن زن به دلیل کوتاه بودن نزدیکی مطرح نیست. قضیه این است که حتی بعد از ارگاسم، خانم همسر از اینکه می بیند شوهرش نمی تواند حتی چند دقیقه نزدیکی داشته باشد، حس بدی پیدا می کند. وقتی احساس رضایت در اتاق خواب کم شود، وقتی اتاق خواب سرد شود، همه خانه سرد می شود؛ حتی آشپزخانه!

  گذشته از این، هر مردی هم دلش میخواهد قضیه طولانی شود و لذت بیشتر؛ پس به دنبال انزال زودرس، یک جور احساس سرخوردگی و حتی بی کفایتی می کند. این حس با او هست، تا رابطه بعدی. در رابطه بعدی هم استرس دارد؛ که باز هم دوباره آن اتفاق که نباید بیفتد می افتد. و باز حالمان گرفته می شود. و باز در فعات بعد، تکرار و تکرار این احساسات منفی.

  جمع شدن احساسات منفی، در فرایندی که باید لذت بخش باشد، اما نیست، نتیجه اش می شود تعطیل شدن میل و توانایی جنسی.
  خیلی از مردان، مخصوصا آنها که به رضایت همسرشان در سکس بیشتر توجه دارند، به دنبال زودانزالی طول کشیده، ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند، یا حتی کاهش میل جنسی. اینها عوارض درمان نکردن زودانزالی است. وگرنه تا امروز عارضه دیگری برای آن اثبات نشده.

  سوال دهم: برای درمان چه باید بکنم؟

  از یک سکس تراپیست وقت می گیرید. سکس تراپیست ها موجودات ترسناکی نیستند. آنها هیچ کاری نمی کنند جز مشاوره. یعنی فقط در جلسه اول، به شما می گویند که در یک ماه آینده باید در روابط زناشویی تان چه کار کنید. بعد هم می گویند یک ماه دیگر بیا ببینم چه کار کردی. شما ممکن است یک ماه بعد بیایید و بگویید: دکتر! من فقط 20 درصد بهتر شده ام! و من سکس تراپیست به شما می گویم اینکه عالی است! مگر قرار بود چه کنیم؟ کدام مهارت هست که یک شبه در آن به بالاترین مدارج برسید؟

  درمان زودانزالی به همین راحتی است. البته حوصله می خواهد و پیگیری.

 • تفاوت های زن و مرد

  تفاوت های زن و مرد


   

  در گوشه و کنار افرادی پیدا می شوند که طرز تفکر قرون وسطایی دارند و فکر کهنه و پوسیده تفاوت های زن و مرد رت دنبال می کنند و خیال میکنند زن و مرد با یکدیگر تفاوت دارند.

  و لابد میخواهند مانند مردم قرون وسطی نتیجه بگیرند که زن جنس پست تر است ، زن انسان کامل نیست ، زن برزخ میان انسان و حیوان است ،زن لیاقت و شایستگی اینکه در زندگی مستقل و آزاد باشد را ندارد؛ و باید تحت قیومیت و سرپرستی مرد زندگی کند.امروز معلوم شده همه این حرفها جعلیاتی بوده که مردان بحکم زورگویی در دوره تسلط بر زن ساخته بودند اما این تفاوت ها به هیچ وجه به اینکه مرد یا زن جنس برتر است و دیگری جنس پایین تر و پست تر و ناقص تر مربوط نیست.قانون خلقت از این تفاوت ها منظور دیگری داشته است،قانون خلقت این تفاوت ها را برای این بوجود آورده است که پیوند خانوادگی زن و مرد را محکمتر کند و شالوده وحدت آنها را بهتر بریزد.قانون خلقت این تفاوتها را به این منظور ایجاد کرده است که بدست خود حقوق و وظایف خانوادگی را میان زن و مرد تقسیم کند.

  ولی آنجا که خود نویسنده شخصاً به استنتاج می پردازد و می خواهد برای هدف خود که همان عنوان کتاب است نتیجه گیری کند مهمل بافی را به نهایت می رساند.چرا باید یک زن یک روز اینقدر پست و زبون و حقیر بخوانند که روز دیگر محیور شوند برای جبران مافات،همه آن نواقص  و نقائص را از روی زن بردارند و روی مرد بگذارند.

  اشلی مونت گو از طرفی اصرار دارد زن جنساً برتر از مرد معرفی کند و از طرف دیگر امتیازات مرد را مولود و عوامل تاریخی و اجتماعی بشمارد نه مولود  عوامل عوامل طبیعی به هر حال تفاوت های زن و مرد تناسب است نه نقص و کمال ، قانون خلقت خواسته است با این تفاوتها تناسب بیشتری میان زن و مرد که قطعا برای زندگی مشترک ساخته شده اند و مجرد زیستن انحراف از قانون خلقت است بوجود آورد

  نظریه افلاطون:

  افلاطون با کمال صراحت مدعی است که زنانخ و مردان دارای استعداد های مشابهی هستند و زنان می توانند همان وظایفی را عده دار شونهد که مردان عهده دار می شوند و از همان حقوقی بهره مند گردند که مردان بهره مند می گردند

  هسته تمام افکار جدیدی که در قرن بیستم در مورد زن پیدا شده و حتی آن قسمت از افکاردیگر اینکه افلاطون آنچه در موضوع بهبود نسل ، پرورش  متساوی استعدا های زن و مرد ، اشتراکیت زن و فرزند و غیره گفته همه مربوط است  به طبقه حاکم.یعن ی فیلسوفان حاکم و حاکمان فیلسوف که رهلی آنها را منحصراً شایسته حکومت می داند چنانکه میدانیم افلاطون.

  افلاطون و ارسطو رودر روی یکدیگر

  بعد از افلاطون کسی که آراء و عقائدش در دنیای قدیم دردست است شاگرد وی ارسطو است،ارسطو در کتاب ساست عقاید خویش را درباره ی تفاوت زن و مرد اظهار داشته و با عقاید استاد خودا افلاطون سخت مخالفت کرده است.ارسطو معتقد است که تفاوت زن و مرد تنها از جنبه کمی نیست از جنبه کیفی نیز متفاوتند، او میگوید :نوع استعداد های زن و مرد متفاوت است و وظائفی که قانون خلقت بعهده هر یک از آنها گذاشته و حقوقی که برای آنها خواسته در قسمت های زیادی با هم تفاوت دارد.به عقیده ارسطو فضائل اخلاقی زن و مرد نیز در بسیاری از قسمت ها متفاوت است.یک خلق و خوی میتواند برای مرد فضیلت شمرده شود و برای زن فضیلت نباشد،برعکس یک خلق و خوی دیگر ممکن است برای زن فضیلت باشد و برای مرد فضیلت شمرده نشود و ساکت تر ،زن در توسل به خشونت درباره دیگران  و درباره خود پرهیز می کند و به همین دلیل خودکشی زنان کمتر از مردان است.مردان در کیفیت خودکشی نیز در زنان خشن ترند.مردان به تفنگ،دار ،پرتاب کردن خود از روی ساختمان های مرتفع متوسل می شوند و زنان به قرص خواب آور و تریاک و امثال اینها و...

  احساسات زن از مرد جوشانتر است ، زن از مرد سریع الهیجان تر است یعنی زن در مورد اموری که مورد علاقه یا ترسش هست زودتر و سریعتر تحت تاثیر احساسات خویش قرار می گیرد و مرد سرد مزاجتر از زن است، زن طبعاًیه زینت و زیور و جمال و آرایش و مردهای مختلفعلاقه زیادی دارد و بر خلاف مرد ، احساسات زن بی ثبات تر از مرد است ، زن محتاط تر ،مذهبی تر و پرحرف تر و ترسو تر و تشریفاتی تر ،احساسات زن مادرانه اسن و این احساسات از دوران کودکی در او نمودار است. زن در علوم استدلالی و مسائل خشک عقلانی بپای مرد نمی رسد ولی در ادبیات ، نقاشب و سایر مسائل که با ذوق و احساسات مربوط است دست کمی از مرد ندارد.

  مرد از زن بیشتر قدرت کتمان راز دارد و اسرار ناراحت کننده را در درون خود حفظ می کند.زن از مرد رقیق القلب تر است و فوراً به گریه و احیاناً به غش توسل می شود.

   

 • درمان انزال زودرس

  بسم الله الرحمن الرحیم

   

  موضوع تحقیق: علل انزال زودرس و درمان آن

  نام استاد: دکتر سعید محمدزاده

  محقق: محمدجواد مقصودی

   

   

  دانشگاه علامه طباطبایی

  زمستان 88


   

  فهرست مطالب

  عنوان                                                                                                صفحه

  بخش اول:

  نکاتی در مورد خودارضایی و ارتباط آن با انزال زودرس

  بخش دوم: (روش­های درمان انزال زودرس)

  درمان­های موضعی

  درمانهای دارویی

  درمان­های رفتاری (شامل تکنیک­ها و توصیه­ها)

  درمان­های روانی- عاطفی

  درمان­های سنتی و گیاهی

  جمع­بندی و نتیجه­گیری


   

  بخش اول

  نکاتی در مورد خودارضائی و ارتباط آن با انزال زودرس

  خودارضائی با نام علمي (masturbation) به معناي انجام عملي توسط خود فرد جهت رسيدن به اوج لذت جنسي يا ارضاي جنسي (urgasm) بدون عمل نزديکي (intercours). البته اين تعريف کامل نميباشد چون ممکن است اين عمل توسط همسر و زوج جنسي بدون عمل نزديکي صورت گيرد. لذا اصطلاح (masturbation) طيف گسترده­اي را شامل مي­گردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرايط روحي و جسمي فرد متفاوت است و ممکن است در فردي بعنوان اقدام درماني يا بعنوان قسمتي از نزديکي قلمداد گردد.

  خودارضائي مردان يا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام ميگيرد و در تمامي آمارهاي ارائه شده درصد بالائي از پسران حداقل يکبار تجربه استمناء را در طول زندگي خود دارند (متاسفانه هيچ آمار رسمي در ايران وجود ندارد) و در اروپا شيوع آن در قشر در حال تحصيل و دانشجويان بيشتربوده است.

  تا سالهاي حدود 1965 توسط اکثر پزشکان عمل خودارضاعي شديداً نکوهيده مي­شد، ولي پس از آن بتدريج توسط گروه متعددي از پزشکان نظر مثبت­تري به آن داده شده است و گاهي نيز بعنوان درمان توصيه شده است. دلايل پزشکاني که نظر مثبت بر عمل (masturbation) دارند, خودارضائي را بعنوان راه جلوگيري از شيوع بيماريهاي مقاربتي و افزايش تعداد حاملگي غيرقانوني ناشي از ارتباط جنسي جوانان ميدانند و يا بعنوان قسمتي از رفتار جنسي طبيعي قلمداد کرده­اند و شايد صرفاً مضرات آن را در حد دفع مقداري از مايع مني (semen) يعني دفع مقادير ناچيزي پروتئين و ويتامين و مواد قندي مي­دانند (نظر مولف) و همچنين با عمل خودارضائي از فشارهاي عصبي ناشي از تحريکات جنسي جلوگیری خواهد شد.

  براي درک مضرات استمناء ابتدا مسير عصبي يک تحريک جنسي تا انزال را طي عمل نزديکي بطور ساده مرور ميکنيم. ابتدا نعوظ با تحريکات دو مسير, يکي مسير رفلکسي (reflexogenic) که ناشي ازتحريک حس پنجگانه بخصوص لامسه و بينائي و ديگري مسير ذهني (psychogenic) که ناشي از تحريکات ذهني است. از طريق اين دو مسير مراکز نخاعي و فوق نخاعي (supraspinal) و سيستم عصبي مرکزي و هيپوتالاموس، ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحريکات مراکز جنسي مغز, شدت تحريکات به حدي بالا مي­رود که به حد آستانه ارضاي جنسي فرد برسد و عمل انزال صورت گيرد. اين مسير طبيعي تا انزال، با عمل نزديکي مي­تواند رخ دهد و يا طي مرحله REM خواب (rapid eye movment) انجام شود. (خواب شامل چندين مرحله سطحي تا عمقي مي­باشد. در يکي از اين مراحل حرکت سريع کره چشم وجود دارد که به اين مرحله REM گقته ميشود). در اين مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلي ايجاد شده و خواب ديدن و رويا نيز رخ مي­دهد. طي نعوظ ممکن است همراه با تحريکات جنسي ناشي از روياي شبانه ميزان تحريکات به حد آستانه انزال رسيده و منجر به ارضاي جنسي و انزال طبيعي گردد (محتلم شدن يا جنابت).

  آنچه توضيح داده شد مسير طبيعي ارضاي جنسي و انزال بود ولي طي عمل استمناء مسير تحريکات رفلکسي ناشي از حس­هاي پنجگانه بجاي حس لمس تمامي بدن, محدود به حس لمس موضعي ناحيه محدودي از آلت تناسلي ميباشد. همچنين تحريک ساير احساس مانند بينائي, شنوائي و حتي بويائي که طي عمل نزديکي اهميت دارد در حد صفر خواهد بود. لذا جهت رسيدن به آستانه ارضاي جنسي، لازم است مسير ذهني (psychogenic) جبران کمبود تحريکات مسير رفلکسي و حسي را بنمايد، لذا با فشار ذهني و عصبي مضاعف، مغز مسير را به سمت رسيدن به حد آستانه انزال طي مي­کند که اين فشار مضاعف مي­تواند با تکرار، عوارض عصبي ببار آورد. و همچنين بتدريج مرکز عصبي تحريکات جنسي با کاهش آستانه ارضاي جنسي و انزال، سعي در جبران اين کمبود تحريکات حسي را خواهد کرد تا مغز فشار کمتري را متحمل گردد. در نتيجه با کاهش آستانه ارضاي جنسي بتدريج فرد مبتلا به زودانزالي (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه شايع ناشي از استمناء ميباشد. بدين معني که زماني که فرد تحت تاثير تحريکات اندک جنسي قرار ميگيرد حتي زماني که تصميم به عمل نزديکي ميگيرد، مسيرهاي عصبي مرکزي جنسي فعال شده و با سرعت بيشتر، مدت زمان کمتر و با تحريکات جنسي کمتر و با توجه به کاهش آستانه انزال، در مدت زماني کمتري فرد را به مرحله انزال و ارضاي جنسي مي­رساند.

  گاهي حتي قبل از نعوظ کامل آلت تناسلي و اقدام به عمل نزديکي و دخول آلت تناسلي, فرد ارضاي جنسي مي­گردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنيت آن، اقدام به استمناء ميکرده پس از ازدواج قادر به انجام آن و يا لذت بردن از آن نخواهد بود. (اينجانب طي مشاوره با بيماران مبتلا به زودانزالي شديد، در درصد بالائي سابقه استمناء زياد را دوران جواني آنها ديده­ام).

  همانگونه که گفته شد يکي از عوارض مهم استمناء زودانزالي است. درباره عوارض جسمي روحي و حتي خانوادگي زودانزالي مطالب بسيار ميتوان گفت که اين خود امروزه يکي از مشکلات بزرگ تعداد زيادي از مردان و بصورت ثانويه بسياري از زنان متاهل جامعه ما ميباشد.

  حتي درصدي از بيماران که بدليل ناباروري به پزشک مراجعه مي­کنند پس از گرفتن شرح حال دقيق مشخص مي­گردد علت اصلي عدم باروري در واقع عدم توانائي در نزديکي ناشي از زودانزالي شديد است. بدين معني که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلي فرد به حالت ارضاي جنسي و انزال مي­رسد لذا مايع مني و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمي­گردد تا بتواند منجر به حاملگي گردد. و حتي شخصاً چندين مورد بيماراني داشته ام که حتي چندين سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدين معني که حتي يک نزديکي موفق نيز نداشته­اند و يا يکي از علل مهم عدم ثبات زندگي زناشوئي و حتي انحراف اخلاقي در زن ممکن است زودانزالي همسر وي باشد.

  در اثر استمناء زياد و کاهش شديد آستانه تحريک منجر به انزال با کوچکترين محرک جنسي و يا عصبي و روحي مي­گردد و دفع مکرر و دائم ترشحات غدد پارايورترال و غدد فرعي جنسي و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهي مداوم از مجرا مي­گردد که اصطلاحاً به آن سيلان مني گويند.

  افرادي که استمناء به تعداد بسيار زياد انجام مي­دهند منجر به عوارض شديد عصبي بدني مثل لاغري لرزش و افسردگي و اضطراب مي­گردد. البته جاي بحث دارد که آيا مشکلات عصبي و اضطراب و زمينه مشکل روحي، منجر به استمناء به مقدار زياد مي­گردد و يا استمناء زياد، منجر به افسردگي و اضطراب ميگردد؟ ولي به هرحال شيوع استمناء، در بيماران روحي و بستري بخش رواني بسيار بالاست.

  عارضه ديگر استمناء ممکن است ناشي از روش انجام آن باشد. بدين معني که روشي که فرد جهت ارضاي جنسي انتخاب و يا ابداع ميکند ممکن است مضر و حتي خطرناک باشد و يا منجر به آسيب به خود گردد.

  با توجه به زياده طلبي و تنوع طلبي ذاتي انسان، فرد جهت ارضاي بيشتر به روشهاي ديگر ممکن است روي آورد که فوق­العاده خطرناک و زیانبار و غیرقابل جبران می­باشند.

  با مطالعه مطالب ارائه شده فوق، ممکن است اين اين تصور بوجود آيد که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نيست که شايد با کاهش فشار جنسي سودمند هم باشد. (حتي گروه متعددي از پزشکان، بخصوص در مقالات غربي چنين عقيده­اي را ارائه کرده­اند).

  من هنگام جمع­آوري اين مطالب بياد آوردم که شرب الکل در دين اسلام حرام ميباشد، حتي به مقدار کم. در حالي که پزشکان مقدار کم الکل را مضر نمي­دانند. ولي انسان پس از درک لذت آن، بدليل زياده طلبي، به مقادير کم راضي نيست. به همين صورت عمل استمناء و خودارضائي جنسي نيز بتدريج با زياده­طلبي در لذت جنسي و ارضاء، و بتدريج با افزايش و استمرار آن تبديل به اعتياد روحي مي­گردد. بطوري که بسياري از جوانان با علم به مضرات آن و تمايل شديد به ترک، و حتي پشيماني شديد و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نيستند.

  لذا من نيز استمناء را به هر ميزان مضر مي­دانم. (البته استمناء را نشانه انحراف جنسي، بلوغ زودرس يا مشکلات روحي و اخلاقي نمي­دانم که توسط گروهي ابراز شده است، مگر به ميزان بسيار زياد باشد).

  چرا در بسياري مطالعات و مقالات غربي، عارضه ثابت شده را براي استمناء نمي پذيرند؟ بايستي در نظر داشت مطالعات غربي در شرايط و جوامعي انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسي با جنس مخالف محدوديتي ندارند، امکانات تفريحي و ورزشي بسيار بيشتر از جامعه ما در دسترس و عمومي مي­باشد، در چنين شرايطي  فرد کمتر به استمناء روي مي­آورد. و شيوع و شدت استمناء،  بسيار کمتراز جامعه ماست که بسياري از جوانان شرايط مشاهده رفتارهاي جنسي را از طريق فيلم و عکس و ماهواره دارند ولي امکان داشتن روابط جنسي را ندارند. و تمامي رفتار جنسي و تخليه ارضاي جنسي آنها از طريق استمناء مي­باشد.

  بخش دوم

  روش­هاي درمان انزال زودرس:

  ۱–درمان­هاي موضعي: یکی از روش­های درمان انزال زودرس استفاده از كرم­هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري­هاي بيحس­كننده است. (ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + استفاده از كاندوم باعث افزايش زمان انزال مي­شود و استفاده از اسپري­هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود.)

  ۲- درمان­هاي دارويي: داروهاي مهاركننده بازجذب سرتونين و ضد افسردگي در درمان انزال زودرس موثراند، بر فرض مثال مي­توان به داروهاي خانواده اس اس آر آي، اشاره كرد كه شامل داپوكستين، فلوكستين، پاروكستين و سرتالين مي­باشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه مي­كنند. (درمان­هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت­هاي اعتيادآور و شرطي كننده و گهگاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسردگي، توصيه نمي­شود، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد).

  ۳–درمان­هاي رفتاري: اين نوع درمان انزال زودرس از موثرترين و سالم و بدون عارضه­ترين نوع درمان­ها مي­باشند و بر طبق آنها فرد به جاي استفاده از دارو يا مواد مصنوعي با استفاده از روش­هاي آموزشي رفتاري، سعي مي­كند كه رفتار و احساسات خود را كنترل كند (در بيشتر مواقع اين روش­ها اولين پيشنهاد براي درمان مي­باشند)، اين روشهای درمان انزال زودرس به هفت بخش تقسيم مي­شوند كه شامل:

  تكنيك ماستر و جانسون: اين روش شامل يادگيري، تشخيص و كنترل احساسات و رفتارهايي است كه منجر ميشود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال صورت گيرد، اين روش نياز به اراده و تمرين زياد دارد، اما از جمله موثرترين روشهاي درماني است كه تاكنون براي درمان انزال زودرس شناخته شده است، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود يا شريكش، تحريك مي­شود و هر بار كه به نزديكي نقطه اوج لذت مي­رسند، عمل تحريك را متوقف و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد، دوباره اقدام مي­نمايند، بعد از چند روز تمرين اوليه، عمل زناشویی به روشي كه مرد در زير و زن در بالا قرار مي­گيرد عمل تكرار مي­شود به اين صورت كه مرد در زمان نزديك شدن به اوج نقطه لذت با آگاه كردن زن كه در اينجا كنترل عمل زناشویی را در دست گرفته، او را باخبر مي­سازد تا رابطه را كنترل كند، بر طبق اين روش كه از جمله بهترين روشهاي درماني است، فرد بعد از چندين هفته تمرين و ممارست، به مرحله­اي مي­رسد كه كنترل رابطه جنسي برايش شرطي مي­شود و ميتواند با كنترل احساسات خود، هم زمان رابطه­اش را زياد كند و هم شريكش را ارضاء كند. (كليه اصول اين روش بر پايه تحريك و توقف قبل از نقطه اوج لذت مي­باشد، لذا از جمله بهترين روشها براي افزايش مهارت جنسی محسوب ميشود).

  تكنيك فشار: بر طبق اين روش درمان انزال زودرس با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال، از انزال جلوگيري ميشود كه دليل جلوگيري كردن آن اين است كه با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط كم ميشود و درنتيجه نعوظ يا اركيسون كم ميشود و انزال دير انجام مي­پذيرد.

  خودارضائی قبل از انجام سکس (این روش به دلیل منحرف کردن سکس توسط استمناءهای غیرطبیعی خیلی توصیه نمی­شود.)

  پوزسيون خوب هنگام مقاربت: روشهاي معمول (مرد در بالا) كمك خيلي زيادي به درمان انزال زودرس نمي­كند، براي درمان مي­بايست از روشهايی كه در آن مرد به پشت خوابيده و زن در رو عملیات جنسی را با فعاليت زياد كنترل مي­كند از جمله بهترين روشها براي درمان ميباشند.

  تعدد مقاربت: زياد كردن تعداد سکس در طول هفته و روز مي­تواند به درمان انزال زودرس کمک كند به طوري كه اگر هفته­اي دو بار سکس داريد و آن را تبديل به هفته­اي ۴ الي ۶ بار برسانيد، بعد از چند هفته مشكل زود انزاليتان تا حدودي رفع مي­شود.

  اورال سکس: سکس زبانی یا به اصطلاح عامه ساک زدن قبل از مقاربت می­تواند کمک زیادی به آرام شدن آلت مردانه در هنگام سکس شود و به درمان زودانزالی کمک کند. (توصیه نمی­شود یا حداقل انزال صورت نگیرد).

  استفاده از كاندوم :استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع بيحس كننده آن كه در بازار به فرواني موجود است، ميتواند به دليل كمتر كردن ميزان تماس آلت جنسی مردانه، باعث رفع زودانزالي شود.

  ۴ - درمانهاي رواني – عاطفي: يكي از بهترين­ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زودرس و افزايش لذت در روابط زناشويي، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسی است، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي با يكديگراند، ديگر زودانزالي معني خود را از دست ميدهد! كارهايي مثل نوازش، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه، مي­توانند به اين مهم كمك كنند. (به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام سکس مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد مي­شود، زودانزالي به طور كلي برطرف مي­شود).

  ۵–درمان­هاي سنتي و گياهي: دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث ديرانزالي يا به اصطلاح سفتي كمر مي­شود، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آورده شده (صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي­اند! تا علمي !)

  جمع­بندي و نتيجه­گيري:

  زودانزالی در اصل مشكل يا بيماري محسوب نمي­شود و ميتوان گفت كه اين وسواس فكري افراد و اضطراب آنها از داشتن يك رابطه با كيفيت است كه منجر بروز اين امر مي­شود، لذا كاهش اضطراب و حفظ آرامش در كنار كنترل بدن و احساسات با تمرين بيشتر بهترين راهكار براي پيشگيري و درمان اين مشكل­اند و از همه بهتر و مهمتر اضافه کردن عشق بازی به رابطه جنسی است که اگر با حرکاتی چون نوازش + تحریک سینه، لاله گوش و کلیتوریس (چوچوله)+ استفاده از کلمات عاشقانه در هنگام سکس، همراه شوند دیگر معنایی به عنوان زودانزالی و عدم رضایت جنسی بین زوجین معنی پیدا نمی­کند.

  در پايان جا دارد به چند حديث كه در مورد زود انزالي روايت شده­اند اشاره و در نهایت اطاله کلام کنم:

  حضرت محمد (ص) مي­فرمايند: «چون كسي خواهد كه با زن خود جماع كند به روش مرغان به نزد او نرود، بلكه اول با او دستبازي و خوش طبعي كند و بعد از آن جماع كند».

  تفسیر حدیث: حضرت (ص) فرموده­اند كه همان اول كار فوري نرويد سراغ دخول، بلكه با نوازش كردن و تحريك لمسي و زبانی همسرتان را براي دخول آماده كنيد و بعد به انجام مقاربت بپردازيد. (اگر فقط همين حديث را اجرا كنيد و سر لوحه زندگی سکسی­تان بکنید به عالم و آدم قسم که دیگر مشکلی به نام عدم رضایت جنسی، تکراری تكراري شدن براي همديگر و زودانزالي دچار نمي­شويد ! حال برويد و بگوييد كه اسلام ديني است خرافي و با مقتضيات زمان هماهنگ نيست !)

  حضرت علي (ع) مي­فرمايند: « هركسي كه ميخواهد با زن خود نزديكي كند، تعجيل نكند كه زنان را كارها مي­باشد».

  تفسیر حدیث: حضرت به مانند پيامبر بزرگوار اسلام تاكيد دارند كه عجله در سکس نادرست است و بهتر است قبل از انجام عمل دخول با عشق بازي همسر را براي انجام اين كار آماده كرد، اين را علم روز دنيا هم ثابت كرده كه اگر عمل زناشویی اين چنين شروع و خاتمه يابد به دليل ارضاء شدن زن و ايجاد مهر و عطوفت بين زوجين، موجبات پايداري زندگي زناشويي فراهم مي­شود.

 • درمان­هاي سنتي و گياهي زودانزالی

  درمان­هاي سنتي و گياهي زودانزالی:

  دمكرده گل شقايق و دارچين و همچنين سياه دانه و بخته سنجد در روغن زيتون باعث ديرانزالي يا به اصطلاح سفتي كمر مي­شود، همچنين ماليدن حنا هم در بعضي از متون قديمي آورده شده (صحت علمي روشهاي فوق تاييد نشده و بيشتر تجربي­اند! تا علمي !)

  پیوست ها:


  زودانزالی|درمان زودانزالی|انزال زودرس|ناتوانی جنسی|درمان مشکلات جنسی|درمان اختلالات جنسی

 • درمان­هاي موضعي انزال زودرس

  درمان­هاي موضعي انزال زودرس:

  یکی از روش­های درمان انزال زودرس استفاده از كرم­هاي بيحس كننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و اسپري­هاي بيحس­كننده است. (ژل ۲% ليدوكابين + كرم پريلو كابين ۲.۵% + استفاده از كاندوم باعث افزايش زمان انزال مي­شود و استفاده از اسپري­هاي بيحس كننده به دليل ايجاد حالت تكرر بعد از مصرف زياد توصيه نميشود.)

  ۲- درمان­هاي دارويي: داروهاي مهاركننده بازجذب سرتونين و ضد افسردگي در درمان انزال زودرس موثراند، بر فرض مثال مي­توان به داروهاي خانواده اس اس آر آي، اشاره كرد كه شامل داپوكستين، فلوكستين، پاروكستين و سرتالين مي­باشند و همچنين گه گاه داروي وياگرا را توصيه مي­كنند. (درمان­هاي دارويي را در مراحل حاد بيماري كه بيماري از فاز پزشكي وارد فاز رواني شديد شده و موجبات مشكلات عديده در روابط فرد شده است، تجويز ميشوند و استفاده بدون نظر پزشك از اين داروها به دلايل ماهيت­هاي اعتيادآور و شرطي كننده و گهگاه تكرر جنسي و همچنين آمار بالاي خودكشي در اثر استفاده از داروهاي ضد افسردگي، توصيه نمي­شود، لذا در صورت تمايل به استفاده از اين روش حتما قبلا با يك متخصص سايكوتراپ يا روانكاو مشورت كنيد).

   

  پیوست ها:


  درمان انزال زود رس|متخصص ناتوانی جنسی|درمان میکرو پنیس|برگشت وازکتومی|متخصص وازکتومی|دکتر خوب درمان انزال زود رس|

 • درمانهاي رواني – عاطفي زودانزالی

  درمانهاي رواني – عاطفي زودانزالی:

  يكي از بهترين­ها و موثرترين روشها براي رفع انزال زودرس و افزايش لذت در روابط زناشويي، جايگزيني عشق بازي در رابطه جنسی است، بديهي است كه در زمانيكه عشق بازي در رابطه جنسي برقرار باشد و دو طرف در حال عشق بازي با يكديگراند، ديگر زودانزالي معني خود را از دست ميدهد! كارهايي مثل نوازش، تحريك كلامي و بدني زن قبل از دخول و كارهايي مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه، مي­توانند به اين مهم كمك كنند. (به طور خلاصه اگر زن و مرد در هنگام سکس مشغول عشق بازي باشند به دليل اينكه رضايت جنسي هر دو طرف ايجاد مي­شود، زودانزالي به طور كلي برطرف مي­شود).

  پیوست ها:


  زودانزالی|انزال زودرس|درمان زودانزالی|درمان انزال زودرس|میکروپنیس|بزرگ کننده آلت|متخصص درمان انزال زودرس

 • رابطه خود ارضايي با انزال زودرس و پرده بكارت

   

   

   

   "رابطه خود ارضايي با انزال زودرس و پرده بكارت"

   

                                               فهرست مطالب

  عنوان                                                                                       صفحه

  چكيده                                                                                                              3

  مقدمه                                                                                                               3

  مشكلات جنسي، علت 60تا 50 درصد طلاق ها                                                             3

  سركوب نياز جنسي زنان ايراني توسط خودشان                                                             4

  بيش از 60 درصد زنان تهراني از رابطه با همسرانشان رضايت ندارند                                    5

  خود ارضايي يا استمناء و پيامد هاي آن                                                                       6

  راههاي ترك خود ارضايي                                                                                      9

  انزال زودرس                                                                                                    10

  راههاي درمان انزال رودرس                                                                                   11

  رابطه خود ارضايي(استمناء)با انزال زودرس                                                                12

  استمنا(خود ارضايي)چه تاثيراتي بر زندگي زناشويي دارد؟                                               14

  آيا خانمها انزال مي كنند؟                                                                                      14

  پرده بكارت                                                                                                      16

  خود ارضايي در دختران و رابطه اش با پرده بكارت                                                       18

  سوالاتي در مورد پرده بكارت و انواع آن                                                                    19

  منابع                                                                                                               25

  چكيده

   

  از آنجايي كه مهمترين عامل طلاق در ايران اختلالات جنسي است به بررسي يكي از علل ايجاد اختلالات جنسي يعني انزال زودرس ميپردازيو كه آن (انزال زودرس)هم يكي از دلايل بوجود آمدنش خود ارضايي است و همچنين رابطه خود ارضايي با پرده بكارت را بررسي مي كنيم،كه مشكلات مربوط به پرده بكارتو تغييرات بيروني و دروني ايجاد شده در شكل آلت تناسلي دختران ،باعث اختلالاتي در رابطه جنسي آنها با همسرانشان خواهد شد، مثلا چروكيدگي ظاهري و از حالت طبيعي افتادن آلت دختران كه در اولين رابطه بين زن و مرد (شب زفاف) شكل ظاهري آلت تناسلي (قسمتlabia majora  و  labia minora ) از اهميت ويژه اي برخوردار است كه بحث زيبا پسندي آقايان مطرح است .(پرويز پور كريمي)

  مشكلات جنسي علت 60 تا50 درصد طلاق ها

  بين 50تا60 درصدطلاق خانواده ها به علت مشكلات و اختلالات جنسي است كه در بيش از 30 درصد از هر دو جنس شايع است، در حالي كه براي حل اين مشكل بزرگ اجتماعي هيچ برنامه و دستگاه مسئوليدر كشور نداريم.

  ناتواني جنسي و انزال زودرس در مردان و بي ميلي جنسي در زنان شايعترين اختلالات جنسي است كه متاسفانه بسياري از خانواده ها از وجود اين مشكلات آگاهي ندارند وهمين امر موجب مشاجرات و اختلافات خانوادگي شده كه در نهايت به طلاق منجر مي شود.

  متاسفانه براي مشكلي به اين گستردگي هيچ برنامه اي در كشور وجود ندارد هيچ دستگاه يا شوراي كشوريبراي كنترل آن نداريم در حالي كه براي مساله اي متنند ديابت كه حداكثر 7 درصد مردم جامعه را متاثر مي كند اين همه برنامه و شوراي كشوري داريم.

  حتي در مورد ديابتي ها هم حدود 30 درصدشان به علت همين بيماري دچار ناتواني و اختلال جنسي مي شوند ،اما در درمان ديابتي ها به همه مسائل توجه مي شود ،جز درمان مسائل و مشكلات جنسي.

  راه حل اساسي براي كنترل اين معضل بزرگ اجتماعي در مرحله اول تشكيل شوراي ملي سلامت خانواده است كه بتواند برنامه ريزي هاي لازم براي كنترل اين اختلالات در سطح كشور انجام دهد ، بايد آموزش هاي خانواده ها قبل و حتي بعد از ازدواج اجباري شود .

  براي درمان افراد دچار اختلالات جنسي نيز تشكيل كلينيك هاي سلامت خانواده در تمام استانهاي كشور لازم است،در حالي كه اكنون فقط يك كلينيك از اين نوع در تهران داريم.

  آموزش هاي جنسي بايد ار سنين پاين تر در مدارس و با توجه به مسائل و نيازهاي هر سن انجام شود تا به انحراف منجر نشود ،در صورتيكه اگر برنامه مدوني براي آموزش مردم در مورد مسائل جنسي با رعايت اصول فرهنگي و مذهبي داشته باشيم و اين موضوع را تمام دستگاههاي مسئول درماني ،فرهنگي و اجتماعي جدي بگيرند ميتوانيمبسياري از اين مشكلات را در جامعه كم كنيم.

  متاسفانه بي توجهي به اين مسائل موجب افزايش سالانه 17 درصد طلاق در جامعه شده است و آمارهاي مختلفي كه در مورد نسبت ازدواج به طلاق بيان ميشود ،نشان دهنده اين است كه بين 10 تا 20 درصد ازدواج ها در كشور به طلاق مي انجامد.

  سركوب نياز هاي جنسي زنان ايراني توسط خودشان

  87 درصد زنان اعلام می کنند تقریبا" هیچوقت در روابط زناشویی پیش قدم نمی شوند و 52/3 درصد اظهار می کنند ابراز نیاز جنسی زن کاری ناشایست است و 34 درصد می گویند حتی در صورت تمایل نباید زن شروع کننده باشد.

  این درحالی است که میل جنسی در طول دوره ماهیانه متفاوت است. بطور مثال در موقع تخمک گذاری و قبل از عادت ماهیانه تمایل به برقراری ارتباط جنسی بیشتر است.

  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به ارگاسم نرسیدن زنان را 23/5 تا 43 درصد و نرسیدن به فاز تحریک را 14/7 درصد اعلام کرده است. درحالی که تحقیقات در شمال و شرق تهران نشان میدهد که میزان به ارگاسم نرسیدن در جامعه از حداقل 62/8 درصد تا 85/5 درصد در تغییر است.
  از آنجا که بین رضایت جنسی با رضایت زناشویی و اعتماد به نفس ارتباط نزدیک وجود دارد و زنان، کمتر درباره این گونه مسایل به گفتگو می پردازند بنابراین رضایت جنسی در آنان بدون درمان می ماند.
  گفتنی است 85/2 درصد زنان نسبت به رابطه جنسی نگرش مثبت دارند .یعنی آنرا به عنوان نیاز بیان می کنند ! اما نحوه برخورد با آن را نمی دانند و در صورت وجود مشکل به مراکز بهداشت مراجعه نمی کنند . مراجعه آنان به این مراکز تنها در قالب خارش ، ترشحات زیاد و درد در ناحیه پایین شکم بیان می شود.
  تمایل جنسی از دوران بلوغ تا مرحله میانسالی افزایش می یابد که اوج آن در سن 30 سالگی است . در ضمن با افزایش طول مدت ازدواج و تعداد فرزندان میزان رسیدن به ارگاسم کمتر می شود. همچنین سطح وضعیت رفاهی زندگی در رسیدن به ارگاسم تاثیر مستقیم دارد.
  در پایان به این نکته توجه می شود که در شروع حاملگی به دلیل نداشتن ترس از ایجاد بارداری ، ارگاسم و تحریک بیشتراست ؛ اما با افزایش سن حاملگی به لحاظ ترس از آسیب به جنین کمتر می شود.

  بيش از 60 درصد زنان تهراني از رابطه با همسرانشان رضايت ندارند

  در يكي از مطالعات كه در دانشگاه علوم پزشكي قم و در شهر تهران انجام شده ،آمار تكان دهنده اي از وضع روابط زناشويي در  زوجين در شرف طلاق به دست آمده است .در اين مطالعه مشخص شده ،بيش از 67 درصد از اين زنان تمايلس به برقراري رابطه جنسي با همسرانشان نداشته اند 63 درصد بعد از رابطه جنسي ،احساس عصبانيت داشته اند و 71 درصد از آنها هيچ لذتي از رابطه خود با همسرشان نمي برده اند.همچنين مشخص شده است كه نزديك به 70 درصد از اين زنان هيچ احساس محبتي بعد از روابط جنسي در خود نمي ديده اند.

  بررسي آماري روي نتايج اين مطالعه نشان داد كه وجود اين احساسات منفي در رابطه جنسي زن و شوهرها، رابطه مهني داري با درخواست طلاق دارد و اين، تاكيد دوباره اي است بر اهميت و حساسيت موضوع و نقشي كه اين اختلالات ميتواند در اختلاف و درگيري بين زن و شوهر ها و وقوع طلاق ايفا كند.

  نكته قابل توجه در اين مطالعه و نيز مطالعات مشابه آن است كه طلاق به دليل مسائل جنسي مشكل زوجين جوان است، چنانكه در اين مطالعه،ميانگين سن زنان 29 سال بوده است.

  در مطالعه ديگري كه در رشت و توسط كارشناسان مركز بهداشتي و درماني الزهراي اين شهر انجام شده نتايج مشابهي به دست آمده است. در اين مطالعه نيز مشخص شد حدود 40 درصد زنان مورد مطالعه تمايلي به رابطه زناشويي با همسرشان نداشته اند،60 درصد آنها بعد از رابطه احساس عصبانيت داشته اند و حدود 70 درصد هم بعد از رابطه جنسي احساس محبت نسبت به همسرشان نداشته اند.

  ((استمناء)) يا(( خود ارضايي))

   با توجه به اينكه در كشور ايران كه يك جو خفقان جنسي بر آن حاكم است و تدابير نا كارآمدي كه اكثر جوانان را به سمت اين عمل مي كشاند باعث شده است كه امار آن از ساير كشور ها به نسبت جمعيت بالاتر برود.

   استمنايا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد.

  استمناء نوعي تحريك مكانيكي در دستگاه تناسلي است، به نحوي كه فرد عمدا با خود كاري مي كند كه به تخليه هيجان منجر شود.

  استمناء، يك عمل انحرافي و يك نوع عكس العمل از نوع جانشين ساختن رفتاري به جاي رفتاري ديگر است. اين امر بيشتر در نوجوانان و جوانان مصداق دارد.

  استمناءبا روشهاي زير انجام مي شود:

  1.استمناي انفرادي از طريق دست كه بيشتر در بين پسر ها رايج است .

  2.استمناي انفرادي از طريق اسباب كه بيشتر در بين دختر ها رايج است.

  3.استمناي متقابل كه اه اين روش در بين بچه هاي پرورشگاهي به صورت مسابقه ديده مي شود.

  4.استمناي روحي رواني يا رويايي كه در آن فرد، از طريق تجسم و يا ديدن تصاوير محرك (بدون تحريك مكانيكي اندام آميزشي) خود را به اوج لذت جنسي مي رساند.

  تفاوت خود ارضايي با ارضاي طبيعي

  هنگامی که ارضای غریزه جنسی از راه طبیعی و ازدواج صورت می‌گیرد، فرد از طریق مشاهده، لمس و سایر حواس، مرکز تحریکات جنسی را در مغز، بر می‌انگیزاند و از جهت فیزیولوژى، تأثیراتی از چشم، لمس و... به مراکز مغزی منتقل می‌‌شود و سپس انعکاسات جنسی پدید می‌آید و در نهایت، عمل جنسی به صورت طبیعی انجام می‌گیرد.

  اما در «خودْ تحریکی» قضیه کاملا بر عکس است و این راه دگرگون می‌شود و تخیل و تصور مَناظر خاص و لمس موضعى، جانشین عوامل و تحریک طبیعی می‌شود و به این طریق، یک سیستم انعکاسی انحرافی بر مدار جنسی ایجاد می‌شود.

  به تعبیر دیگر در «خودْ تحریکی» با هر بار دفع منى، انسان از دو جهت جسمی و روانی در معرض تخلیه و کاهش نیرو قرار می‌گیرد که در جریان روابط زناشویى، این تخلیه و کاهش قوای روحی با توجه و القائات روانی فرد مقابل، جبران می‌شود.

  هنگامی که عمل «خودْ تحریکی» تکرار شود و «انعکاس انحرافی» در وجود جوان تثبیت شود، سبب می‌شود که هنگام لزوم نتواند عمل جنسی را به طور طبیعی انجام دهد؛ زیرا سیستم طبیعی راه ارضای غریزه جنسی در او مختل می‌شود و به همین دلیل، خود را در کامیابی هنگام ازدواج، ناتوان می‌بیند.

  آسيب شناسي

  آیین مقدس اسلام که از جانب خداوند و آفریدگار و صانع بشر است، استمناء را امری حرام و ناپسند ذکر کرده و در برابر آن موضع مخالف گرفته است. استمناء در تعبیرات اسلامی به عنوان نکاح با خود ذکر شده که مورد نهی است. قرآن می‌گوید:«فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ»«هر کس با غیر از همسرش شهوتش را دفع کند از تجاوزکاران است.

  رسول خدا(ص) فرموده است: «نَاکِحُ الْکَفِّ مَلْعُونٌ(( ازدواج کننده با کف دست، از رحمت خدا به دور است))

  در بعضی از روایات تعبیرات تکان دهنده‌تری آمده است. امام(ع) صادق می‌فرماید:

  (( ثَلَاثَةٌ لَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَ لَا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ وَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ النَّاتِفُ شَیْبَهُ وَ النَّاکِحُ نَفْسَهُ وَ الْمَنْکُوحُ فِی دُبُرِه)) سه گروه‌اند که خدا در روز رستاخیز با آنان سخن نمى‌گوید و به آنان نظر رحمت نمى فرماید و برای ایشان عذابى دردناک است: آن که ریش خود را بکند، آنکه با خودش ازدواج کند(استمناء کننده) و آن کس که با او لواط شده باشد

  پیامدهای فیزیولوژیکی و بدنی عمل خود‌ارضایی

  ü     پدید آمدن کم‌‌خونی به ویژه بر اثر تحریک مصنوعی و مداوم آلت تناسلى

  ü     تورم کانال نطفه

  ü     فرسودگی بسیار مراکز تیره پشت در سایه تداوم این عمل و آمادگی فرد برای ناتوانی جنسى

  ü     تحلیل رفتن قوای جسمانی و ضعف انرژی جسمانی افراد

  ü     گرفتگی عضلانی برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم

  ü     خستگی و کوفتگی مفرط

  ü    شل شدن عضلات تناسلی و از دست دادن قدرت نگهداری منی یا ادرار

  ü    پژمردگى،زردی رنگ و بی‌رمق به نظر آمدن

  ü     پدید آمدن سردرد، سرگیجه ، سوت کشیدن گوشها و...

  ü     ایجاد قاعدگی نامنظم برای دختران در سنین بعدی و بلوغ

  ü    احساس درد برای دختران در سنین بلوغ در حین خونریزی و قاعدگى

  ü     پدید آمدن ترشحات چرکی از دستگاه تناسلی دختران

  ü      خطر از بین رفتن پرده بکارت برای دختران بر اثر دستکاری زیاد

  ü    زشتی چهره و از بین رفتن طراوت صورت

  ü    از دست دادن قوای تناسلی به صورت تدریجى

  آسيب هاي رواني و شخصيتي

  ü    حساس محرومیت جسمی و روحی در صورت عدم انزال

  ü     آشفتگیهای خُلقی مانند: افسردگى، غمگینى، بی‌خوابى، بی‌اشتهایى، ناتوانی در انجام وظایف روزانه

  ü     پدید آمدن احساس نارضایتی و به دنبال آن بدبینی به دیگران

  ü    کمرویى، ترسو و خواهان تنهایی و انزوا بودن در افرادی که در سنین پایین گرفتار استمناء می‌شوند

  ü    زود رنجی و حساسیت و ناراحتی از برخوردی کوچک

  ü     پدید آمدن عکس‌العملهای مالیخویایی و وسواسى

  ü     کاستی در اعتماد به‌نفس به‌خاطر دلهره و وحشت فرد در حین ارتکاب از بیم رسوایى

  ü    اضطراب دختران به‌خاطر وحشت آنها نسبت به از دست دادن بکارت خود

  جنبه فرهنگی اجتماعى

  ü    حس گریز از اجتماع

  ü    احساس بی‌کفایتی در حیات اجتماعی و بدبینی نسبت به دیگرانی که دارای حیاتی با نشاط‌اند، از دیگر عوارض استمناء است. احساس حسادت در این بین از مسائل ناگواری است که عواقب بدی برای فرد پدید می‌آورد

  ü     انزالهای زودرس، حتی در کنار همسر و در مقاربت، از عوارضی است که روابط صحیح را به خطر می‌اندازد. مبتلایان به استمناء پس از ازدواج، تنها به فکر خویش‌اند نه ارضای همسر

  ü    ناسازگاری خانوادگی و سردی در روابط بعد از ازدواج از عوارض دیگری است که منشأ بسیاری از اختلافات زوجین است؛ به ویژه در دختران، ابتلا به این کار، سبب می‌شود که تحریکات جنسی در آنها بی‌اثر باشد و از شوهر دلسرد شوند. این حالت برای کسانی بیش‌تر است که قبل از ازدواج چنین وضع و حالتی را داشته‌اند

  آثار منفي جسمي ، روحي وجنسي اعتياد به خودارضايي وتاثيرات آن بررابطه جنسي وزندگي زناشويي:

  افرادی که زود تحریک می شوند و برای ارضای خود به سوی خود ارضایی میروند بدانند که خود ارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد از این رو تنها با این کار عطش خودرا زیادتر کرده اند . فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد مطمئنا در زندگی زناشویی خود در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهد شد این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از رابطه جنسی حقیقی لذت ببرد. اینگونه افراد معمولا انسانهای سردی خواهند شد . از تاثیرات روحی اعتیاد به خود ارضایی می توان بی حوصلگی عدم تمرکز لاغری ناتوانی جسمی سردردهای میگرنی را نامبرد . اعتیاد به خودارضایی آسیبهای زیادی از نظری جنسی به فرد وارد می سازد در خانمها می تواند باعث شود تا عمل لقاح و تخمک ریزی به درستی انجام نگیرد و یا هرگز صاحب فرزند نشوند و یا اینکه فرزند آنها ناقص به دنیا خواهد آمد . مطمئن باشید علائم منفی خود ارضایی از سنین جوانی آغاز می شود پرخاشگری نیز یکی از عوامل اعتیاد به خودارضایی میباشد خود ارضایی در دین اسلام حرام میباشد و جزو گناهان کبیره محسوب میشود. کسانی که مبتلا به استمنا (خود ارضایی) هستند، بعده ها مبتلا به بیماری زود انزالی میشوند که این بیماری تاثیر بسیار منفی بر روابط زناشویی دارد و در بسیاری از موارد منجر به طلاق میگردد زیرا این افراد نمیتوانند همسر خود را به اوج لذت جماع (ارگاسم) برسانند و این مسئله موجب سرخوردگی شدید زن میشود. پس لذت تمایلات واقعی جنسی را از خود و همسر خود نگیرید .

  آیا انزال در زنان نیز وجود دارد؟

  این امر نه تنها درمورد خانمها صحت دارد، بلکه امری است که همه خانم ها می توانند به آن دست پیدا کنند. رسیدن بـه اوج لـذت در زنـان یـک واکنش طبیعی جنسی است که تا کنون به صورت معمایی سربسته باقی مانده است.

  تمام خانم ها می توانند به آسانی بیاموزند که چگونه می توانند به اوج لذت برسند و انزال در آنها صورت پذیرد؛ البته پیرامون این مطلب تصورات اشتباه بسیار زیادی وجود دارد.

  برخی معتقدند که به طور کلی مسئله انزال در خانم ها وجود ندارد، عده ای دیگر بر این باورند که تنها تعداد “خاصی” از خانم ها قادر به تجربه چنین موضوعی هستند،

  هر چند تمام خانم ها در ساختار اندام های تناسلی با یکدیگر متفاوت هستند (درست مانند آقایون)، اما همه آنها با بکارگیری روش مناسب، قادر به چشیدن طعم چنین لذتی می باشند.

  حقایق درمورد انزال درخانمها
  ۱) انزال در خانم ها نشئت گرفته از ترشح غدد پارارترال می باشد
  ۲) خانم ها متوجه نیستند که توانایی رسیدن به انزال را دارند، تنها به این دلیل که زمان انجام آنرا نمی دانند.
  ۳) تکنیک های ویژه ای وجود دارد که به خانم ها آموزش می دهد  تا هر زمان که اراده می کنند به انزال برسند و یا آنرا متوقف نمایند
  ۴) خانم ها لازم نیست که فقط از طریق ارگاسم مهبلی به انزالبرسند و حتی لازم نیست اصلا ارگاسم شوند تا انزال رخ دهد.
  ۵) خانم ها می توانند میزان انزال خود را با پشت سر گذاشتن مراحل خاصی، افزایش دهند.
  ۶) خانم ها قادر هستند که در مدت زمان بسیارکوتاه چندین مرتبه، پشت سر هم، انزال را تجربه کنند.
  ۷) ماده ای که از بدن خانم ها خارج می شود، ادرار نیست.معمولاً چیزی شبیه به آب است، که تقریبا بی رنگ بوده وبوی خاصی هم نمی دهد و یا اگر بو بدهد، کمی بوی شیرین است.
  8) کسانی که ادعایی می کنند انزال نوعی بی اختیاری ادرار است چیزی در مورد انزال خانم نمی دانند و یا اینکه درک صحیحی از این مطلب ندارند.


  انزال خانم ها از چه نقطه ای سرچشمه می گیرد؟
  انزال خانم ها شامل جریان روانی است که از مجاری ادراری خارج می شود (همان محلی که ادرار خارج می شود) با این تفاوت که از غدد پاراترال جریان می گیرد. این غدد تنها در زمان تحریک جنسی از خود ماده خاصی ترشح می کنند.

  چرا اکثر خانم ها در این مورد بی اطلاع هستند و یا آنرا انجام نمی دهند؟
  انزال در خانم ها آنقدرها هم که فکرش را می کنید دشوار نیست؛ فقط افراد زیادی با تکنیک های اجرای آن آشنا نیستند. دلایل کلیشه ای بسیار زیادی برای دوری خانم ها از این لذت مطبوع، وجود دارد. یکی از دلایل از این قرار است که چون آنها ارگاسم را تجربه می کنند، معمولاً به راحتی حاضر می شوند تا فرصت های خود برای انزال دست بدهند و نسبت به آن بی توجهی کرده و تمایل کمی نشان می دهند.
  یکی از مهمترین دلایل این است که زمانیکه خانم ها به مرحله انزال می رسند، اغلب به این دلیل که تصور می کنند ممکن است ادرار نیز همراه با آن بیرون بریزد، از آزاد کردن خود خودداری می کنند؛ اما باید دقت داشته باشند که در این حالت به هیچ وجه ادرار از آنها خارج نخواهد شد.
  زمانیکه ماده انزال در داخل مجرای ادراری جمع می شود، احساس تخلیه ادرار به فرد دست می دهد که در واقع با وقوع انزال احساس ادرار نیز خود به خود از بین می رود. اگر خانم ها یاد بگیرند که به جای نگه داشتن، خود را آزاد کنند، آنگاه متوجه می شوند که پس از تخلیه مجرای ادرار، احساس ادرار داشتن نیز به صورت ناخودآگاه از بین می رود.

   پرده بكارت

  پرده بکارت (پرده بکارت) یک غشا نازک ، همراه با سوراخ یا سوراخهایی برای عبور جریان خونریزی عادت ماهیانه از درون آن ، و چیزی که بطور مشخص ورودی واژن زنان رو مسدود کرده است. اینکه موجودیت و مفهوم پرده بکارت چیست یکی از اسرار جاودانه و نهفته در بدن زنان است. اگرچه که بنظر نمیرسد این بخش وظیفه خاصی داشته باشد، و چیز مشهود اینستکه بافت پرده تنها باقی مانده از پروسه رشد و شکل گیری واژن باشد.

   

  از نظر روان شناسی بنظر می آید که این بخش باعث می شود که جرم و چرک نتوانند وارد سطح داخلی واژن گردند. حتی می توان گفت که در بچه ها و اطفال ، پرده میتونه تا حدی یک نقش محافظتی رو در برابر وارد شدن اشیا بداخل واژن رو بازی نماید. در بعضی مواقع مشاهده میزان آسیب به پرده میتونه دلیل بر وجود رابطه نامشروع و یا حتی دال بر مورد آزار واذیت قرار گرفتن نیز تلقی گردد. در طول تاریخ فرهنگهای بسیاری رو می توان دید که دراونها داشتن روابط جنسی خارج از چهارچوب ازدواج ، غیر قانونی می باشد. در این فرهنگها دست نخورده بودن پرده دال بر نداشتن رابطه جنسی برای فرد تلقی میگردد. ارتباط یاد شده امروزه دلیل برخورد بین فرهنگ و روان گردیده است.

  اما از نظرعلمی مفهوم دست نخورده بودن پرده بیشتر به یک افسانه غیر واقعی می ماند. دلیل آن هم این است که پرده دارای انواع گوناگونی از نظر شکل ، ضخامت و اندازه می باشد. حتی ازانواع آن میتوان به نوع حلقوی آن اشاره کرد که پرده تمامی ورودی داخل واژن را مسدود میکند و تنها یک سوراخ در میان آن قرار دارد. یا میتوان به پرده جداره دار اشاره کرد که دارای شکافهای باریکی در قسمت مرکز به پایین آن میباشد. اکثر پرده ها تمامی بخش ورودی واژن را پوشش نمیدهند و همواره دارای منافذی برای خروج خون و مواد زائد در طول مدت عادت ماهیانه هستند.اما در بعضی موارد نادر پرده می تواند قطور باشد و یا بدون سوراخ بوده و یا تمامی بخش ورودی واژن را پوشش دهد. اینگونه پرده ها احتمالاٌ اجازه قائدگی و یا نفوذ آلت جنسی مرد در زمان آمیزش جنسی و یاهر چیزی که بخواهد وارد واژن گردد را نخواهند داد. در اینصورت در زمان سیکل ماهیانه خونریزی صورت نخواهد گرفت و نتیجه آن پر شدن واژن از خون خواهد بود که این خون میتواند به سمت رحم حرکت کرده و موجبات دردسر را برای فرد فراهم آورد. اگرچه که پزشکان این مانع را با یک جراحی ساده و ایجاد شکاف برطرف خواهند کرد.
  از آنجا که پرده بکارت میتواند دارای اشکال مختلف باشد ، باید دریافت که بازبینی آن نمیتواند دلیلی محکمی برای اثبات این مورد باشد که فرد دارای رابطه جنسی بوده است یا خیر. این قضاوت نادرست میتواند برای افرادی هم که پرده آنها در اثر فعالیتهای ورزشی ، خودارضایی ، استفاده از تامپسون ، کشیدگی بیش از حد ، نبود مادر زادی ، تستهای پزشکی و غیره باشد نیز بیجهت منظور گردد و آنها را دچار دردسر گرداند. حتی بسیاری از مدارک از این حکایت میکند که پاردگی پرده در اثر کشیدگی بیش از حد در فعالیتهایی مانند رقص ، ژیمناستیک و یا اسب سواری نیز شایع است. حتی گونه ای پرده نیز وجود دارد که بسیار انعطاف پذیر بوده و در اثز ورود آلت جنسی یا جسم خارچی به واژن ، آن بکناری زده خواهد شد و ممانعتی ایجاد نخواهد کرد. در ادامه باید یاد آور شد که پارگی پرده ممکن است با مقداری درد و مدتی خونریزی همراه باشد ولی موارد بسیاری نیز وجود دارد که پرده بدون درد و خونریزی پاره گردیده است.

   

  خودارضايي دردختران ورابطه اش با پرده بكارت

  برخلاف تصور كساني كه مي پندارند پرده بكارت دختران درداخل واژن قراردارد ،اين پرده كه ازجنس ديواره  واژن مي باشد دربخش خارجي دستگاه تناسلي زنان قرار دارد ودردهانه واژن واقع شده است.

  پرده بکارت از نظر فرم در چند نوع می باشد كه دربخش مسائل جنسي زنان به آن اشاره شده است. برخی فعالیت ها می تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود از جمله :
  -ورزش های سنگین حرفه ای از جمله ژیمناستیک
  -انجام نزدیکی و فعالیت جنسی با مرد - دخول آلت تناسلی
  -عمل بسیار ناپسند و مضر و پر خطر خودارضایی
  -برخی نیز بطور مادر زادی با مشکل آسیب یا حتی نبود پرده بکارت مواجه هستند
  -تصادف
  -عملهای لگنی وخیم و....
  قابل توجه اینکه تمامی مسائل ذکر شده بالا توسط پزشک قابل معاینه و تشخیص صد در صد می باشد . از جمله موارد ذکر شده در بالا مسئله خودارضایی می باشد. پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد و با کوچکترین تحریک آسیب پذیر می باشد . گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی رساند ولی همین آسیب جزئی برگشت ناپذیر و قابل تشخیص است و سبب حساس شدن آن و احتمال پارگی وجود دارد .

  توصيه اكيد ما اينكه ازعمل ناپسند وناخوشايند خودارضايي دوري كنيد تا براثر چند لحظه كوتاه احساس لذت جنسي كه براثر خودارضايي حاصل مي شود وعذاب وجدان سختي را به همراه دارد زندگي مشترك آينده خودرا دچار مخاطره نسازيد وخودرا دچار فشارهاي روحي رواني نسازيد.

  سوالاتي درمورد پرده بكارت

  ü      خواهش مي كنم ازاندازه پرده بكارت ازجنس اون وآيا استمنا تاثيري روي آن دارد يانه؟

  پرده بكارت برخلاف تصور عموم درخارج از واژن قرار گرفته وقسمتي ازدستگاه خارجي زنان به حساب مي آيد.پرده بكارت از جنس همان بافت ورودي واژن بوده ودورتادور ورودي واژن را گرفته است.

   اين پرده انواع مختلفي دارد :

  در تصویر بالا: مورد دوم از سمت راست نوع حلقوی و مورد دوم از سمت چپ دو قسمتی نام دارند.
  اين غشا در اثر ايجاد صدمه به شکلهاي مختلف ممکن است در جاهايي دچار زخم و پارگي شود و ديگر ترميم نشود . اين پرده ممکن است به طور مادرزادي در افرادي وجود نداشته باشد ( اگرچه در اکثريت خانم ها هست ) و نيز ممکن است به طور مادرزادي کل ورودي واژن توسط اين غشا پوشيده شده و سوراخي در آن وجود نداشته باشد .

  حالا به هر نحوي ( ورزشهاي مختلف ( چرخ سواري ، ژيمناستيک ، اسب سواري) ، استمنا و... به اين پرده صدمه اي وارد شود باعث پارگي آن مي شود.
  پس به نظر مي رسد بودن يا نبودن اين پرده دليلي قطعي بر باکره بودن يا نبودن فرد ندارد

   

  ü     فاصله اولين نقطه ورود آلت تا پرده بكارت چقدر است؟

  براي فهم بهتر لطفا به تصویر زیر توجه کنید (نمای شماتیک از دستگاه تناسلی زنانه):

  در هنگام نزدیکی، آلت مردانه وارد واژن می شود (ناحیه صورتی). بالطبع برای رسیدن به ناحیه صورتی ابتدا می بایست از خطوط قرمز (پرده بکارت) رد شد و با توجه به اینکه قطر آلت مرد در هنگام نعوظ بیش از قطر ورودی واژن در هنگام وجود پرده بکارت هست، به دنبال ورود آلت به واژن این لایه نازک دچار پارگی می شود. پس برای «ورود» آلت، اولین نقطه عبور از پرده بکارت می باشد.

  اجزاي آلت تناسلي دختران

  ü     آيا ممكن است باورود آلت بازهم به پرده آسيبي نرسد؟ ويا اگرپاره شد دردبسيارخفيف داشته باشد وهيچ خونريزي نداشته باشد؟

  بله،همانطور كه دربالا هم ديده مي شود،برخي از انواع پرده بكارت حالت حلقوي وارتجاعي داشته ودرهنگام ورودآلت مرد يادچار پارگي نمي شوند ويا درحدي نيست كه فرد متوجه آن شود.كه البته تشخيص نوع پرده نيازمند تجربه بوده ومعمولا متخصصين زنان دراين زمينه تبحر دارند .

  من 20سالمه وقبلا استمنا داشتم ولي مدتيه به خاطر ترس ازپارگي پرده بكارتم ازاستمنا دست كشيدم ولي قبلا كه خودارضايي داشتم چون اطلاع زيادي درمورد پرده بكارت نداشتم واستمنايم با انگشت نبوده احتمال مي دهم به پرده بكارتم آسيبي زسيده باشه البته هيچ خونريزي ودردي وجود نداشته خواهش مي كنم كمكم كنيد.

  چه طور مي تونم ازپارگي يا سالم بودن پرده بكارتم اطمينان حاصل كنم؟ من جرات مراجعه به متخصص زنان براي معاينه رو ندارم البته به خاطر نگراني از سالم بودن پرده بكارتم وبا وجود نياز شديدي كه به رابطه جنسي احساس مي كنم تمام موقعيتهايي روكه براي آشنايي وازدواج پيش مي يايد رد مي كنم.

  راهي نيست كه "خودتان" اين مساله رامتوجه شويد ومعاينه مي بايست توسط فرد ماهرومتخصص انجام شود.

  ü     واگه پرده بكارتم آسيب ديده باشه چي كاركنم؟ خانوادم شديدا تاكيدبه ازدواجم دارن من بايد چي كاركنم ؟اوناآدمي نيستن كه اگه پرده بكارتم آسيبي ديده باشه قبولم كنن

  متاسفانه پارگي پرده بكارت خودبخود ترميم نخواهد شد .افرادي هستند كه عمل ترميم پرده بكارت انجام مي دهند ولي اين كا غيرقانوني بوده وعواقب خاص خودرا دارد.

  ü     براي پارگي پرده بكارتم حتما بايد خونريزي ودرد اتفاق بيفته؟ يعني چ.ن خونريزي اتفاق نيفتاده مي تونم به سالم بودنش اميدوار باشم؟

  حتماخونريزي به آن صورتي كه انتظارمي رود هميشه وجود ندارد وبسته به نوع پرده وخونرساني ناحيه دارد وممكن است تنها به صورت چندلكه كوچك باشد.شايد هم پارگي كامل به وجود نيامده باشد وتنها آثاري از ورود جسم خارجي درلبه هاي پرده ديده شود كه تمام اينها توسط فرد متخصص ودروضعيت معاينه مناسب ديده شودهميشه اميد هست.

  ü     اگرپرده ي بكارت آسيب ديده باشد مرد هنگام نزديكي غير ازخونريزي ازروش ديگري مي تونه متوجه بشه؟

  خونريزي همانطور كه دربالا هم گفته شد،ملاك مناسبي براي وجد ياعدم وجود پرده بكارت نيست. اما چون قطر ورودي پرده بكارت ازقطر آلت كمتراست معمولا مرد به دنبال اولين نزديكي با مانعي درسرراه ورود آلت به داخل واژن مواجه خواهد شد. كه اين هم به نوع پرده وجثه زن نيز مربوط مي شود.

  ü     فاصله پرده ي بكارت تابيرون الت چقدره؟ تومطالب قبلي فاصله ازواژن ورحم رو گفته بودين ولي به اين مورد اشاره اي نشده بود.

  پرده بكارت اولين قسمتي است كه درزير لب بزرگ وكوچك قرار دارد، پس اگرازخارج به داخل درنظر بگيريم به اين ترتيب خواهد شد: لب بزرگ – لب كوچك – پرده بكارت – واژن ورحم. كه درصورتي كه لب بزرگ وكوچك كنارزنده شود اولين چيز بعداز آنها پرده بكارت يادهانه ورودي واژن خواهد بود.

  ü     حداقل قطر لازم براي پارگيه پرده ي بكارت چقدره؟

  چيزثابت واستانداردي وجود ندارد وبه چثه وخصوصيات بدني مربوط مي شود ولي معمولا قطر آلت درحالت نعوظ ازسوراخي كه درپرده بكارت وجود دارد بيشتر خواهد بود.

  ü     آيابازكردن زيادپاها ويا ارگاسم به پرده بكارت آسيب ميزند؟

  خير،باتوجه به موقعيت آناتوميك پرده باباز كردن پاها درشرايط عادي هيچگونه آسيبي به پرده بكارت نمي رسداما دربرخي ورزشها مثل ژيمناستيك (كه حركات پا بيش ازحد معمول ومكرراست)يا اسب سواري (كه ضربات مكرر به ناحيه تناسلي درحالتي كه پاها بازتر حدمعمول هستند، وارد مي شود) ممكن است به پرده آسيب برسد.

  ü     آيا بازورزدن (مثل زمان دفع) ميتوان سوراخ پرده بكارت را ديد؟

  خير ، مي بايست معاينه دروضعيت مخصوص وتوسط معاينه متبحر انجام شود.

  ü     من سال گذشته جهت معاينه بكارت به دكتر مراجعه نمودم ، دكتر پس از معاينه تشخيص دادند كه از نوع كنگره اي مي باشد.خواهشمنداست درخصئص نوع وسختي اين نوع بكارت توضيحي بفرماييد.

  نوع پرده باتوجه به شكل ظاهري آن تقسيم بندي مي شود ونشاندهنده سختي وضخامت پرده نيست.

  ضخامت پرده هم درافراد مختلف تفاوت مي باشدولي درهرصورت اگر جسمي داراي قطري بيش ازقطر سوراخ موجود درپرده ،وارد واژن شود(بجز مواردخاص) باعث آسيب به پرده خواهد شد.

  ü     وسوال ديگر اينكه من حدود به1 سال هست كه نامزد هستم وهنگام ارضا شدن گاهي دردي رادرناحيه آلت احساس مي كنم وهمين باعث مي شود كه كناره گيري كنم ، چاره كارچيست وآيا بايدبه دكتر مراجعه كنم؟

  علل مختلفي باعث آميزش دردناك به طور كامل بحث شده است.

  ü     وسوال آخر آيادرروز آخر پريود امكان حاملگي وجوددارد؟؟؟با تشكر از راهنماييهاي شما.

  خير،حاملگي با احتمال بالا درحوالي روزهاي تخمك گذاري (ميان دوره قاعدگي) رخ مي دهد.

  ü     دختري هستم 20ساله ومجرد بي نظمي درزمان پريود(گاهي 28 وگاهي40روز) وجودترشحات شفاف ورقيق وبي بو وخروج خون همراه ادرار درزمان پريود نشانه چيست آيا پرده بكارتم سالم است وچكاربايد بكنم؟

  ترشحاتي كه ذكر كرديد،معمولا درهمه زنان وجوددارد وترشحات طبيعي دستگاه تناسلي است.

  (مقدار اين ترشحات درافراد مختلف متفاوت مي باشد) خروج خون همراه ادرار درزمان خونريزيهاي ماهيانه معمولا به دليل خونريزي دردستگاه ادراري نيست وبيشتر ناشي ازهمان خونريزي ماهيانه مي باشد .اگر پس ازقطع خونريزيها باز هم خون مشاهده كرديد به پزشك مراجعه نماييد.

  پرده بكارت خودبخود آسيب نمي بيند .اگر كاري كه باعث آسيب به ناحيه تناسلي شده ويا نزديكي ورابطه جنسي نداشته ايد، پرده شما سالم خواهد بود.

  ü     شما كه مي گوييد باورزش بكارت پاره ميشه آيا با ورزشهايي مثل ايروبيك شنا يا ورزشهاي ديگر احتمال پارگي براي همه وجوددارد يانه؟

  قطعا ولزوما با انجام ورزش آسيب به پرده بكارت وارد نمي شود،بلكه ممكن است درورزشهايي كه پاها زياد ازهم باز مي شوند(كاراته ،ژيمناستيك) ويا ناحيه نشيمنگاه درمعرض آسيبهاي جزيي ومكرر(اسب سواري)است، به پرده بكارت آسيب وارد شودريا؛ البته تشخيص وافتراق آسيب به اين صورت وناشي ازنزديكي توسط مراجع قانوني امكانپذير است.

  ü     ببخشيد ميخواستم بدونم بغير از خودارضايي ونزديكي چه عاملي مي تونه باعث پارگي پرده بكارت بشه؟

  وارد كردن هرچيزي به داخل واژن مي تواند باعث آسيب رساندن ويا پارگي كامل پرده بكارت گردد.

  همچنين دربعضي مواقع ضربات شديد نيز ميتواند پديد آورنده اين ضايعه باشند.

  ü     ميخواستم بدونم تعداد نزديكيها درتشخيص بكارت اوليه توسط پزشك اثر ميگذاره.

  يعني اگه تعدادنزديكيها زياد بوده باشه ميتونه طوري باعث تغيير شكل بكارت شده باشه كه تشخيص نوع اوليه غيرممكن شده باشه درحالي كه حدود1سال ازآخرين نزديكي گذشته باشه.

  بله اين احتمال وجود دارد.

  ü     بنده تقريبا 3سالي است كه پرده بكارتم راازدست داده ام ولي الان تصميم به ازدواج گرفته وبه دكتري مراجعه كرده وپس ازمعاينه ازمن خواست كه قبل از شب عروسي به يك يا 2روز براي ترميم پرده بكارنم به ايشون مراجعه كنم.

  مي خواستم بدونم كه آيا بعداز عمل جراحي ميتون با خيال راحت شب عروسي را بگذرانم

  لطفا جواب منو بدهيد درضمن من ساكن ايران نيستم ودراروپا به دكتر رفته ام.

  ترميم بكارت پرده بكارت براي گول زدن همسر اخلاقا كاردرستي نيست ولي در هرصورت وقتي ترميم كنيد مشكلتان حل ميشود البته بهتر اينه كه چند روز جلوتر اين كاررا انجام دهيد.درضمن پرده ترميم شده توسط پزشك قابل تشخيص است.

  ü     درصورت پاره شدن پرده چه تغييراتي دردوره پريودي بوجود مياد؟

  هيچ تغييري ايجاد نمي كند.

  منابع

  ü     پايگاه اطلاع رساني تنظيم خانواده

  ü     پايگاه اطلاع رساني پزشكي شفا – مشاوره جنسي

  ü     سايت اكسير طب

   

  پیوست ها:


  خود ارضايي|انزال زود رس|اختلالات جنسي|اختلافات زناشويي|طلاق|پرده بكارت در زنان|بي ميلي جنسي|دلسردي از شوهر|اختلالات جنسي و زناشويي|خود ارضايي در مردان|انزال زودرس|اختلالات جنسي|اختلافات زناشويي|طلاق در دختران|تغييرات در شكل آلت دختران|اختلالات جنسي و زناشويي درآينده

   

 • رابطه خود ارضايي با انزال زودرس و پرده بكارت

   "رابطه خود ارضايي با انزال زودرس و پرده بكارت"


                                               فهرست مطالب

  عنوان                                                                                       صفحه

  چكيده                                                                                                              3

  مقدمه                                                                                                               3

  مشكلات جنسي، علت 60تا 50 درصد طلاق ها                                                             3

  سركوب نياز جنسي زنان ايراني توسط خودشان                                                             4

  بيش از 60 درصد زنان تهراني از رابطه با همسرانشان رضايت ندارند                                    5

  خود ارضايي يا استمناء و پيامد هاي آن                                                                       6

  راههاي ترك خود ارضايي                                                                                      9

  انزال زودرس                                                                                                    10

  راههاي درمان انزال رودرس                                                                                   11

  رابطه خود ارضايي(استمناء)با انزال زودرس                                                                12

  استمنا(خود ارضايي)چه تاثيراتي بر زندگي زناشويي دارد؟                                               14

  آيا خانمها انزال مي كنند؟                                                                                      14

  پرده بكارت                                                                                                      16

  خود ارضايي در دختران و رابطه اش با پرده بكارت                                                       18

  سوالاتي در مورد پرده بكارت و انواع آن                                                                    19

  منابع                                                                                                               25

  چكيده

  واژگان كليدي :خود ارضايي-انزال زود رس- اختلالات جنسي–اختلافات زناشويي – طلاق –پرده بكارت مقدمه

               در زنان          بي ميلي جنسي       دلسردي از شوهر         اختلالات جنسي و زناشويي

  خود ارضايي      در مردان       انزال زودرس       اختلالات جنسي         اختلافات زناشويي         طلاق

                  در دختران      تغييرات در شكل آلت دختران       اختلالات جنسي و زناشويي درآينده

   

  از آنجايي كه مهمترين عامل طلاق در ايران اختلالات جنسي است به بررسي يكي از علل ايجاد اختلالات جنسي يعني انزال زودرس ميپردازيو كه آن (انزال زودرس)هم يكي از دلايل بوجود آمدنش خود ارضايي است و همچنين رابطه خود ارضايي با پرده بكارت را بررسي مي كنيم،كه مشكلات مربوط به پرده بكارتو تغييرات بيروني و دروني ايجاد شده در شكل آلت تناسلي دختران ،باعث اختلالاتي در رابطه جنسي آنها با همسرانشان خواهد شد، مثلا چروكيدگي ظاهري و از حالت طبيعي افتادن آلت دختران كه در اولين رابطه بين زن و مرد (شب زفاف) شكل ظاهري آلت تناسلي (قسمتlabia majora  و  labia minora ) از اهميت ويژه اي برخوردار است كه بحث زيبا پسندي آقايان مطرح است .(پرويز پور كريمي)

  مشكلات جنسي علت 60 تا50 درصد طلاق ها

  بين 50تا60 درصدطلاق خانواده ها به علت مشكلات و اختلالات جنسي است كه در بيش از 30 درصد از هر دو جنس شايع است، در حالي كه براي حل اين مشكل بزرگ اجتماعي هيچ برنامه و دستگاه مسئوليدر كشور نداريم.

  ناتواني جنسي و انزال زودرس در مردان و بي ميلي جنسي در زنان شايعترين اختلالات جنسي است كه متاسفانه بسياري از خانواده ها از وجود اين مشكلات آگاهي ندارند وهمين امر موجب مشاجرات و اختلافات خانوادگي شده كه در نهايت به طلاق منجر مي شود.

  متاسفانه براي مشكلي به اين گستردگي هيچ برنامه اي در كشور وجود ندارد هيچ دستگاه يا شوراي كشوريبراي كنترل آن نداريم در حالي كه براي مساله اي متنند ديابت كه حداكثر 7 درصد مردم جامعه را متاثر مي كند اين همه برنامه و شوراي كشوري داريم.

  حتي در مورد ديابتي ها هم حدود 30 درصدشان به علت همين بيماري دچار ناتواني و اختلال جنسي مي شوند ،اما در درمان ديابتي ها به همه مسائل توجه مي شود ،جز درمان مسائل و مشكلات جنسي.

  راه حل اساسي براي كنترل اين معضل بزرگ اجتماعي در مرحله اول تشكيل شوراي ملي سلامت خانواده است كه بتواند برنامه ريزي هاي لازم براي كنترل اين اختلالات در سطح كشور انجام دهد ، بايد آموزش هاي خانواده ها قبل و حتي بعد از ازدواج اجباري شود .

  براي درمان افراد دچار اختلالات جنسي نيز تشكيل كلينيك هاي سلامت خانواده در تمام استانهاي كشور لازم است،در حالي كه اكنون فقط يك كلينيك از اين نوع در تهران داريم.

  آموزش هاي جنسي بايد ار سنين پاين تر در مدارس و با توجه به مسائل و نيازهاي هر سن انجام شود تا به انحراف منجر نشود ،در صورتيكه اگر برنامه مدوني براي آموزش مردم در مورد مسائل جنسي با رعايت اصول فرهنگي و مذهبي داشته باشيم و اين موضوع را تمام دستگاههاي مسئول درماني ،فرهنگي و اجتماعي جدي بگيرند ميتوانيمبسياري از اين مشكلات را در جامعه كم كنيم.

  متاسفانه بي توجهي به اين مسائل موجب افزايش سالانه 17 درصد طلاق در جامعه شده است و آمارهاي مختلفي كه در مورد نسبت ازدواج به طلاق بيان ميشود ،نشان دهنده اين است كه بين 10 تا 20 درصد ازدواج ها در كشور به طلاق مي انجامد.

  سركوب نياز هاي جنسي زنان ايراني توسط خودشان

  87 درصد زنان اعلام می کنند تقریبا" هیچوقت در روابط زناشویی پیش قدم نمی شوند و 52/3 درصد اظهار می کنند ابراز نیاز جنسی زن کاری ناشایست است و 34 درصد می گویند حتی در صورت تمایل نباید زن شروع کننده باشد.

  این درحالی است که میل جنسی در طول دوره ماهیانه متفاوت است. بطور مثال در موقع تخمک گذاری و قبل از عادت ماهیانه تمایل به برقراری ارتباط جنسی بیشتر است.

  وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به ارگاسم نرسیدن زنان را 23/5 تا 43 درصد و نرسیدن به فاز تحریک را 14/7 درصد اعلام کرده است. درحالی که تحقیقات در شمال و شرق تهران نشان میدهد که میزان به ارگاسم نرسیدن در جامعه از حداقل 62/8 درصد تا 85/5 درصد در تغییر است.
  از آنجا که بین رضایت جنسی با رضایت زناشویی و اعتماد به نفس ارتباط نزدیک وجود دارد و زنان، کمتر درباره این گونه مسایل به گفتگو می پردازند بنابراین رضایت جنسی در آنان بدون درمان می ماند.
  گفتنی است 85/2 درصد زنان نسبت به رابطه جنسی نگرش مثبت دارند .یعنی آنرا به عنوان نیاز بیان می کنند ! اما نحوه برخورد با آن را نمی دانند و در صورت وجود مشکل به مراکز بهداشت مراجعه نمی کنند . مراجعه آنان به این مراکز تنها در قالب خارش ، ترشحات زیاد و درد در ناحیه پایین شکم بیان می شود.
  تمایل جنسی از دوران بلوغ تا مرحله میانسالی افزایش می یابد که اوج آن در سن 30 سالگی است . در ضمن با افزایش طول مدت ازدواج و تعداد فرزندان میزان رسیدن به ارگاسم کمتر می شود. همچنین سطح وضعیت رفاهی زندگی در رسیدن به ارگاسم تاثیر مستقیم دارد.
  در پایان به این نکته توجه می شود که در شروع حاملگی به دلیل نداشتن ترس از ایجاد بارداری ، ارگاسم و تحریک بیشتراست ؛ اما با افزایش سن حاملگی به لحاظ ترس از آسیب به جنین کمتر می شود.

  بيش از 60 درصد زنان تهراني از رابطه با همسرانشان رضايت ندارند

  در يكي از مطالعات كه در دانشگاه علوم پزشكي قم و در شهر تهران انجام شده ،آمار تكان دهنده اي از وضع روابط زناشويي در  زوجين در شرف طلاق به دست آمده است .در اين مطالعه مشخص شده ،بيش از 67 درصد از اين زنان تمايلس به برقراري رابطه جنسي با همسرانشان نداشته اند 63 درصد بعد از رابطه جنسي ،احساس عصبانيت داشته اند و 71 درصد از آنها هيچ لذتي از رابطه خود با همسرشان نمي برده اند.همچنين مشخص شده است كه نزديك به 70 درصد از اين زنان هيچ احساس محبتي بعد از روابط جنسي در خود نمي ديده اند.

  بررسي آماري روي نتايج اين مطالعه نشان داد كه وجود اين احساسات منفي در رابطه جنسي زن و شوهرها، رابطه مهني داري با درخواست طلاق دارد و اين، تاكيد دوباره اي است بر اهميت و حساسيت موضوع و نقشي كه اين اختلالات ميتواند در اختلاف و درگيري بين زن و شوهر ها و وقوع طلاق ايفا كند.

  نكته قابل توجه در اين مطالعه و نيز مطالعات مشابه آن است كه طلاق به دليل مسائل جنسي مشكل زوجين جوان است، چنانكه در اين مطالعه،ميانگين سن زنان 29 سال بوده است.

  در مطالعه ديگري كه در رشت و توسط كارشناسان مركز بهداشتي و درماني الزهراي اين شهر انجام شده نتايج مشابهي به دست آمده است. در اين مطالعه نيز مشخص شد حدود 40 درصد زنان مورد مطالعه تمايلي به رابطه زناشويي با همسرشان نداشته اند،60 درصد آنها بعد از رابطه احساس عصبانيت داشته اند و حدود 70 درصد هم بعد از رابطه جنسي احساس محبت نسبت به همسرشان نداشته اند.

  ((استمناء)) يا(( خود ارضايي))

   با توجه به اينكه در كشور ايران كه يك جو خفقان جنسي بر آن حاكم است و تدابير نا كارآمدي كه اكثر جوانان را به سمت اين عمل مي كشاند باعث شده است كه امار آن از ساير كشور ها به نسبت جمعيت بالاتر برود.

   استمنايا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد.

  استمناء نوعي تحريك مكانيكي در دستگاه تناسلي است، به نحوي كه فرد عمدا با خود كاري مي كند كه به تخليه هيجان منجر شود.

  استمناء، يك عمل انحرافي و يك نوع عكس العمل از نوع جانشين ساختن رفتاري به جاي رفتاري ديگر است. اين امر بيشتر در نوجوانان و جوانان مصداق دارد.

  استمناءبا روشهاي زير انجام مي شود:

  1.استمناي انفرادي از طريق دست كه بيشتر در بين پسر ها رايج است .

  2.استمناي انفرادي از طريق اسباب كه بيشتر در بين دختر ها رايج است.

  3.استمناي متقابل كه اه اين روش در بين بچه هاي پرورشگاهي به صورت مسابقه ديده مي شود.

  4.استمناي روحي رواني يا رويايي كه در آن فرد، از طريق تجسم و يا ديدن تصاوير محرك (بدون تحريك مكانيكي اندام آميزشي) خود را به اوج لذت جنسي مي رساند.

  تفاوت خود ارضايي با ارضاي طبيعي

  هنگامی که ارضای غریزه جنسی از راه طبیعی و ازدواج صورت می‌گیرد، فرد از طریق مشاهده، لمس و سایر حواس، مرکز تحریکات جنسی را در مغز، بر می‌انگیزاند و از جهت فیزیولوژى، تأثیراتی از چشم، لمس و... به مراکز مغزی منتقل می‌‌شود و سپس انعکاسات جنسی پدید می‌آید و در نهایت، عمل جنسی به صورت طبیعی انجام می‌گیرد.

  اما در «خودْ تحریکی» قضیه کاملا بر عکس است و این راه دگرگون می‌شود و تخیل و تصور مَناظر خاص و لمس موضعى، جانشین عوامل و تحریک طبیعی می‌شود و به این طریق، یک سیستم انعکاسی انحرافی بر مدار جنسی ایجاد می‌شود.

  به تعبیر دیگر در «خودْ تحریکی» با هر بار دفع منى، انسان از دو جهت جسمی و روانی در معرض تخلیه و کاهش نیرو قرار می‌گیرد که در جریان روابط زناشویى، این تخلیه و کاهش قوای روحی با توجه و القائات روانی فرد مقابل، جبران می‌شود.

  هنگامی که عمل «خودْ تحریکی» تکرار شود و «انعکاس انحرافی» در وجود جوان تثبیت شود، سبب می‌شود که هنگام لزوم نتواند عمل جنسی را به طور طبیعی انجام دهد؛ زیرا سیستم طبیعی راه ارضای غریزه جنسی در او مختل می‌شود و به همین دلیل، خود را در کامیابی هنگام ازدواج، ناتوان می‌بیند.

  آسيب شناسي

  آیین مقدس اسلام که از جانب خداوند و آفریدگار و صانع بشر است، استمناء را امری حرام و ناپسند ذکر کرده و در برابر آن موضع مخالف گرفته است. استمناء در تعبیرات اسلامی به عنوان نکاح با خود ذکر شده که مورد نهی است. قرآن می‌گوید:«فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ»«هر کس با غیر از همسرش شهوتش را دفع کند از تجاوزکاران است.

  رسول خدا(ص) فرموده است: «نَاکِحُ الْکَفِّ مَلْعُونٌ(( ازدواج کننده با کف دست، از رحمت خدا به دور است))

  در بعضی از روایات تعبیرات تکان دهنده‌تری آمده است. امام(ع) صادق می‌فرماید:

  (( ثَلَاثَةٌ لَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَ لَا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ وَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ النَّاتِفُ شَیْبَهُ وَ النَّاکِحُ نَفْسَهُ وَ الْمَنْکُوحُ فِی دُبُرِه)) سه گروه‌اند که خدا در روز رستاخیز با آنان سخن نمى‌گوید و به آنان نظر رحمت نمى فرماید و برای ایشان عذابى دردناک است: آن که ریش خود را بکند، آنکه با خودش ازدواج کند(استمناء کننده) و آن کس که با او لواط شده باشد

  پیامدهای فیزیولوژیکی و بدنی عمل خود‌ارضایی

  ü     پدید آمدن کم‌‌خونی به ویژه بر اثر تحریک مصنوعی و مداوم آلت تناسلى

  ü     تورم کانال نطفه

  ü     فرسودگی بسیار مراکز تیره پشت در سایه تداوم این عمل و آمادگی فرد برای ناتوانی جنسى

  ü     تحلیل رفتن قوای جسمانی و ضعف انرژی جسمانی افراد

  ü     گرفتگی عضلانی برای رسیدن به حالت اوج لذت جنسی یا ارگاسم

  ü     خستگی و کوفتگی مفرط

  ü    شل شدن عضلات تناسلی و از دست دادن قدرت نگهداری منی یا ادرار

  ü    پژمردگى،زردی رنگ و بی‌رمق به نظر آمدن

  ü     پدید آمدن سردرد، سرگیجه ، سوت کشیدن گوشها و...

  ü     ایجاد قاعدگی نامنظم برای دختران در سنین بعدی و بلوغ

  ü    احساس درد برای دختران در سنین بلوغ در حین خونریزی و قاعدگى

  ü     پدید آمدن ترشحات چرکی از دستگاه تناسلی دختران

  ü      خطر از بین رفتن پرده بکارت برای دختران بر اثر دستکاری زیاد

  ü    زشتی چهره و از بین رفتن طراوت صورت

  ü    از دست دادن قوای تناسلی به صورت تدریجى

  آسيب هاي رواني و شخصيتي

  ü    حساس محرومیت جسمی و روحی در صورت عدم انزال

  ü     آشفتگیهای خُلقی مانند: افسردگى، غمگینى، بی‌خوابى، بی‌اشتهایى، ناتوانی در انجام وظایف روزانه

  ü     پدید آمدن احساس نارضایتی و به دنبال آن بدبینی به دیگران

  ü    کمرویى، ترسو و خواهان تنهایی و انزوا بودن در افرادی که در سنین پایین گرفتار استمناء می‌شوند

  ü    زود رنجی و حساسیت و ناراحتی از برخوردی کوچک

  ü     پدید آمدن عکس‌العملهای مالیخویایی و وسواسى

  ü     کاستی در اعتماد به‌نفس به‌خاطر دلهره و وحشت فرد در حین ارتکاب از بیم رسوایى

  ü    اضطراب دختران به‌خاطر وحشت آنها نسبت به از دست دادن بکارت خود

  جنبه فرهنگی اجتماعى

  ü    حس گریز از اجتماع

  ü    احساس بی‌کفایتی در حیات اجتماعی و بدبینی نسبت به دیگرانی که دارای حیاتی با نشاط‌اند، از دیگر عوارض استمناء است. احساس حسادت در این بین از مسائل ناگواری است که عواقب بدی برای فرد پدید می‌آورد

  ü     انزالهای زودرس، حتی در کنار همسر و در مقاربت، از عوارضی است که روابط صحیح را به خطر می‌اندازد. مبتلایان به استمناء پس از ازدواج، تنها به فکر خویش‌اند نه ارضای همسر

  ü    ناسازگاری خانوادگی و سردی در روابط بعد از ازدواج از عوارض دیگری است که منشأ بسیاری از اختلافات زوجین است؛ به ویژه در دختران، ابتلا به این کار، سبب می‌شود که تحریکات جنسی در آنها بی‌اثر باشد و از شوهر دلسرد شوند. این حالت برای کسانی بیش‌تر است که قبل از ازدواج چنین وضع و حالتی را داشته‌اند

  آثار منفي جسمي ، روحي وجنسي اعتياد به خودارضايي وتاثيرات آن بررابطه جنسي وزندگي زناشويي:

  افرادی که زود تحریک می شوند و برای ارضای خود به سوی خود ارضایی میروند بدانند که خود ارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد از این رو تنها با این کار عطش خودرا زیادتر کرده اند . فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد مطمئنا در زندگی زناشویی خود در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهد شد این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از رابطه جنسی حقیقی لذت ببرد. اینگونه افراد معمولا انسانهای سردی خواهند شد . از تاثیرات روحی اعتیاد به خود ارضایی می توان بی حوصلگی عدم تمرکز لاغری ناتوانی جسمی سردردهای میگرنی را نامبرد . اعتیاد به خودارضایی آسیبهای زیادی از نظری جنسی به فرد وارد می سازد در خانمها می تواند باعث شود تا عمل لقاح و تخمک ریزی به درستی انجام نگیرد و یا هرگز صاحب فرزند نشوند و یا اینکه فرزند آنها ناقص به دنیا خواهد آمد . مطمئن باشید علائم منفی خود ارضایی از سنین جوانی آغاز می شود پرخاشگری نیز یکی از عوامل اعتیاد به خودارضایی میباشد خود ارضایی در دین اسلام حرام میباشد و جزو گناهان کبیره محسوب میشود. کسانی که مبتلا به استمنا (خود ارضایی) هستند، بعده ها مبتلا به بیماری زود انزالی میشوند که این بیماری تاثیر بسیار منفی بر روابط زناشویی دارد و در بسیاری از موارد منجر به طلاق میگردد زیرا این افراد نمیتوانند همسر خود را به اوج لذت جماع (ارگاسم) برسانند و این مسئله موجب سرخوردگی شدید زن میشود. پس لذت تمایلات واقعی جنسی را از خود و همسر خود نگیرید .

  آیا انزال در زنان نیز وجود دارد؟

  این امر نه تنها درمورد خانمها صحت دارد، بلکه امری است که همه خانم ها می توانند به آن دست پیدا کنند. رسیدن بـه اوج لـذت در زنـان یـک واکنش طبیعی جنسی است که تا کنون به صورت معمایی سربسته باقی مانده است.

  تمام خانم ها می توانند به آسانی بیاموزند که چگونه می توانند به اوج لذت برسند و انزال در آنها صورت پذیرد؛ البته پیرامون این مطلب تصورات اشتباه بسیار زیادی وجود دارد.

  برخی معتقدند که به طور کلی مسئله انزال در خانم ها وجود ندارد، عده ای دیگر بر این باورند که تنها تعداد “خاصی” از خانم ها قادر به تجربه چنین موضوعی هستند،

  هر چند تمام خانم ها در ساختار اندام های تناسلی با یکدیگر متفاوت هستند (درست مانند آقایون)، اما همه آنها با بکارگیری روش مناسب، قادر به چشیدن طعم چنین لذتی می باشند.

  حقایق درمورد انزال درخانمها
  ۱) انزال در خانم ها نشئت گرفته از ترشح غدد پارارترال می باشد
  ۲) خانم ها متوجه نیستند که توانایی رسیدن به انزال را دارند، تنها به این دلیل که زمان انجام آنرا نمی دانند.
  ۳) تکنیک های ویژه ای وجود دارد که به خانم ها آموزش می دهد  تا هر زمان که اراده می کنند به انزال برسند و یا آنرا متوقف نمایند
  ۴) خانم ها لازم نیست که فقط از طریق ارگاسم مهبلی به انزالبرسند و حتی لازم نیست اصلا ارگاسم شوند تا انزال رخ دهد.
  ۵) خانم ها می توانند میزان انزال خود را با پشت سر گذاشتن مراحل خاصی، افزایش دهند.
  ۶) خانم ها قادر هستند که در مدت زمان بسیارکوتاه چندین مرتبه، پشت سر هم، انزال را تجربه کنند.
  ۷) ماده ای که از بدن خانم ها خارج می شود، ادرار نیست.معمولاً چیزی شبیه به آب است، که تقریبا بی رنگ بوده وبوی خاصی هم نمی دهد و یا اگر بو بدهد، کمی بوی شیرین است.
  8) کسانی که ادعایی می کنند انزال نوعی بی اختیاری ادرار است چیزی در مورد انزال خانم نمی دانند و یا اینکه درک صحیحی از این مطلب ندارند.  انزال خانم ها از چه نقطه ای سرچشمه می گیرد؟
  انزال خانم ها شامل جریان روانی است که از مجاری ادراری خارج می شود (همان محلی که ادرار خارج می شود) با این تفاوت که از غدد پاراترال جریان می گیرد. این غدد تنها در زمان تحریک جنسی از خود ماده خاصی ترشح می کنند.

  چرا اکثر خانم ها در این مورد بی اطلاع هستند و یا آنرا انجام نمی دهند؟
  انزال در خانم ها آنقدرها هم که فکرش را می کنید دشوار نیست؛ فقط افراد زیادی با تکنیک های اجرای آن آشنا نیستند. دلایل کلیشه ای بسیار زیادی برای دوری خانم ها از این لذت مطبوع، وجود دارد. یکی از دلایل از این قرار است که چون آنها ارگاسم را تجربه می کنند، معمولاً به راحتی حاضر می شوند تا فرصت های خود برای انزال دست بدهند و نسبت به آن بی توجهی کرده و تمایل کمی نشان می دهند.
  یکی از مهمترین دلایل این است که زمانیکه خانم ها به مرحله انزال می رسند، اغلب به این دلیل که تصور می کنند ممکن است ادرار نیز همراه با آن بیرون بریزد، از آزاد کردن خود خودداری می کنند؛ اما باید دقت داشته باشند که در این حالت به هیچ وجه ادرار از آنها خارج نخواهد شد.
  زمانیکه ماده انزال در داخل مجرای ادراری جمع می شود، احساس تخلیه ادرار به فرد دست می دهد که در واقع با وقوع انزال احساس ادرار نیز خود به خود از بین می رود. اگر خانم ها یاد بگیرند که به جای نگه داشتن، خود را آزاد کنند، آنگاه متوجه می شوند که پس از تخلیه مجرای ادرار، احساس ادرار داشتن نیز به صورت ناخودآگاه از بین می رود.

   

  پرده بكارت

  پرده بکارت (پرده بکارت) یک غشا نازک ، همراه با سوراخ یا سوراخهایی برای عبور جریان خونریزی عادت ماهیانه از درون آن ، و چیزی که بطور مشخص ورودی واژن زنان رو مسدود کرده است. اینکه موجودیت و مفهوم پرده بکارت چیست یکی از اسرار جاودانه و نهفته در بدن زنان است. اگرچه که بنظر نمیرسد این بخش وظیفه خاصی داشته باشد، و چیز مشهود اینستکه بافت پرده تنها باقی مانده از پروسه رشد و شکل گیری واژن باشد.

   

  از نظر روان شناسی بنظر می آید که این بخش باعث می شود که جرم و چرک نتوانند وارد سطح داخلی واژن گردند. حتی می توان گفت که در بچه ها و اطفال ، پرده میتونه تا حدی یک نقش محافظتی رو در برابر وارد شدن اشیا بداخل واژن رو بازی نماید. در بعضی مواقع مشاهده میزان آسیب به پرده میتونه دلیل بر وجود رابطه نامشروع و یا حتی دال بر مورد آزار واذیت قرار گرفتن نیز تلقی گردد. در طول تاریخ فرهنگهای بسیاری رو می توان دید که دراونها داشتن روابط جنسی خارج از چهارچوب ازدواج ، غیر قانونی می باشد. در این فرهنگها دست نخورده بودن پرده دال بر نداشتن رابطه جنسی برای فرد تلقی میگردد. ارتباط یاد شده امروزه دلیل برخورد بین فرهنگ و روان گردیده است.

  اما از نظرعلمی مفهوم دست نخورده بودن پرده بیشتر به یک افسانه غیر واقعی می ماند. دلیل آن هم این است که پرده دارای انواع گوناگونی از نظر شکل ، ضخامت و اندازه می باشد. حتی ازانواع آن میتوان به نوع حلقوی آن اشاره کرد که پرده تمامی ورودی داخل واژن را مسدود میکند و تنها یک سوراخ در میان آن قرار دارد. یا میتوان به پرده جداره دار اشاره کرد که دارای شکافهای باریکی در قسمت مرکز به پایین آن میباشد. اکثر پرده ها تمامی بخش ورودی واژن را پوشش نمیدهند و همواره دارای منافذی برای خروج خون و مواد زائد در طول مدت عادت ماهیانه هستند.اما در بعضی موارد نادر پرده می تواند قطور باشد و یا بدون سوراخ بوده و یا تمامی بخش ورودی واژن را پوشش دهد. اینگونه پرده ها احتمالاٌ اجازه قائدگی و یا نفوذ آلت جنسی مرد در زمان آمیزش جنسی و یاهر چیزی که بخواهد وارد واژن گردد را نخواهند داد. در اینصورت در زمان سیکل ماهیانه خونریزی صورت نخواهد گرفت و نتیجه آن پر شدن واژن از خون خواهد بود که این خون میتواند به سمت رحم حرکت کرده و موجبات دردسر را برای فرد فراهم آورد. اگرچه که پزشکان این مانع را با یک جراحی ساده و ایجاد شکاف برطرف خواهند کرد.
  از آنجا که پرده بکارت میتواند دارای اشکال مختلف باشد ، باید دریافت که بازبینی آن نمیتواند دلیلی محکمی برای اثبات این مورد باشد که فرد دارای رابطه جنسی بوده است یا خیر. این قضاوت نادرست میتواند برای افرادی هم که پرده آنها در اثر فعالیتهای ورزشی ، خودارضایی ، استفاده از تامپسون ، کشیدگی بیش از حد ، نبود مادر زادی ، تستهای پزشکی و غیره باشد نیز بیجهت منظور گردد و آنها را دچار دردسر گرداند. حتی بسیاری از مدارک از این حکایت میکند که پاردگی پرده در اثر کشیدگی بیش از حد در فعالیتهایی مانند رقص ، ژیمناستیک و یا اسب سواری نیز شایع است. حتی گونه ای پرده نیز وجود دارد که بسیار انعطاف پذیر بوده و در اثز ورود آلت جنسی یا جسم خارچی به واژن ، آن بکناری زده خواهد شد و ممانعتی ایجاد نخواهد کرد. در ادامه باید یاد آور شد که پارگی پرده ممکن است با مقداری درد و مدتی خونریزی همراه باشد ولی موارد بسیاری نیز وجود دارد که پرده بدون درد و خونریزی پاره گردیده است.

   

   

   

   

   

  خودارضايي دردختران ورابطه اش با پرده بكارت

  برخلاف تصور كساني كه مي پندارند پرده بكارت دختران درداخل واژن قراردارد ،اين پرده كه ازجنس ديواره  واژن مي باشد دربخش خارجي دستگاه تناسلي زنان قرار دارد ودردهانه واژن واقع شده است.

  پرده بکارت از نظر فرم در چند نوع می باشد كه دربخش مسائل جنسي زنان به آن اشاره شده است. برخی فعالیت ها می تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود از جمله :
  -ورزش های سنگین حرفه ای از جمله ژیمناستیک
  -انجام نزدیکی و فعالیت جنسی با مرد - دخول آلت تناسلی
  -عمل بسیار ناپسند و مضر و پر خطر خودارضایی
  -برخی نیز بطور مادر زادی با مشکل آسیب یا حتی نبود پرده بکارت مواجه هستند
  -تصادف
  -عملهای لگنی وخیم و....
  قابل توجه اینکه تمامی مسائل ذکر شده بالا توسط پزشک قابل معاینه و تشخیص صد در صد می باشد . از جمله موارد ذکر شده در بالا مسئله خودارضایی می باشد. پرده بکارت بافتی بسیار حساس و نازک دارد و با کوچکترین تحریک آسیب پذیر می باشد . گرچه تحریکات کوچک و مختصر آسیب کامل به پرده بکارت نمی رساند ولی همین آسیب جزئی برگشت ناپذیر و قابل تشخیص است و سبب حساس شدن آن و احتمال پارگی وجود دارد .

  توصيه اكيد ما اينكه ازعمل ناپسند وناخوشايند خودارضايي دوري كنيد تا براثر چند لحظه كوتاه احساس لذت جنسي كه براثر خودارضايي حاصل مي شود وعذاب وجدان سختي را به همراه دارد زندگي مشترك آينده خودرا دچار مخاطره نسازيد وخودرا دچار فشارهاي روحي رواني نسازيد.

  سوالاتي درمورد پرده بكارت

  ü      خواهش مي كنم ازاندازه پرده بكارت ازجنس اون وآيا استمنا تاثيري روي آن دارد يانه؟

  پرده بكارت برخلاف تصور عموم درخارج از واژن قرار گرفته وقسمتي ازدستگاه خارجي زنان به حساب مي آيد.پرده بكارت از جنس همان بافت ورودي واژن بوده ودورتادور ورودي واژن را گرفته است.

   

  اين پرده انواع مختلفي دارد :

   

  در تصویر بالا: مورد دوم از سمت راست نوع حلقوی و مورد دوم از سمت چپ دو قسمتی نام دارند.
  اين غشا در اثر ايجاد صدمه به شکلهاي مختلف ممکن است در جاهايي دچار زخم و پارگي شود و ديگر ترميم نشود . اين پرده ممکن است به طور مادرزادي در افرادي وجود نداشته باشد ( اگرچه در اکثريت خانم ها هست ) و نيز ممکن است به طور مادرزادي کل ورودي واژن توسط اين غشا پوشيده شده و سوراخي در آن وجود نداشته باشد .

  حالا به هر نحوي ( ورزشهاي مختلف ( چرخ سواري ، ژيمناستيک ، اسب سواري) ، استمنا و... به اين پرده صدمه اي وارد شود باعث پارگي آن مي شود.
  پس به نظر مي رسد بودن يا نبودن اين پرده دليلي قطعي بر باکره بودن يا نبودن فرد ندارد

   

  ü     فاصله اولين نقطه ورود آلت تا پرده بكارت چقدر است؟

  براي فهم بهتر لطفا به تصویر زیر توجه کنید (نمای شماتیک از دستگاه تناسلی زنانه):

   

   

   

  در هنگام نزدیکی، آلت مردانه وارد واژن می شود (ناحیه صورتی). بالطبع برای رسیدن به ناحیه صورتی ابتدا می بایست از خطوط قرمز (پرده بکارت) رد شد و با توجه به اینکه قطر آلت مرد در هنگام نعوظ بیش از قطر ورودی واژن در هنگام وجود پرده بکارت هست، به دنبال ورود آلت به واژن این لایه نازک دچار پارگی می شود. پس برای «ورود» آلت، اولین نقطه عبور از پرده بکارت می باشد.

  اجزاي آلت تناسلي دختران

   

  ü     آيا ممكن است باورود آلت بازهم به پرده آسيبي نرسد؟ ويا اگرپاره شد دردبسيارخفيف داشته باشد وهيچ خونريزي نداشته باشد؟

  بله،همانطور كه دربالا هم ديده مي شود،برخي از انواع پرده بكارت حالت حلقوي وارتجاعي داشته ودرهنگام ورودآلت مرد يادچار پارگي نمي شوند ويا درحدي نيست كه فرد متوجه آن شود.كه البته تشخيص نوع پرده نيازمند تجربه بوده ومعمولا متخصصين زنان دراين زمينه تبحر دارند .

  من 20سالمه وقبلا استمنا داشتم ولي مدتيه به خاطر ترس ازپارگي پرده بكارتم ازاستمنا دست كشيدم ولي قبلا كه خودارضايي داشتم چون اطلاع زيادي درمورد پرده بكارت نداشتم واستمنايم با انگشت نبوده احتمال مي دهم به پرده بكارتم آسيبي زسيده باشه البته هيچ خونريزي ودردي وجود نداشته خواهش مي كنم كمكم كنيد.

  چه طور مي تونم ازپارگي يا سالم بودن پرده بكارتم اطمينان حاصل كنم؟ من جرات مراجعه به متخصص زنان براي معاينه رو ندارم البته به خاطر نگراني از سالم بودن پرده بكارتم وبا وجود نياز شديدي كه به رابطه جنسي احساس مي كنم تمام موقعيتهايي روكه براي آشنايي وازدواج پيش مي يايد رد مي كنم.

  راهي نيست كه "خودتان" اين مساله رامتوجه شويد ومعاينه مي بايست توسط فرد ماهرومتخصص انجام شود.

  ü     واگه پرده بكارتم آسيب ديده باشه چي كاركنم؟ خانوادم شديدا تاكيدبه ازدواجم دارن من بايد چي كاركنم ؟اوناآدمي نيستن كه اگه پرده بكارتم آسيبي ديده باشه قبولم كنن

  متاسفانه پارگي پرده بكارت خودبخود ترميم نخواهد شد .افرادي هستند كه عمل ترميم پرده بكارت انجام مي دهند ولي اين كا غيرقانوني بوده وعواقب خاص خودرا دارد.

  ü     براي پارگي پرده بكارتم حتما بايد خونريزي ودرد اتفاق بيفته؟ يعني چ.ن خونريزي اتفاق نيفتاده مي تونم به سالم بودنش اميدوار باشم؟

  حتماخونريزي به آن صورتي كه انتظارمي رود هميشه وجود ندارد وبسته به نوع پرده وخونرساني ناحيه دارد وممكن است تنها به صورت چندلكه كوچك باشد.شايد هم پارگي كامل به وجود نيامده باشد وتنها آثاري از ورود جسم خارجي درلبه هاي پرده ديده شود كه تمام اينها توسط فرد متخصص ودروضعيت معاينه مناسب ديده شودهميشه اميد هست.

  ü     اگرپرده ي بكارت آسيب ديده باشد مرد هنگام نزديكي غير ازخونريزي ازروش ديگري مي تونه متوجه بشه؟

  خونريزي همانطور كه دربالا هم گفته شد،ملاك مناسبي براي وجد ياعدم وجود پرده بكارت نيست. اما چون قطر ورودي پرده بكارت ازقطر آلت كمتراست معمولا مرد به دنبال اولين نزديكي با مانعي درسرراه ورود آلت به داخل واژن مواجه خواهد شد. كه اين هم به نوع پرده وجثه زن نيز مربوط مي شود.

  ü     فاصله پرده ي بكارت تابيرون الت چقدره؟ تومطالب قبلي فاصله ازواژن ورحم رو گفته بودين ولي به اين مورد اشاره اي نشده بود.

  پرده بكارت اولين قسمتي است كه درزير لب بزرگ وكوچك قرار دارد، پس اگرازخارج به داخل درنظر بگيريم به اين ترتيب خواهد شد: لب بزرگ – لب كوچك – پرده بكارت – واژن ورحم. كه درصورتي كه لب بزرگ وكوچك كنارزنده شود اولين چيز بعداز آنها پرده بكارت يادهانه ورودي واژن خواهد بود.

  ü     حداقل قطر لازم براي پارگيه پرده ي بكارت چقدره؟

  چيزثابت واستانداردي وجود ندارد وبه چثه وخصوصيات بدني مربوط مي شود ولي معمولا قطر آلت درحالت نعوظ ازسوراخي كه درپرده بكارت وجود دارد بيشتر خواهد بود.

  ü     آيابازكردن زيادپاها ويا ارگاسم به پرده بكارت آسيب ميزند؟

  خير،باتوجه به موقعيت آناتوميك پرده باباز كردن پاها درشرايط عادي هيچگونه آسيبي به پرده بكارت نمي رسداما دربرخي ورزشها مثل ژيمناستيك (كه حركات پا بيش ازحد معمول ومكرراست)يا اسب سواري (كه ضربات مكرر به ناحيه تناسلي درحالتي كه پاها بازتر حدمعمول هستند، وارد مي شود) ممكن است به پرده آسيب برسد.

  ü     آيا بازورزدن (مثل زمان دفع) ميتوان سوراخ پرده بكارت را ديد؟

  خير ، مي بايست معاينه دروضعيت مخصوص وتوسط معاينه متبحر انجام شود.

  ü     من سال گذشته جهت معاينه بكارت به دكتر مراجعه نمودم ، دكتر پس از معاينه تشخيص دادند كه از نوع كنگره اي مي باشد.خواهشمنداست درخصئص نوع وسختي اين نوع بكارت توضيحي بفرماييد.

  نوع پرده باتوجه به شكل ظاهري آن تقسيم بندي مي شود ونشاندهنده سختي وضخامت پرده نيست.

  ضخامت پرده هم درافراد مختلف تفاوت مي باشدولي درهرصورت اگر جسمي داراي قطري بيش ازقطر سوراخ موجود درپرده ،وارد واژن شود(بجز مواردخاص) باعث آسيب به پرده خواهد شد.

  ü     وسوال ديگر اينكه من حدود به1 سال هست كه نامزد هستم وهنگام ارضا شدن گاهي دردي رادرناحيه آلت احساس مي كنم وهمين باعث مي شود كه كناره گيري كنم ، چاره كارچيست وآيا بايدبه دكتر مراجعه كنم؟

  علل مختلفي باعث آميزش دردناك به طور كامل بحث شده است.

  ü     وسوال آخر آيادرروز آخر پريود امكان حاملگي وجوددارد؟؟؟با تشكر از راهنماييهاي شما.

  خير،حاملگي با احتمال بالا درحوالي روزهاي تخمك گذاري (ميان دوره قاعدگي) رخ مي دهد.

  ü     دختري هستم 20ساله ومجرد بي نظمي درزمان پريود(گاهي 28 وگاهي40روز) وجودترشحات شفاف ورقيق وبي بو وخروج خون همراه ادرار درزمان پريود نشانه چيست آيا پرده بكارتم سالم است وچكاربايد بكنم؟

  ترشحاتي كه ذكر كرديد،معمولا درهمه زنان وجوددارد وترشحات طبيعي دستگاه تناسلي است.

  (مقدار اين ترشحات درافراد مختلف متفاوت مي باشد) خروج خون همراه ادرار درزمان خونريزيهاي ماهيانه معمولا به دليل خونريزي دردستگاه ادراري نيست وبيشتر ناشي ازهمان خونريزي ماهيانه مي باشد .اگر پس ازقطع خونريزيها باز هم خون مشاهده كرديد به پزشك مراجعه نماييد.

  پرده بكارت خودبخود آسيب نمي بيند .اگر كاري كه باعث آسيب به ناحيه تناسلي شده ويا نزديكي ورابطه جنسي نداشته ايد، پرده شما سالم خواهد بود.

  ü     شما كه مي گوييد باورزش بكارت پاره ميشه آيا با ورزشهايي مثل ايروبيك شنا يا ورزشهاي ديگر احتمال پارگي براي همه وجوددارد يانه؟

  قطعا ولزوما با انجام ورزش آسيب به پرده بكارت وارد نمي شود،بلكه ممكن است درورزشهايي كه پاها زياد ازهم باز مي شوند(كاراته ،ژيمناستيك) ويا ناحيه نشيمنگاه درمعرض آسيبهاي جزيي ومكرر(اسب سواري)است، به پرده بكارت آسيب وارد شودريا؛ البته تشخيص وافتراق آسيب به اين صورت وناشي ازنزديكي توسط مراجع قانوني امكانپذير است.

  ü     ببخشيد ميخواستم بدونم بغير از خودارضايي ونزديكي چه عاملي مي تونه باعث پارگي پرده بكارت بشه؟

  وارد كردن هرچيزي به داخل واژن مي تواند باعث آسيب رساندن ويا پارگي كامل پرده بكارت گردد.

  همچنين دربعضي مواقع ضربات شديد نيز ميتواند پديد آورنده اين ضايعه باشند.

  ü     ميخواستم بدونم تعداد نزديكيها درتشخيص بكارت اوليه توسط پزشك اثر ميگذاره.

  يعني اگه تعدادنزديكيها زياد بوده باشه ميتونه طوري باعث تغيير شكل بكارت شده باشه كه تشخيص نوع اوليه غيرممكن شده باشه درحالي كه حدود1سال ازآخرين نزديكي گذشته باشه.

  بله اين احتمال وجود دارد.

  ü     بنده تقريبا 3سالي است كه پرده بكارتم راازدست داده ام ولي الان تصميم به ازدواج گرفته وبه دكتري مراجعه كرده وپس ازمعاينه ازمن خواست كه قبل از شب عروسي به يك يا 2روز براي ترميم پرده بكارنم به ايشون مراجعه كنم.

  مي خواستم بدونم كه آيا بعداز عمل جراحي ميتون با خيال راحت شب عروسي را بگذرانم

  لطفا جواب منو بدهيد درضمن من ساكن ايران نيستم ودراروپا به دكتر رفته ام.

  ترميم بكارت پرده بكارت براي گول زدن همسر اخلاقا كاردرستي نيست ولي در هرصورت وقتي ترميم كنيد مشكلتان حل ميشود البته بهتر اينه كه چند روز جلوتر اين كاررا انجام دهيد.درضمن پرده ترميم شده توسط پزشك قابل تشخيص است.

  ü     درصورت پاره شدن پرده چه تغييراتي دردوره پريودي بوجود مياد؟

  هيچ تغييري ايجاد نمي كند

  منابع

  ü     پايگاه اطلاع رساني تنظيم خانواده

  ü     پايگاه اطلاع رساني پزشكي شفا – مشاوره جنسي

  ü     سايت اكسير طب

   

   

پاسخ بسیاری از مشکلات جنسی

جزئیات تماس

دکتر سعید محمدزاده:

تهران ، میدان رسالت ، ابتدای خیابان سمنگان ، پلاک 570

تلفن: 77455812 -77806668

همراه:

ایمیل : info@drmohmadzadeh.com